Atak na Kijów

i

Autor: AP

Wojna na Ukrainie. Rosjanie kontynuują naloty. Polska podrywa myśliwce [ZAPIS RELACJI, 29.04.2022]

2022-04-29 22:58

Wojna na Ukrainie. Piątek (29.04) to 65. dzień rosyjskiej agresji na Ukrainę. Rosja kontynuuje ofensywę na wschodzie, ale Ukraińcy zadają jej poważne straty. Tymczasem podczas wizyty w Kijowie sekretarza generalnego ONZ Antonio Guterresa, w czwartek wieczorem stolica Ukrainy została zaatakowana przez Rosjan rakietami. Na skutek ostrzału rannych zostało co najmniej 10 osób.

Wojna na Ukrainie, 29 kwietnia. - Czwartkowe ataki rakietowe m.in. na Kijów wiele mówią o stosunku Rosji do międzynarodowych instytucji, Moskwa próbuje poniżyć ONZ - ocenił prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Miasto ostrzelano podczas wizyty sekretarza generalnego ONZ Antonio Guterresa.

Zełenski powiedział, że jednym z tematów jego czwartkowego spotkania z Guterresem był ratunek dla ludzi z Mariupola. - Uważam, że z pomocą ONZ możliwe jest zorganizowanie misji ewakuacyjnej. Ukraina jest gotowa do tych kroków, ale również rosyjska strona musi odnieść się do tej kwestii bez cynizmu i naprawdę wykonywać to, co mówi – podkreślił.

Prezydent przyznał, że armia rosyjska kontynuowała ofensywę na wschodniej Ukrainie, a najeźdźcy próbowali posuwać się naprzód w południowych regionach. - Siły zbrojne Ukrainy powstrzymują najeźdźców. I jestem wdzięczny każdemu z naszych obrońców,którzy utrzymują pozycje - podkreślił Zełenski. Jego doradca Ołeksij Arestowycz dodał, że Ukraina poniosła poważne straty, ale nie tak duże, jak Rosja.

Więcej o bieżącej sytuacji na Ukrainie w relacji na żywo na SE.pl. Bądź na bieżąco! [RELACJA NA ŻYWO 29.04.2022]

Na żywo

Wojna na Ukrainie 29.04.2022 [RELACJA NA ŻYWO]

Najnowsze wpisy relacji pojawiają się na górze

22:58

Dziękujemy za dziś. Zapraszamy do obserwowania relacji z Ukrainy na SE.pl każdego dnia!

22:41

Niemieckie MSW: spada liczba uchodźców

- Do Niemiec przybywa coraz mniej uchodźców z Ukrainy. Ich liczba spadła z 15 tys. osób dziennie w połowie marca do ok. 2 tys. obecnie - powiedziała w piątek minister spraw wewnętrznych Nancy Faeser. Policja szacuje, że w Niemczech przebywa obecnie około 390 tys. osób, które uciekły przed wojną na Ukrainie.

22:22

Jedna osoba zginęła w Charkowie

O jednej ofierze nalotów Rosjan na Charków informują władze obwodu charkowskiego. - W wyniku prowadzonych przez wroga ostrzałów dzielnic mieszkalnych miasta i obwodu, z artylerii i moździerzy, dwóch mieszkańców Charkowa zostało rannych - dodają przedstawiciele lokalnych struktur. 

22:09

Ukraińcy zniszczyli most z rosyjskim składem

- Siły ukraińskie zdetonowały w obwodzie donieckim most kolejowy Liman-Rajhorodok na rzece Doniec, gdy na moście znajdował się rosyjski skład towarowy - podał w piątek portal Hromadske. Nie jest jasne, co znajdowało się w wagonach, czy było to np. paliwo, czy inne ładunki.

