Wybory parlamentarne 2015. W niedzielę 25 października w całej Polsce odbędą się wybory parlamentarne. Będziemy wybierać parlamentarzystów do Sejmu i Senatu. Ugrupowania, które chcą brać udział w wyborach i mieć możliwość wejśćcia do Sejmu i Senatu muszą zarejestrować swoje komitety wyborcze w minimum połowie okręgów wyborczych. Wszystkich okręgów wyborczych w Polsce w wyborach do Sejmu jest 41, a do Senatu 100. Ugrupowań, które zarejestrowały swoje komitety w ponad połowie okręgów jest osiem: Zjednoczona Lewica SLD+TR+PPS+UP+Zieloni, Kukiz'15", Partia Razem, Prawo i Sprawiedliwość, Polskie Stronnictwo Ludowe, KORWiN, Platforma Obywatelska, Nowoczesna Ryszarda Petru. To te komitety mają największe szanse na wejście do parlamentu. W wyborach do Sejmu w Polsce obowiązuje ordynacja proporcjonalna: zakłada dokonanie rozdziału mandatów w okręgu wyborczym proporcjonalnie do odsetka głosów, które partia zdobyła w wyborach. W wyborach do Senatu obowiązuje ordynacja wyborcza większościowa, czyli Polska jest podzielona na 100 okręgów, z każdego do Senatu dostaje się jedna osoba z największą ilością głosów.
Ile wynosi próg wyborczy? Próg wyborczy to minimalny procent poparcia wyborców uprawniający komitet wyborczy do uczestniczenia w rozdziale mandatów. Dla partii startujących samodzielnie próg wyborczy wynosi 5 proc., dla partii zjednoczonych w koalicjach to 8 proc. Jeśli ugrupowanie nie przekroczy progu wyborczego, nie wchodzi do Sejmu i Senatu.
Jak głosować? Każdy głosujący w wyborach do Sejmu i Senatu na karcie do głosowania zaznacza nazwisko tylko jednego kandydata. Wybierając posłów dostajemy kilka kart wyborczych (listy partii), wybierając senatora dostajemy tylko jedną kartę.
Lokale wyborcze w czasie wyborów 2015 będą czynne bez przerwy od godziny 7.00 do 21.00.
Zobacz: Wielki powrót! Danuta Hojarska będzie kandydować z list Stonogi!