Andrzej Lepper

i

Autor: Wojtek Rzążewski/Super Express Andrzej Lepper przebojem wszedł w świat polityki. Wcześniej organizował rolnicze protesty i od samego początku był wielkim krytykiem Balcerowicza.

Wszystkie afery Andrzeja Leppera. Nie wszyscy je pamiętają

2022-08-05 7:48

Dziś przypada rocznica śmierci Andrzeja Leppera. Minęło już 11 lat od tego tragicznego zdarzenia, jednak najbliżsi współpracownicy polityka nadal nie mogą pogodzić się ze stratą. Były wicepremier na swoim koncie miał wiele afer. Wszystkie nadal rodzą kontrowersje.

Kupił ziemię

W latach 80. Andrzej Lepper nabył ziemię i zaczął jej uprawę. Po kilku latach wszystko zaczęło przynosić niesamowite zyski, a on sam stał się rolnikiem na medal.

Stał się skandalistą w nowym ustroju po 1989 roku

W latach 90. sytuacja polskich rolników nie należała do najłatwiejszych. Zostały przede wszystkim zlikwidowane PGR-y, bo przecież weszła w życie gospodarka wolnorynkowa. Reformy Leszka Balcerowicza przyniosły spirale kredytowe dla wielu rolników. W Darłowie finalnie zwołano Wojewódzki Komitet Samoobrony Rolników, a przewodniczył mu nikt inny, jak sam Andrzej Lepper. Tak można rzec rozpoczęła się jego kariera. Pierwsze głośne wydarzenie z jego udziałem miało miejsce w 1992 roku, gdy to Samoobrona okupować zaczęła budynek ministra rolnictwa, a interweniował sam Lech Wałęsa.

Protesty

W 1998 roku rozpoczęła się fala protestów ws. importu zboża. Rolnicy wyszli na ulicę, a o Andrzeju Lepperze było coraz głośniej. Wszyscy wróżyli mu karierę polityczną, bo potrafił jednać tłumy.

Wybory, wybory

Po dziesięciu latach w 2001 roku Samoobrona Rzeczpospolitej Polskiej znalazła się w Sejmie, a Andrzej Lepper przez chwilę piastował nawet funkcję wicemarszałka IV kadencji Sejmu. Kontrowersyjne działania po dziesięciu latach przyniosły jednak efekt. W wyborach parlamentarnych w 2001 r. Samoobrona Rzeczpospolitej Polskiej weszła do Sejmu, uzyskując 10,2 proc. głosów. Na krótki czas Andrzej Lepper został nawet wicemarszałkiem IV kadencji Sejmu.

W 2005 nastąpił przełom

W 2005 roku Andrzej Lepper został wicepremierem i ministrem rolnictwa, a Samoobrona zaraz po PiS i LPR była trzecią najmocniejszą partią.

Praca za seks, czy seks za pracę?

Andrzej Lepper w V kadencji Sejmu niestety przez cały czas uczestniczył w największych aferach. Głośno było 4 grudnia 2006 roku, kiedy to w "Gazecie Wyborczej" w publikacji dziennikarza Marcina Kąckiego "Praca za seks z Samoobronie" oskarżono Leppera i Łyżwińskiego o molestowanie. Wówczas Aneta Krawczyk wiceprzewodnicząca w regionie łódzkim zarzuciła obu politykom nakłanianie do seksu za angaż do pracy w biurze poselskim. Lepper oskarżony był nawet o ojcostwo, ale DNA ostatecznie wykluczyły taką ewentualność.Niestety łatka przemocowca seksualnego przylgnęła do Leppera na stałe, a jakiś czas później w "Newsweeku" pojawił się kolejny dość plugawy artykuł. Autorka pt. "Od rządu do nierządu" stwierdziła, że "na samo wspomnienie Andrzeja Leppera prostytutki dostają gęsiej skórki, a lider Samoobrony jest najbardziej znienawidzonym klientem warszawskich agencji towarzyskich".Pozycja Leppera zaczęła być coraz słabsza wokół tych pomówień. W trakcie procesu polityk zmarł. Warto wspomnieć, że nigdy nie doszło do prawomocnego skazania lidera "Samoobrony".

Poniżej galeria zdjęć, jak mieszkał Andrzej Lepper w latach 90. Luksus aż bije po oczach

Sonda
Czy wierzysz w samobójstwo Andrzeja Leppera?
11. Rocznica śmierci Andrzeja Leppera. Tak wygląda jego grób