21:51

Nowe przemówienie Wołodymyra Zełenskiego

- Okrucieństwo, z jakim wojska rosyjskie ostrzeliwują i bombardują Donbas, świadczy o tym, że celem Rosji jest przekształcenie tego terytorium w obszar całkowicie bezludny - ocenił prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w nagraniu wideo opublikowanym w piątek wieczorem w serwisie Facebook.

- Na kierunku charkowskim jest ciężka sytuacja. Ale nasi wojskowi odnoszą ważne taktyczne sukcesy. W Donbasie okupanci robią wszystko, by zniszczyć jakiekolwiek życie na tym terytorium. Okrutne bombardowania i uderzenia w infrastrukturę i dzielnice mieszkalne świadczą o tym, że Rosja chce stworzyć tam terytorium bezludne. Dlatego obrona naszej ziemi, walka o naszych ludzi to dosłownie walka o życie - dodał.

- Jestem wdzięczny Stanom Zjednoczonym, prezydentowi (Joe) Bidenowi i Kongresowi (USA) za program analogiczny do słynnego Lend-Lease, który bardzo pomógł w walce z nazistami. Jestem pewien, że teraz Lend-Lease pomoże Ukrainie i całemu wolnemu światu pokonać ideologicznych następców nazistów, którzy rozpętali wojnę przeciwko nam. Lend-Lease i inne programy wsparcia Ukrainy to konkretny dowód na to, że wolność wciąż potrafi bronić się przed tyranią - stwierdził Zełenski.

21:36

Niemcy rozważają wysłanie haubicoarmat na Ukrainę

Jak donosi niemiecki "Die Welt", tamtejszy rząd zastanawia się na poważnie nad wysłaniem na Ukrainę haubicoarmat typu Panzerhaubitze 2000 z zapasów Bundeswehry. Niestety, tylko 40 ze 119 sztuk tych armat jest gotowych obecnie do użytku. Dlatego wojskowi nieszczególnie są zainteresowani takim rozwiązaniem. - Prowadzimy rozmowy z różnymi partnerami w celu skutecznego wsparcia Ukrainy, także w obszarze artylerii. Obecnie rozważane są różne opcje - skomentowała z kolei rzeczniczka niemieckiego ministerstwa obrony.

21:19

Ukraińcy szkoleni w Niemczech

Pentagon szkoli żołnierzy z Ukrainy na terenie Niemiec. Uczą się oni korzystania z amerykańskiej broni. - Te działania opierają się na wstępnym treningu artyleryjskim, który siły ukraińskie już przeszły w innym miejscu, obejmują także szkolenia z używania radarów artyleryjskich i pojazdów opancerzonych, które znalazły się w ostatnio ogłoszonej partii pomocy zbrojeniowej - powiedział rzecznik Pentagonu John Kirby. Dodał, że są trzy lokalizacje, gdzie takie szkolenia się odbywają.

21:07

Azowstal: Rośnie liczba rannych

Azowstal. Rośnie liczba rannych w wyniku działań rosyjskiej armii. Obecnie jest ich 600! O dramatycznym położeniu znajdujących się tam osób poinformował mer Mariupola Wadym Bojczenko. - Wróg nadal używa superciężkiej broni, zrzuca bomby lotnicze. Zrzucili je na szpital, liczba rannych wynosiła 170, a teraz jest ponad 600. Zginęło ponad 20 tys. miejscowych. Nosi to znamiona nie tylko zbrodni wojennej, ale ludobójstwa rosyjskojęzycznej ludności w Mariupolu - przekazał Bojczenko.

Przypomnijmy, że zakłady Azowstal są ostatnim bastionem ukraińskiego oporu w Mariupolu. Znajdują się na jego terenie zarówno żołnierze, jak i cywile. - Ludzie czekają na ewakuację, jest dużo kobiet, dzieci, osób starszych. Prosimy, uruchamiamy wszelkie formaty współpracy międzynarodowej, procedury negocjacyjne wciąż trwają, czekamy, aż się odbędą. (...) Tam są jeszcze gorsze warunki, nie ma jedzenia, wody, lekarstw. (Ci ludzie) błagają o ratunek - mówił mer Mariupola.

