3. Mateusz Morawiecki i Donald Tusk

i

Autor: archiwum Choć obecnie stosunki pomiędzy Morawieckim i Tuskiem są chłodne, to w przeszłości obaj panowie wspólnie pracowali. Dla niejednego wyborcy ich współpraca sprzed ponad 10 lat może być szokiem. Mateusz Morawiecki w 2010 został powołany w skład Rady Gospodarczej przy premierze Donaldzie Tusku, w której zasiadał przez blisko dwa lata.

Premierów dwóch

Wstajemy z Morawieckim, spać pójdziemy z Tuskiem. Takiego dnia w polskiej polityce jeszcze nie było

2023-12-11 4:39

Ten dzień rozpoczynamy z Mateuszem Morawieckim (55 l.) na stanowisku szefa rządu, skończymy gdy premierem będzie Donald Tusk (66 l.). Jeżeli rząd PiS nie uzyska w Sejmie wotum zaufania, to posłowie przejmą inicjatywę w tej sprawie. Pierwszy raz przetestujemy tzw. drugi krok konstytucyjnej procedury utworzenia rządu po wyborach.

Żeby przed Donaldem Tuskiem otworzyła się możliwość stworzenia rządu, niepowodzeniem musi zakończyć się misja Mateusza Morawieckiego. Równo o 10 premier wyjdzie na mównicę sejmową i przedstawi expose. Później planowane są jeszcze debata i głosowanie. Przegrana PiS będzie oznaczała przekazanie inicjatywy drugiej stornie. Kandydatem sejmowej większości składającej się z KO, PSL, Polski 2050 i Lewicy jest Donald Tusk. Wybór Prezesa Rady Ministrów zakończy się głosowaniem około 20.

We wtorek nowy premier wygłosi expose, w środę możliwe jest zaprzysiężenie u prezydenta. Profesor Wiesław Godzic ma nadzieję, że przekazywaniu władzy będą towarzyszyły pojednawcze gesty - Mam nadzieję, że podadzą sobie dzisiaj ręce, że dojdzie do takiego symbolicznego wydarzenia – mówi medioznawca i ekspert od politycznego wizerunku. Z kolei prof. Rafał Chwedoruk zwraca uwagę na to jak różni się pozycja polityczna pretendentów do stania na czele rządu. - Donald Tusk był samodzielnym premierem. Tzn. musiał się liczyć tylko ze zdaniem koalicjantów, czy frakcji PO. Mateusz Morawiecki ma kogoś komu zawdzięcza sukces i pozycję, chodzi o prezesa PiS. Nie zdołał się nigdy wybić na niepodległość. - mówi ekspert.

Co łączy i dzieli Donalda Tuska oraz Mateusza Morawieckiego: wykształcenie, rodzina, kariera

Rywalizujących polityków łączy wykształcenie, obaj studiowali historię, dzieli ich za to doświadczenie w politycznych bojach. - Można też powiedzieć, że Donald Tusk w karierze przeżywał wzloty i upadki, a Mateusz Morawiecki stosunkowo niedawno zaczął podążać tą drogą i po wzlotach przychodzi czas na pierwsze poważne problemy – przewiduje ceniony politolog.

CZYTAJ: Takie wykształcenie ma premier Mateusz Morawiecki. Wielu może tylko pomarzyć! Będziecie zaskoczeni

NIŻEJ GALERIA ZDJĘĆ Z LUKSUSÓW, W KTÓRYCH ZAMIESZKA NOWY PREMIER

Co wiesz o Donaldzie Tusku. Pytanie numer 7 tylko dla wielkich znawców życia polityka!

Pytanie 1 z 15
Gdzie urodził się Donald Tusk?
Wieczorny Express Marek Budzisz
Listen on Spreaker.