Kandydat na Prezydenta RP Rafał Trzaskowski

i

Autor: Łukasz Gągulski/SE Wieliczka

Wybory 2020. Nowy sondaż. Tak MAŁO Duda jeszcze nie miał. SZALONA frekwencja!

2020-06-17 19:32

Wybory 2020. W opinii wielu osób portal wPolityce.pl jest postrzegany jako ten sprzyjający obecnej władzy. Tymczasem w środę wieczorem portal ten opublikował swój najnowszy sondaż prezydencki, który nie wywołał raczej uśmiechu od ucha do ucha na twarzy Andrzeja Dudy. Co prawda urzędujący prezydent wygrał w nim starcie w pierwszej turze, ale po raz pierwszy od dawna jego poparcie spadło poniżej 40 proc.! Zdecydowanie pozytywniej na sondaż mogą patrzeć natomiast zwolennicy demokracji obywatelskiej...

Jak wynika z najnowszego badania pracowni Social Changes ostatnie dni nie przyniosły większych zmian w wyścigu prezydenckim. Chęć oddania głosu na prezydenta Andrzeja Dudę zadeklarowało 39 proc. badanych - co oznacza spadek o 1 punkt procentowy względem poprzedniego badania. Ponadto, spadek poniżej 40 proc. to wielka nowość dla urzędującej głowy państwa i duże ryzyko w kontekście starcia w drugiej turze (taki wynik może okazać się zdecydowanie niewystarczający do zwycięstwa). Kandydat Koalicji Obywatelskiej Rafał Trzaskowski zyskał 28 proc. wskazań badanych (spadek o 1 proc.), zaś poparcie dla Szymona Hołowni pozostało na tym samym poziomie 15 proc.

Zobacz także: Alarm dla Dudy! Sondaże są BEZWZGLĘDNE. Wybory 2020

Kandydat Konfederacji Krzysztof Bosak zachował swoje poparcie - 7 proc. 2 punkty zyskał za to Władysław Kosiniak-Kamysz, na którego wskazało 6 proc. respondentów. Na kolejnym miejscu znalazł się Robert Biedroń, z poparciem na poziomie 3 proc. (spadek o 1 punkt), zaś poparcie na poziomie 1 procenta notują Marek Jakubiak i Mirosław Piotrowski.

Duże powody do zadowolenia mogą mieć natomiast osoby, które udział w wyborach uważają za obywatelski obowiązek i są zwykle zniesmaczeni frekwencją wyborczą w naszym kraju. Deklarowana frekwencja w badaniach tej pracowni wciąż rośnie - obecnie wynosi 73 proc., czyli o 3 punkty więcej niż w poprzedniej fali. Ponadto 11 proc. badanych wciąż nie wie, czy weźmie udział w wyborach, natomiast jedynie 16 proc. jest do tej kwestii nastawiona negatywnie (z czego na pewno brak udziału wybrało 9 proc.).

Prof. Dudek: Wybory prezydenckie to dla PiS walka o przetrwanie [Super Raport]
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Nasi Partnerzy polecają