20:36

Rosjanie nie wpuścili przedstawicieli Watykanu do Mariupola

Nuncjusz apostolski na Ukrainie arcybiskup Visvaldas Kulbokas wyjawił, że Watykan podjął próby wysłania swoich przedstawicieli do Mariupola. „Mieliśmy pojechać do Mariupola, by spróbować pomóc tam ludziom i, jeśli to możliwe, ewakuować ich. Misja była planowana na koniec marca” - oświadczył arcybiskup i dodał, że zgody nie wyraziły wojska rosyjskie. Do Mariupola gotów był pojechać także papieski jałmużnik kardynał Konrad Krajewski, ale i on nie mógł tego zrobić.

20:15

Polskie myśliwce poderwane w związku z obecnością rosyjskich samolotów

Myśliwce NATO z sześciu krajów, w tym również z Polski, w ciągu ostatnich czterech dni musiały wielokrotnie reagować na obecność rosyjskich samolotów w pobliżu przestrzeni powietrznej Sojuszu - poinformowało dowództwo lotnicze NATO. Przypadki takie miały miejsce w rejonie Morza Bałtyckiego, gdzie podrywano myśliwce z Polski, Danii, Francji i Hiszpanii oraz nad Morzem Czarnym, gdzie interweniowali piloci z Rumunii i Wielkiej Brytanii.

19:59

Rosyjski żołnierz „zgubił się” pod Kijowem

We wsi Ostrołucze na wschód od Kijowa został zatrzymany w piątek rosyjski żołnierz, który zgubił się, gdy przebywał na tych terenach z wojskami okupacyjnymi. Pochodzący z Tatarstanu 21-latek ukrywał się, po tym jak jego własna armia go porzuciła. Jak ustaliła ukraińska policja, zatrzymany żołnierz obsługiwał karabin maszynowy w brygadzie zmechanizowanej.

19:42

Rosjanie kontynuują naloty na Mariupol

Rosyjskie lotnictwo kontynuowało w piątek naloty na Mariupol - poinformował sztab generalny ukraińskiej armii. Rosjanie  skupiaja się na tym kierunku działań, by blokować jednostki ukraińskie na terenie kombinatu metalurgicznego Azowstal. "Wróg kontynuuje ataki powietrzne i rakietowe w celu zniszczenia infrastruktury cywilnej i zakłócenia logistyki naszych żołnierzy" - informują Ukraińcy.

19:10

Ambasador Wielkiej Brytanii wróciła do Kijowa

Melinda Simmons, ambasador Wielkiej Brytanii na Ukrainie, wróciła do Kijowa i ponownie otworzyła ambasadę.

18:57

Niemiecka AfD chce zniesienia sankcji na Rosję

W opublikowanym w piątek wywiadzie szef prawicowo-nacjonalistycznej Alternatywy dla Niemiec (AfD) Tino Chrupalla powiedział, że zamiast dostaw broni dla Ukrainy "potrzebne są wreszcie negocjacje pokojowe". "Sankcje muszą zostać zniesione, ponieważ nie zapobiegły wojnie, a jedynie zagroziły naszemu bezpieczeństwu energetycznemu i zaszkodziły naszej gospodarce" - dodał polityk. Zapytany, jak Ukraina ma walczyć z rosyjską agresją bez broni, lider AfD odpowiedział: "To jest zadanie dla Ukrainy, nie dla mnie. (...) Wojna na Ukrainie nie jest naszą wojną."
"My, Ukraińcy, nigdy nie zapomnimy tego wzięcia strony Moskwy. Tschuess (niem. żegnaj) AfD, Tino Chrupalla" - odpowiedział na Twitterze ambasador Ukrainy w Niemczech Andrij Melnyk.

18:17

Celem ataków na Kijów były zakłady zbrojeniowe

"Celem niektórych ostatnich rosyjskich ataków na Kijów były zakłady zbrojeniowe, Rosjanie chcieli w ten sposób osłabić możliwości ukraińskiej armii do wzmocnienia i uzupełnienia swojego arsenału". Te słowa wypowiedział w piątek wysoki rangą urzędnik Pentagonu, cytowany przez agencję Reutera. Dodał, że te ataki były częścią wysiłków sił rosyjskich, zmierzających do zakłócenia ukraińskich możliwości do "uzupełniania własnych zapasów i wzmacniania się".
W czwartek (28 kwietnia) siły rosyjskie przeprowadziły atak rakietowy na Kijów. Jeden z pocisków trafił w budynek mieszkalny w dzielnicy szewczenkowskiej w centrum Kijowa. Informowano o co najmniej 10 rannych. Rosja przeprowadziła również w czwartek ataki rakietowe m.in. na Odessę. Według urzędnika Pentagonu, celem tych uderzeń było prawdopodobnie zaangażowanie obrony miasta i uniemożliwienie znajdującym się tam oddziałom wzmocnienia sił ukraińskich w Donbasie.

18:03

Najpierw Lend-Lease, później pełne embargo na rosyjską ropę

- Program Lend-Lease stał się rzeczywistością, teraz potrzebujemy pełnego embarga na rosyjską ropę i wpisania Rosji na listę krajów sponsorujących terroryzm - zaapelował w piątek na Twitterze doradca prezydenta Ukrainy Mychajło Podolak. - Dwa miesiące temu sama myśl o wykluczeniu Rosji z systemu SWIFT rozśmieszała wiele osób. Miesiąc temu prośby o dostarczenie ciężkiej broni spotykały się z kategorycznym sprzeciwem. Prezydent Zełenski i szef jego kancelarii Andrij Jermak znaleźli odpowiednie słowa do każdej z tych osób. Dziękuję wszystkim przyjaciołom Ukrainy, dzięki którym stało się to możliwe - napisał Podolak. W czwartek (29 kwietnia) Izba Reprezentantów w Kongresie USA zatwierdziła projekt ustawy o przywróceniu programu Lend-Lease z okresu II wojny światowej. Nowa ustawa pozwoli na sprawniejsze wysyłanie broni, amunicji i sprzętu wojskowego na Ukrainę.

17:36

Agresor kłóci się o łupy z wojny. Doszło do strzelaniny

W nocy z czwartku na piątek (28/29 kwietnia) doszło do strzelaniny między żołnierzami Federacji Rosyjskiej pochodzącymi z Buriacji i Czeczenii, którzy pokłócili się o podział łupów. Informacje ustalił ukraiński wywiad wojskowy (HUR) i zrelacjonował zdarzenie na Facebooku. Dokładna liczba zabitych i rannych nie jest obecnie znana. W nocnym incydencie w Kyseliwce w obwodzie chersońskim miało wziąć udział po około 50 żołnierzy z każdej strony.

17:14

Rosjanie zastrzelili medyka w obwodzie charkowskim

Policja ukraińska w obwodzie charkowskim na wschodzie kraju podała w piątek (29 kwietnia), że wojskowi rosyjscy torturowali i zastrzelili mieszkańca tego regionu, który wcześniej był medykiem wojskowym w oddziałach ukraińskich walczących w Donbasie przeciw separatystom. Ciało 27-letniego mężczyzny znaleziono we wsi Husariwka w rejonie (powiecie) iziumskim. - Zabity "jako pracownik medyczny brał udział w operacji antyterrorystycznej na wschodzie kraju" - poinformował przedstawiciel policji obwodu charkowskiego Serhij Bołwinow i dodał, że na ciele ofiary znaleziono obrażenia. Mężczyzna miał przestrzelone kolana i stopę oraz obrażenia czaszki. Przyczyną śmierci była kula w klatce piersiowej.

16:49

Władze Ukrainy napisały do WHO

Ukraina i 38 innych krajów zwróciły się o zwołanie pilnego posiedzenia europejskich państw członkowskich Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), aby omówić skutki rosyjskiej inwazji dla zdrowia publicznego. Informację przekazała w piątek (29 kwietnia) agencja Reutera. - W liście do dyrektora WHO na Europę Hansa Klugego Ukraina wzywa do zwołania spotkania "nie później niż 9 maja" - pisze Reuters, który dotarł do treści pisma. Dodano, że list został wysłany przez ukraińską misję dyplomatyczną przy instytucjach ONZ w Genewie, ale podpisali się pod nim również przedstawiciele 38 innych państw należących do europejskiego regionu WHO, w tym Francji, Niemiec i Wielkiej Brytanii.

16:25

Dłuższa godzina policyjna w Odessie

W Odessie, trzecim co do wielkości mieście Ukrainy, od niedzieli (1 maja) wieczorem rozpocznie się godzina policyjna, która trwać będzie do rana we wtorek 3 maja. Informację przekazały władze regionu. Oznacza to przedłużenie godziny policyjnej na dzień i noc 2 maja.

15:50

Śmigłowiec rosyjski ostrzelał terytorium obwodu sumskiego

Ukraińska straż graniczna poinformowała w piątek, że śmigłowiec rosyjski ostrzelał pociskami niekierowanymi terytorium obwodu sumskiego. Nikt nie ucierpiał. To kolejny tego dnia ostrzał rosyjski w obwodzie sumskim, skąd wcześniej wojska rosyjskie musiały się wycofać.

15:10

Agata Duda na Ukrainie! Wyznała, co zrobiłaby w przypadku wojny w Polsce. Odważna?
Agata Duda na Ukrainie! Wyznała, co zrobiłaby w przypadku wojny w Polsce. Odważna?

Agata Duda złożyła wizytę w Kamieńcu Podolskim na Ukrainie, gdzie przekazała pomoc rzeczową zorganizowaną przez Kancelarię Prezydenta.

14:54

Prezydent Zełenski: Rosjanie działają bardzo metodycznie, metodycznie również mordują - w taki sam sposób na różnych terytoriach Ukrainy

Rosjanie działają bardzo metodycznie, metodycznie również mordują - w taki sam sposób na różnych terytoriach Ukrainy - powiedział w piątek w czasie briefingu prasowego zorganizowanego w Kijowie dla PAP i przedstawicieli sześciu polskich mediów prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

Według Zełenskiego podobne metodyczne podejście stosują Rosjanie w trakcie negocjacji pokojowych. Ostatecznie jednak, o wszystkim decyduje jeden człowiek - rosyjski przywódca Władimir Putin. Prezydent Ukrainy wierzy jednak, że rozmowy są konieczne, a prowadzenie dialogu jest jego obowiązkiem jako przywódcy kraju.

14:28

Prezydent Zełenski: Polska doskonale wie, że gdy ktoś ją napadnie, to Polska i Ukraina będą razem. Jesteśmy silni w Europie, w której jesteśmy razem

Polska doskonale wie, że gdy ktoś ją napadnie, to Polska i Ukraina będą razem. Jesteśmy silni w Europie, w której jesteśmy razem - powiedział w piątek w czasie briefingu prasowego zorganizowanego w Kijowie dla PAP i przedstawicieli sześciu polskich mediów prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

Ukraiński przywódca mówił o głębokiej potrzebie zjednoczenia w obliczu rosyjskiej agresji. Według niego w Europie potrzebna jest jedność, dzięki której choćby małe, bałtyckie republiki będą mogły czuć się bezpiecznie w obliczu zagrożenia. Zełenski zauważył także, odnosząc się do obecnej węgierskiej polityki wobec Ukrainy i Rosji, że Węgrzy zdają się nie rozumieć tego niebezpieczeństwa, ale możliwe, że "prędzej czy później będą musieli się bronić".

14:16

Prezydent Zełenski: po pierwsze chcę podziękować Polsce, narodowi polskiemu, bo udzielacie bezprecedensowego wsparcia Ukrainie. Przyjęliście 2,5 mln osób

- Jedynie w domu możemy poczuć się "jak w domu", ale Polacy robią wszystko, aby Ukraińcy tak właśnie czuli się w Polsce - powiedział Wołodymyr Zełeński. - Chcę osobiście podziękować Andrzejowi Dudzie i jego żonie, którzy faktycznie zrobili mnóstwo dla Ukrainy - dodał.

13:47

Oto Aniołki Putina! Te celebrytki wspierają wojnę na Ukrainie. Szokujące WIDEO
Oto Aniołki Putina! Te celebrytki wspierają wojnę na Ukrainie. Szokujące WIDEO

Rosyjskie influenserki co prawda straciły dostęp do Instagrama, ale niektóre z nich postanowiły robić karierę jako... Aniołki Putina!

12:02

Szefowie MSZ Polski i państw bałtyckich chcą więcej sił NATO w regionie

Szefowie MSZ Polski, Łotwy, Litwy i Estonii – Zbignbiew Rau, Edgars Rinkeviczs, Gabrielius Landsbergis i Eva-Maria Liimets - opowiedzieli się w piątek w Rydze za zwiększeniem sił NATO w regionie w związku ze zmianą sytuacji bezpieczeństwa po rozpoczęciu przez Rosję pełnowymiarowej agresji Rosji przeciwko Ukrainie.

11:36

Spędził z Zełenskim dwa tygodnie! Opisał jego tragiczny moment załamania, łzy stają w oczach
Spędził z Zełenskim dwa tygodnie! Opisał jego tragiczny moment załamania, łzy stają w oczach

Porażająca historia tego, jak Zełenski musiał nauczyć się działać w obliczy wojny.

11:07

Kanclerz Scholz: Putin dąży nie tylko do zniszczenia Ukrainy, wojna jest atakiem na demokrację

Putin dąży nie tylko do zniszczenia Ukrainy, wojna jest skierowana także przeciwko wszystkiemu, co stanowi o demokracji. A tylko demokracja jest w stanie sprostać problemom XXI wieku - pisze kanclerz Niemiec Olaf Scholz w tekście opublikowanym w piątek przez portal dziennika "Welt".

10:45

Sztab Generalny: Rosja straciła już około 23 tys. żołnierzy

Od początku inwazji na Ukrainę wojsko rosyjskie straciło już około 23 tys. żołnierzy, a także 986 czołgów, 2418 pojazdów opancerzonych, 189 samolotów i 155 śmigłowców – ogłosił w piątek Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

W ciągu minionej doby Rosja straciła około 200 żołnierzy, 29 pojazdów opancerzonych, 16 czołgów, siedem samochodów, cztery systemy artyleryjskie, jeden system przeciwlotniczy, dwa samoloty i 14 dronów – zaznaczono w zestawieniu.

10:09

W nocy z czwartku na piątek rosyjskie wojska ostrzelały siedem regionów Ukrainy

Siedem regionów Ukrainy ucierpiało w nocy z czwartku na piątek w wyniku rosyjskich ostrzałów - przekazał w piątek rano portal Hromadske za władzami ukraińskich obwodów. Oprócz terenów, na których toczy się wojna z Rosją, wróg zaatakował także cele w obwodach kijowskim i chmielnickim.

W stołecznym regionie odnotowano ataki na miasto Fastów nieopodal Kijowa. Wybuchł pożar, dwie osoby zostały ranne. Z kolei w obwodzie chmielnickim miał miejsce ostrzał rakietowy jednego z obiektów w rejonie (powiecie) szepetowskim. Według informacji serwisu Hromadske nikt nie ucierpiał.

9:30

Doradca prezydenta Ukrainy: Rosja - stały członek Rady Bezpieczeństwa ONZ ostrzelała sekretarza generalnego tej organizacji

Mamy do czynienia z sytuacją bez precedensu - Rosja, stały członek Rady Bezpieczeństwa ONZ, ostrzelała sekretarza generalnego tej organizacji - powiedział w czwartek wieczorem doradca prezydenta Ukrainy Ołeksij Arestowycz w rozmowie z rosyjskim opozycjonistą Markiem Fejginem. Polityk odniósł się w ten sposób do rosyjskiego ataku rakietowego na Kijów, który miał miejsce w czwartek, podczas wizyty sekretarza generalnego ONZ Antonio Guterresa w stolicy Ukrainy.

 "Ten atak był zemstą za stanowisko przedstawione przez Guterresa we wtorek w Moskwie (w rozmowie z prezydentem Władimirem Putinem - PAP). Sekretarz generalny jasno ocenił, że Rosja prowadzi na Ukrainie wojnę, a nie żadną "operację specjalną", potępił rosyjskie zbrodnie na ludności cywilnej i wezwał do ewakuacji mieszkańców oblężonego Mariupola" - ocenił Arestowycz.

8:36

Ukraińska prokuratura ma informacje o 219 dzieciach zabitych przez Rosjan, lecz nie są to pełne dane

219 dzieci zginęło na Ukrainie w wyniku działań rosyjskich wojsk, 398 zostało rannych – poinformowało w piątek biuro prokuratora generalnego. Dane nie są pełne, ponieważ ukraińskie władze nie mają dostępu do wielu regionów okupowanych i objętych walkami.

8:00

Około 100 obrońców Azowstalu w Mariupolu ucierpiało w wyniku rosyjskiego ostrzału

W wyniku ostatnich rosyjskich ostrzałów zakładów metalurgicznych Azowstal w Mariupolu zginął co najmniej jeden ukraiński żołnierz, a około 100 wojskowych, którzy już wcześniej byli ranni, odniosło kolejne obrażenia - przekazały w nocy z czwartku na piątek źródła w pułku Azow, cytowane przez gazetę internetową Ukrainska Prawda.

- Ostrzeliwano szpital polowy na terenie fabryki Azowstal. Uszkodzono salę operacyjną, ponad 500 lekarzy i pacjentów zostało tam uwięzionych (bez możliwości wyjścia - PAP). (...) Ranni, znajdujący się w częściowo zniszczonym schronie, nie mogli ugasić pożaru, który wybuchł w wyniku rosyjskiego ataku. Pod gruzami zginął co najmniej jeden ranny żołnierz - relacjonował wojskowy z pułku Azow, formacji walczącej w kombinacie Azowstal.

7:39

10 rannych po ataku rakietowym na Kijów w czasie wizyty sekretarza generalnego ONZ

Do 10 wzrosła liczba rannych w wyniku rosyjskiego ataku rakietowego na Kijów w czasie wizyty sekretarza generalnego ONZ Antonio Guterresa – podała w piątek agencja Ukrinform. Szef MSZ Ukrainy Dmytro Kułeba określił ten atak jako „potworny akt barbarzyństwa”. - Poprzez ten potworny akt barbarzyństwa Rosja po raz kolejny demonstruje swój stosunek do Ukrainy, Europy i świata – podkreślił szef MSW.

W wyniku rosyjskiego ataku częściowo zniszczony został 25-piętrowy blok mieszkalny, a 10 osób odniosło obrażenia – podał Ukrinform, cytując wstępne ustalenia. Wcześniej informowano o sześciu rannych.

7:26

Sztab ukraiński: Rosjanie ostrzeliwują nasze pozycje w Donbasie, kradną zboże rolnikom

Pod Charkowem Rosjanie koncentrują się na utrzymaniu zajętych rubieży i ostrzeliwują pozycje sił zbrojnych Ukrainy. Na kierunku iziumskim nie prowadzili aktywnych działań ofensywnych, skupiając się na zwiadzie i ustalaniu pozycji obronnych sił ukraińskich i ich ostrzale z artylerii - informuje w porannym komunikacie sztab generalny ukraińskiej armii.

Na południowym wschodzie i południu wzdłuż całej linii styczności przeciwnik ostrzeliwał z artylerii, moździerzy i systemów rakietowych pozycje ukraińskie, by uniemożliwić im przegrupowanie. Trwa ponadto blokada sił ukraińskich na terenie zakładów Azowstal w Mariupolu.

W komunikacie sztabu podkreślono, że na okupowanych terytoriach Rosjanie zatrzymują mieszkańców i blokują transporty humanitarne, a także – kradną zboże rolnikom. M.in. 60 ton zboża i ciężarówkę odebrano rolnikom w obwodzie zaporoskim.

7:07

"Po spotkaniu w Ramstein partnerzy wiedzą, jakiej broni Ukraina potrzebuje"

- Historyczne spotkanie w Ramstein, zorganizowane przez Stany Zjednoczone, skupiające około 40 ministrów i dowódców sił zbrojnych – naszych przyjaciół, partnerów i sojuszników – pozwoliło, aby koordynacja, która odbywała się na zasadzie dwustronnej, przekształciła się w stałą grupę koordynacyjną – przyznał ambasador Ukrainy w Stanach Zjednoczonych Oksana Markarowa, odpowiadając na pytanie korespondenta Ukrinformu.

26 kwietnia w bazie lotniczej Ramstein w Niemczech odbyło się spotkanie szefów resortów obrony i szefów sztabów ponad 40 krajów. Zdaniem szefa Połączonych Szefów Sztabów gen. Mark Milleya głównym zadaniem jest synchronizacja i koordynacja pomocy wojskowej dla Ukrainy.

6:12

Obwód charkowski: Rosjanie zabili 5 cywilów i ranili 11 w ciągu jednej doby

W obwodzie charkowskim w ciągu ostatnich 24 godzin Rosjanie zabili 5 cywilów i ranili 11 innych poinformował w piątek w Telegramie szef obwodowej administracji Ołeh Synegubow.

Kontynuowano również ostrzał osad obwodu charkowskiego. W Chrołach - 1 ranny, w Kotlarach - 1 ranny, 1 osoba zginęła. W Pokotyliwce - 5 rannych i 2 zabitych. - Okupanci podjęli kolejną próbę natarcia z Izyum w kierunku Brażkiwki, Dowczenki i Wielka Komyszuwacha. Ponieśli jednak ciężkie straty i zostali zmuszeni do odwrotu. Nasi obrońcy bohatersko walczą. Wróg ponosi wielkie straty - poinformował.

6:00

Zełenski: Broń dla Ukrainy to zbawienie całej Europy

- Dostarczenie naszemu krajowi niezbędnej broni teraz, gdy jej potrzebuje, jest zbawieniem nie tylko dla Ukraińców, ale dla całej Europy - powiedział w czwartek podczas wieczornego wystąpienia wideo prezydent Ukrainy, poinformował Ukrinform. Prezydent podkreślił, że władze robią wszystko, aby pomóc armii i zapewnić wojsku niezbędną broń.

Zaznaczył, że w czwartek armia rosyjska kontynuowała ofensywę na wschodniej Ukrainie, a najeźdźcy próbowali posuwać się naprzód w południowych regionach. - Siły zbrojne Ukrainy powstrzymują najeźdźców. I jestem wdzięczny każdemu z naszych obrońców, którzy utrzymują pozycje – podkreślił Zełenski.

 

Rosjanie w telewizji grożą Europie wojną jądrową
Sonda
Kiedy skończy się wojna na Ukrainie?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE