Wojna na Ukrainie. Zapis relacji na żywo - 14.04.2022. 50. dzień rosyjskiej agresji na Ukrainę. Ukraińcy dzielnie stawiają opór najeźdźcom i apelują do państw zachodnich o kolejne dostawy broni. Zatwierdzenie nowego pakietu pomocy wojskowej dla Ukrainy o wartości 800 mln dolarów ogłosił prezydent USA Joe Biden. W jego skład mają wejść m.in. systemy artyleryjskie, pojazdy opancerzone oraz śmigłowce. Nowy sprzęt przyda się głównie na wschodzie kraju, gdzie koncentrują się coraz większe siły rosyjskie. Władze ukraińskie apelują do mieszkańców obwodów ługańskiego i donieckiego, aby ewakuowali się tak szybko, jak to możliwe, ponieważ bitwa z Rosją o te terytoria będzie ciężka. Na światło dzienne wychodzą też coraz to nowe zbrodnie popełnianie przez rosyjskich żołnierzy. Prokurator Międzynarodowego Trybunału Karnego nazwał Ukrainę "miejscem zbrodni" i zapowiedział zbadanie miejsc zbrodni przez śledczych z Trybunału. W czwartek rano z wizytą do Kijowa wybrał się Marszałek Senatu Tomasz Grodzki. Z kolei mer Mariupola poinformował, że Rosjanie tworzą w tym mieście getto. Zapis relacji na żywo w SE.pl: wojna na Ukrainie 14.04.2022.
Wojna na Ukrainie. Zapis relacji na żywo 14.04.2022
5:56
Dzień dobry! Zapraszamy do śledzenia naszej relacji na żywo z wojny na Ukrainie. To już 50. dzień rosyjskiej inwazji na ten kraj.
6:05
Ministerstwo Obrony Rosji: Na krążowniku Moskwa wybuchła amunicja
Jak podało w czwartek rosyjskie Ministerstwo Obrony, na krążowniku rakietowym Moskwa na Morzu Czarnym w wyniku pożaru zdetonowała amunicja. Załoga została ewakuowana, przyczyna pożaru jest badana, poinformowało ministerstwo. - W wyniku pożaru na krążowniku rakietowym Moskwa zdetonowała amunicja. Statek został poważnie uszkodzony – informuje ministerstwo w komunikacie.
Kilka godzin wcześniej Telewizja Nexta poinformowała w Telegramie, że Siły Zbrojne Ukrainy (USZ) na Morzu Czarnym trafiły rosyjski krążownik Moskwa dwiema rakietami.
6:22
Stany Zjednoczone planują wizytę w Ukrainie Blinkena lub Austina
Urzędnicy amerykańscy przeprowadzili wewnętrzne wstępne rozmowy w związku z wizytą w Ukrainie wysokiej rangi urzędnika, ministra obrony Lloyda Austina lub sekretarza stanu Anthony'ego Blinkena - poinformowała w czwartek CNN.
Celem wizyty wysokich przedstawicieli rządu USA ma być wsparcie walczącego z rosyjską agresją dzielnego ukraińskiego narodu. Negocjacje w tej sprawie są na wstępnym etapie, nie jest zatem wykluczone, że do niej nie dojdzie - spekuluje CNN powołując się na anonimowe źródła rządowe.
Należy przypuszczać, że ani prezydent Joe Biden, ani wiceprezydent Kamala Harris, raczej nie odwiedzą Kijowa w najbliższej przyszłości. Przypomnijmy jednak ,pisze CNN, że pewnego dnia z nieoczekiwaną wizytą do Kijowa przybył premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson.
6:36
Policja aresztowała jacht oligarchy Kerimova na wyspach Fiji
Police arrested the yacht of #Putin's oligarch and senator Suleiman #Kerimov on #Fiji islands. pic.twitter.com/1X5VNJQI63
— NEXTA (@nexta_tv) April 14, 2022
6:46
Marszałek Senatu Tomasz Grodzki jedzie do Kijowa
Marszałek polskiego Senatu prof. Tomasz Grodzki i Przewodniczący Senatu Parlamentu Republiki Czeskiej Miloš Vystrčil na zaproszenie przewodniczącego Rady Najwyższej Ukrainy Rusłana Stefanczuka udają się do Kijowa - podało w czwartek rano Centrum Informacyjne Senatu.
- Wizyta jest wyrazem wsparcia parlamentarzystów z Polski i Czech dla ich ukraińskich kolegów oraz całego narodu ukraińskiego w walce z agresją Rosji. Ma ona także na celu wyrażenie poparcia dla europejskich aspiracji Ukrainy oraz podkreślenie po raz kolejny gotowości niesienia pomocy zarówno w wojnie z najeźdźcą ,jak i wsparcia dla Ukraińców, którzy uciekają do Polski i Czech - podało CI Senatu w informacji.
Marszałkowi Senatu RP towarzyszą Wicemarszałkowie Senatu RP: Gabriela Morawska-Stanecka i Michał Kamiński oraz zastępca przewodniczącego Komisji Spraw Zagranicznych i Unii Europejskiej senator Marcin Bosacki.
?????? Marszałek Senatu RP prof. Tomasz Grodzki @profGrodzki oraz przewodniczący Senatu Republiki Czeskiej Miloš Vystrčil @Vystrcil_Milos są w drodze do Kijowa. Wizyta marszałków odbywa się na zaproszenie przewodniczącego Rady Najwyższej Ukrainy Rusłana Stefanczuka @r_stefanchuk. pic.twitter.com/RJz02QzP7P
— Senat RP ?? (@PolskiSenat) April 14, 2022
7:13
Bucza: Rosyjscy okupanci zgwałcili i zastrzelili 16-letnią Karinę
16-letnia Karina została zgwałcona i zamordowana strzałem w głowę przez rosyjskich żołnierzy w Buczy. Zwyrodnialcy zostawili jej ciało na jednym z podwórek. Rodzina poszukiwała jej przez kilka tygodni.
16 y.o. Karina raped by #Russia soldiers and shot in the head. Her mother’s search for her ended as her tortured body was found in #Bucha pic.twitter.com/SdNS3TwOHG
— Lesia Vasylenko (@lesiavasylenko) April 12, 2022
7:32
Prezydent po powrocie z Kijowa: Rosjanie prowadzą wojnę totalną
To na pewno jedna z tych wizyt, którą zapamiętam do końca życia, zwłaszcza wrażenie, jakie zrobiła Borodianka, zniszczona przez rosyjskie samoloty i rakiety - powiedział w czwartek rano prezydent Andrzej Duda po powrocie z Kijowa.
- Rosjanie prowadzą na Ukrainie wojnę totalną, nie tylko z armią ukraińska, nie tylko z ukraińskimi ochotnikami, którzy bronią kraju z bronią w ręku, ale też z kobietami, dziećmi - ze wszystkimi – poinformował prezydent dodając, że zbrodnie na Ukrainie powinny być osądzone, zbrodniarze powinni zostać skazani, nie tylko ci, którzy bezpośrednio zabijają, ale i ci, którzy im na to pozwolili.
7:54
W Iziumie wysadzono most niszcząc kolumnę wojsk rosyjskich
Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy poinformował w czwartek, że siły specjalne armii ukraińskiej wysadziły w powietrze most, niszcząc kolumnę wojsk rosyjskich kierującą się na Izium. Kolumna miała wzmocnić siły rosyjskie w obwodzie charkowskim.
W składzie kolumny był wóz opancerzony Tigr i cztery ciężarówki. Cała kolumna została zniszczona - zapewnił sztab na Facebooku.
W obwodzie charkowskim, na północnym wschodzie Ukrainy, wojska rosyjskie kontynuują ataki rakietowo-bombowe i częściowo blokują Charków, drugie co do wielkości miasto Ukrainy.
8:29
197 dzieci zginęło
Co najmniej 197 dzieci zginęło, a 351 odniosło obrażenia w wyniku działań zbrojnych od początku rosyjskiej agresji na Ukrainę - poinformowała w czwartek ukraińska Prokuratura Generalna na Telegramie.
8:54
Rosja nie zgadza się na zwiększenie liczby państw, które byłyby gwarantami bezpieczeństwa Ukrainy - powiedział w czwartek Mychajło Podolak, doradca prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego.
9:29
Wicepremier Ukrainy Iryna Wereszczuk poinformowała w mediach społecznościowych, że na czwartek zostało ustalone z Rosjanami otwarcie dziewięciu korytarzy humanitarnych w kraju, którymi mają się ewakuować cywile zagrożeni rosyjską inwazją.
10:22
Na mocy postanowienia kijowskiego sądu ukraiński skarb państwa przejął 154 aktywa należące do prorosyjskiego polityka Wiktora Medwedczuka i jego żony Oksany Marczenko - poinformowało w czwartek Państwowe Biuro Śledcze Ukrainy. To m.in. domy, mieszkania, działki, samochody i jacht motorowy.
11:22
Żaryn: Rosyjska propaganda kontynuuje zastraszanie Polski i Polaków
Rosyjska propaganda kontynuuje nagłaśnianie przekazu, który służyć ma zastraszaniu Polski i Polaków - napisał w czwartek na Twitterze rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn.
11:24
Rosyjska propaganda kontynuuje nagłaśnianie przekazu, który służyć ma zastraszaniu Polski i Polaków.
— Stanisław Żaryn (@StZaryn) April 14, 2022
Tym razem Polskę atakuje Marat Baszyrow, były członek władz na okupowanych przez Rosję terenach ob. ługańskiego. 1/5 pic.twitter.com/9o37JHXel6
11:25
Groźby Rosji dotyczące wzmocnienia wojska w regionie Bałtyku to „nic nowego” - mówi premier Litwy
Groźby Rosji dotyczące zwiększenia obecności wojskowej w regionie Morza Bałtyckiego to „nic nowego” – powiedziała w czwartek dziennikarzom premier Litwy Ingrida Szimonyte. Minister obrony Litwy podkreślił natomiast, że Rosja ma już w tym regionie broń jądrową.
„To, że Rosja grozi, to nic nowego (...) Kaliningrad od wielu lat jest bardzo zmilitaryzowaną strefą, podobnie jak region bałtycki” – powiedziała Szimonyte, cytowana przez agencję Reutera.
11:57
Traktorzysta z obwodu czernihowskiego zginął w wyniku najechania na minę przeciwczołgową podłożoną przez rosyjskie wojska - podaje w czwartek agencja Interfax-Ukraina za lokalną policją.
42-letni mieszkaniec obwodu wywoził w środę śmieci przy pomocy traktora. Wracając przez pole do wsi, w której mieszkał, wjechał na minę przeciwczołgową. Zginął na miejscu - poinformowała policja.
12:01
Rosyjską odmowę współpracy z misją ekspertów OBWE uważamy za dowód na pełną odpowiedzialność Rosji za agresję na Ukrainę - przekazało ukraińskie MSZ w czwartek w oświadczeniu komentującym raport Organizacji w sprawie naruszeń prawa międzynarodowego w czasie wojny na Ukrainie.
Prawie 100-stronicowy raport Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie zawiera mocne dowody dotyczące okrucieństw popełnionych przez Rosjan - podaje Interfax-Ukraina. Według MSZ "rażącym przykładem naruszeń jest oblężenie Mariupola".
12:02
12:09
"Die Welt": Gdy Putin prowadził wojny, Berlin przez dziesięciolecia odwracał wzrok
Niemcy przez dziesięciolecia udawały, że nie widzą, jak Putin prowadził wojny i deptał prawa człowieka - pisze "Die Welt". Gazeta podkreśla, że taka polityka była poważnym błędem, a obecnie niektórzy z odpowiedzialnych za nią członków SPD nadal piastują urzędy. "Jeśli Niemcy chcą odzyskać nadszarpnięte zaufanie, to powinno się zmienić" - zaznacza dziennik.
"Die Welt" przypomina, że Putin doszedł do władzy dzięki zbrodniom wojennym, gdy wraz z Borysem Jelcynem wykorzystał drugą wojnę czeczeńską, która rozpoczęła się w 1999 roku, do objęcia urzędu prezydenta Rosji. "To podczas tej wojny tysiące osób było torturowanych i mordowanych, na porządku dziennym były gwałty, grabieże i przemoc wobec ludności cywilnej" – pisze dziennik.
Zaznacza, że w tym samym 1999 roku Niemcy interweniowały w wojnie w Kosowie i zapobiegły zbrodniom serbskiego prezydenta Slobodana Miloszevicia, a świat tymczasem przymykał oczy na wojnę w Czeczenii.
12:19
12:40
Metro w Kijowie od piątku będzie kursować częściej
Pociągi kijowskiego metra, które obecnie jeżdżą co godzinę, od piątku będą kursowały dwa razy częściej - poinformowały w czwartek władze ukraińskiej stolicy. Metro w Kijowie wciąż pełni funkcję nie tylko środka komunikacji, ale i schronu.
Oprócz tego, że czas oczekiwania na pociąg zmniejszy się z godziny do 30 minut, składy metra będą jeździły dwoma torami. Wcześniej pociągi wykorzystywały jeden tor, a na drugim ustawiono wagony wykorzystywane jako poczekalnie.
Perony kijowskiego metra nadal mają podwójną funkcję, służą nie tylko komunikacji miejskiej, są też schronami.
Obecnie przejazd kijowskim metrem i innymi środkami komunikacji miejskiej jest bezpłatny.
12:41
12:45
Losses of the invaders according to the information of the General Staff of the Armed Forces of #Ukraine as of April 14. pic.twitter.com/Y7dWsnZb2s
— NEXTA (@nexta_tv) April 14, 2022
12:45
Straty Rosji wg informacji Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy z 14 kwietnia:
12:50
In Bucha, Irpin, Borodyanka, and other places formerly under Russian occupation, you don’t even have to look for stories of Russian atrocities, rape, war crimes.
— Illia Ponomarenko ?? (@IAPonomarenko) April 14, 2022
Just come and talk to an absolutely random man or woman in the streets.
Anyone has a horrific story to tell.
12:51
W Buczy, Irpieniu, Borodziance i innych miejscach nie trzeba nawet szukać świadków bestialstwa Rosjan. Każdy, kogo spotka się w tych miastach, ma do opowiedzenia własną, przerażającą historię - napisał na Twitterze ukraiński dziennikarz Illia Ponomarenko.
13:03
CBOS: 79 proc. badanych uważa, że wojna na Ukrainie zagraża bezpieczeństwu Polski
79 proc. badanych uważa, że wojna na Ukrainie zagraża bezpieczeństwu Polski; przeciwnego zdania jest 11 proc. respondentów - wynika z sondażu CBOS. 80 proc. ankietowanych popiera blokadę importu rosyjskiego gazu i ropy; tylko 9 proc. jest przeciwnych temu rozwiązaniu.
Z najnowszego sondażu CBOS wynika, że od marca zmalało nieco poczucie zagrożenia związane z rosyjskim atakiem na Ukrainę. Nadal jednak zdecydowana większość Polaków (79 proc., o 6 punktów mniej niż w ubiegłym miesiącu) uważa, że wojna na Ukrainie zagraża bezpieczeństwu naszego kraju.
13:30
Ukraiński wywiad wojskowy: dwaj piloci uwolnieni z rosyjskiej niewoli
Ukraiński wywiad wojskowy uwolnił z rosyjskiej niewoli dwóch pilotów - podaje w czwartek portal Ukrainska Prawda za oświadczeniem służb specjalnych zamieszczonym na Facebooku.
Piloci Iwan Pepelaszko i Ołeksij Czyż zostali wzięci do niewoli 8 marca w obwodzie czernihowskim na północy Ukrainy. Czyż opowiedział, że każde przesłuchanie w areszcie rozpoczynało się od "putinowskiej propagandy o Ukrainie na podstawie tego, co wymyślił Lenin". Rosyjscy żołnierze mieli jednak sami przyznać, że ich blitzkrieg się nie powiódł i cele nie zostały osiągnięte.
14:09
Ukraińska armia: rosyjski krążownik Moskwa przewrócił się i zaczął tonąć
Rosyjski krążownik rakietowy Moskwa, poważnie uszkodzony w wyniku ostrzału sił ukraińskich na Morzu Czarnym, przewrócił się i zaczął tonąć – podała w czwartek agencja Ukrinform, cytując komunikat służb prasowych ukraińskiego dowództwa operacyjnego Południe.
14:37
The Mariupol garrison is the story of military valor not seen in Europe since World War II.
— Illia Ponomarenko ?? (@IAPonomarenko) April 14, 2022
Period.
14:37
Ukraiński dziennikarz Illia Ponomarenko pisze o niespotykanym od czasów II wojny bohaterstwie mieszkańców Mariupola.
14:39
Rozmowy prezydentów Polski, Estonii, Łotwy i Litwy z prezydentem Ukrainy w Kijowie dotyczyły bieżącej pomocy Ukrainie, broni, której potrzebuje do walki z rosyjskim agresorem oraz możliwości uzyskania przez Ukrainę środków z Unii Europejskiej m.in. na odbudowę kraju - powiedział szef BBN Paweł Soloch.
Prezydenci Polski, Estonii, Łotwy i Litwy - Andrzej Duda, Alar Karis, Egils Levits i Gitanas Nauseda przebywali w środę w Kijowie, gdzie spotkali się z prezydentem tego kraju Wołodymyrem Zełenskim. Prezydenci odwiedzili też podkijowskie miejscowości - Buczę, Borodziankę i Irpień, gdzie miały miejsce masowe zbrodnie wojsk rosyjskich na ukraińskiej ludności cywilnej.
14:40
14:51
14:58
14:58
Sytuacja w okupowanym przez Rosjan Mariupolu jest wciąż dramatyczna. Oto najnowsze zdjęcia z miasta, w którym Rosjanie tworzą getto dla Ukraińców. Mer Mariupola pisze, że to działanie "na wzór nazistów we Lwowie i Polsce w czasie II wojny światowej".
15:18
Denisowa: To, co się dzieje, to ludobójstwo narodu ukraińskiego
To, co w tej chwili dzieje się na Ukrainie, to ludobójstwo; Rosjanie wykorzystują broń niekonwencjonalną zakazaną prawem międzynarodowym - powiedziała ukraińska rzeczniczka praw człowieka Ludmyła Denisowa w trakcie czwartkowego briefingu dotyczącego zbrodni Rosji dokonywanych na ludności cywilnej. Czwartek jest 50. dniem rosyjskiej inwazji na Ukrainę.
"To, co w tej chwili dzieje się na Ukrainie to ludobójstwo. Jest wykorzystywana broń niekonwencjonalna, choćby bomby termobaryczne, amunicja kasetowa, cały szereg uzbrojenia zabronionego prawem międzynarodowym" - opisała Denisowa.
15:31
Pentagon: krążownik rakietowy Moskwa nie zatonął, ale jest uszkodzony
Krążownik rakietowy Moskwa nie zatonął, ale jest uszkodzony i popłynął do portu na naprawy - poinformował w czwartek rzecznik Pentagonu John Kirby w rozmowie z CNN. Jak dodał, na pokładzie okrętu doszło do co najmniej jednej eksplozji, ale USA nie mają informacji na temat tego, co było jej przyczyną.
15:33
Rosja kończy przygotowania do ofensywy na Donbas
Rosja kończy przygotowania do ofensywy na Donbas, wojska rosyjskie blokują przerzut ukraińskich jednostek na wschód kraju – poinformował w czwartek estoński portal ERR, powołując się na estoński wywiad.
Według ERR, siły rosyjskie chcą zająć ważne węzły transportowe w okolicy miast Popasna i Rubiżne w obwodzie ługańskim. „Zajęcie Siewierodoniecka (w tym samym obwodzie) pozwoliłoby rosyjskim wojskom atakować z kilku kierunków ważny dla sił ukraińskich rejon Słowiańska i Kramatorska” w obwodzie donieckim – podała ERR.
15:42
Patomorfolodzy z Hiszpanii zbadają zbrodnie Rosji na Ukrainie?
Władze Hiszpanii są gotowe do wysłania patomorfologów na Ukrainę w celu pomocy w badaniu zbrodni wojennych, popełnionych w tym kraju przez Rosję - ustalił dziennik online "El Espanol”.
Madrycka gazeta potwierdziła w strukturach hiszpańskiego ministerstwa spraw wewnętrznych, że resort jest już gotowy do skierowania na Ukrainę policyjnych specjalistów i oczekuje w tej sprawie na decyzję ukraińskich władz. PAP podaje, że badaniem zbrodni, takich jak m.in. te popełnione w Buczy, mieliby zająć się eksperci z centralnego laboratorium kryminalistycznego krajowej policji.
"Mogliby oni pomóc w identyfikacji zwłok (…), udzielić wsparcia w identyfikacji metod, z których korzystały siły najeźdźcy podczas popełnianych mordów” - napisał hiszpański dziennik.
16:08
Wicepremier Ukrainy Iryna Wereszczuk poinformowała, że w czwartek (14 kwietnia) odbyła się już czwarta ukraińsko-rosyjska wymiana jeńców. Wolność odzyskało w sumie 30 Ukraińców. - W ramach wymiany strona rosyjska zwolniła 5 ukraińskich oficerów i 17 szeregowych żołnierzy, jak również 8 cywilów, w tym jedną kobietę - przekazała Wereszczuk. Także 14 kwietnia ukraiński wywiad wojskowy poinformował o zwolnieniu dwóch ukraińskich pilotów z niewoli, w której byli od 8 marca.
16:36
Na Ukrainę przyjechała także delegacja Senatu RP na czele z marszałkiem Tomaszem Grodzkim. Polskiej stronie towarzyszy delegacja czeskiego senatu. - Odwiedziliśmy dziś Borodziankę, Buczę i Irpień. Jestem wstrząśnięty tym, co zobaczyłem. To jest Golgota XXI wieku. Nie ma żadnego usprawiedliwienia dla haniebnej agresji Rosji na Ukrainę. Opłakujemy poległych, chylimy czoła przed bohaterskimi obrońcami - napisał na Twitterze Grodzki.
Również Kancelaria Senatu przekazała wypowiedzi marszałka. "W Buczy dla mnie jako dla lekarza najbardziej wstrząsający był zapach, jedyny w swoim rodzaju zapach rozkładających się ciał. To jest Golgota XXI wieku. Jeżeli ktokolwiek by śmiał powiedzieć, że są to jakieś inscenizacje czy jakieś sztuczne scenariusze, to niech tu przyjedzie i zobaczy" - podkreślił marszałek cytowany na Twitterze kancelarii.
16:56
Żołnierze wojsk desantowo-szturmowych ze Lwowa wyzwolili kilka miejscowości na południu Ukrainy. Informację przekazała w czwartek (14 kwietnia) agencja Ukrinform, powołując się na komunikat 80. brygady desantowo-szturmowej na Facebooku. W komunikacie podano, że żołnierze brygady przeprowadzili „popisową operację” zniszczenia rosyjskich pododdziałów, ale jej przebiegu nie można ujawnić. Podano jedynie, że z wyprzedzeniem zidentyfikowano i zaatakowano „punkty dowodzenia, zasoby ogniowe i inne ważne obiekty przeciwnika”, po czym siły ukraińskie przeszły do natarcia. – Rosyjscy okupanci doznali poważnych strat i byli zdemoralizowani, zaczęli więc wycofywać się z zajętych pozycji – podano.
17:19
Prezydent Francji Emmanuel Macron w czwartek (14 kwietnia) rano rozmawiał telefonicznie z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełeńskim. Kolejna rozmowa przewidziana jest na czwartkowy wieczór. Macron w czasie czwartkowej wizyty w Hawrze został zapytany o swoją środową odmowę użycia słowa „ludobójstwo” odnośnie do masakr, dokonywanych przez wojska Rosji w Ukrainie i wyrzuty ukraińskiego prezydenta, który uznał wypowiedź Macrona za „bardzo bolesną” podczas wspólnej konferencji prasowej w środę z przebywającymi w Kijowie prezydentami Polski, Litwy, Estonii i Łotwy. – Francja jest krajem, który w latach 2010-2014 najbardziej pomógł Ukrainie przygotować się do samoobrony – skomentował Macron i dodał: „słowa mają znaczenie i wszyscy musimy być bardzo ostrożni. (...) Słowo +ludobójstwo+ ma znaczenie, które muszą określić prawnicy, a nie politycy”.
17:47
Szef MSW Ukrainy Denys Monastyrski poinformował, że część ukraińskich żołnierzy, którzy trafili do niewoli w czasie rosyjskiej okupacji obiektów elektrowni atomowej w Czarnobylu, przebywa na Białorusi. Według szefa MSW w Czarnobylu do niewoli trafiło 169 żołnierzy ukraińskiej Gwardii Narodowej. Jak zaznaczył Monastyrski, władze Ukrainy prowadzą rozmowy w sprawie ich wymiany, jednak spodziewają się, że będzie to możliwe dopiero po zakończeniu aktywnej fazy działań zbrojnych. Przypomnijmy, że wojska rosyjskie, które wkroczyły na terytorium Ukrainy z Białorusi, zajęły elektrownię w Czarnobylu w pierwszym dniu wojny, 24 lutego. Opuściły ją 31 marca.
18:02
Po raz pierwszy od 10 dni rosyjskie wojsko ostrzelało ze swojego terytorium miejscowości graniczne w obwodzie sumskim na Ukrainie – poinformował szef władz obwodowych Dmytro Żywycki. - Kilka godzin temu doszło do ostrzału z artylerii i moździerzy. Uszkodzone zostały domy prywatne – powiedział Żywycki na antenie ukraińskiej telewizji. Cytuje go ukraińska redakcja Radia Swoboda.
18:11
- Sytuacja militarna Ukrainy pozostaje bardzo trudna, ale Kijów utrzymuje wszystkie główne linie obrony - poinformował w czwartek (14 kwietnia) rzecznik ministra-koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn. Dodał, że najtrudniejsza sytuacja występuję obecnie w Mariupolu. Żaryn dodał - za pośrednictwem mediów społecznościowych - że ciężkie starcia obserwuje się na przedmieściach Charkowa, w Obwodzie Ługańskim, Donieckim, w rejonie pomiędzy Mikołajowem a Chersoniem, a także na południe od Krzywego Rogu. - Ukraińcy są zdeterminowani do walki z Rosjanami, zadają ciężkie straty najeźdźcom - napisał. Żaryn przekazał, że Rosja wciąż przeprowadza ataki na cele wojskowe i cywilne, skupiając się także na bombardowaniu obiektów związanych z logistyką paliw, przechowywaniem i produkcją żywności oraz infrastrukturą kolejową.
18:22
Pentagon: Krążownik Moskwa wciąż płonie. Płynie do Sewastopola
Okręt flagowy rosyjskiej Floty Czarnomorskiej, krążownik Moskwa, wciąż zmaga się z pożarem i zmierza w kierunku Sewastopola – przekazał Pentagon. Okręt był w zasięgu ukraińskich rakiet Neptun, ale amerykański wywiad nie potwierdza, czy to ich uderzenie spowodowało pożar i znaczne uszkodzenie statku.
Odnosząc się do sytuacji na Ukrainie, wysoki rangą przedstawiciel Pentagomu przekazał, że Rosja obecnie ma ok. 65 funkcjonujących batalionowych grup taktycznych w kraju, spośród ok. 125, jakie zgromadziła przed inwazją – podaje Polska Agencja Prasowa. Sprowadzenie dodatkowych oddziałów na wschód i południe Ukrainy jest spodziewane w najbliższych dniach. USA oceniają, że Rosja ma nadzieję na osiągnięcie konkretnych rezultatów w Donbasie w ciągu tygodni, ale trudno przewidzieć, kiedy nastąpi początek nowej ofensywy.
18:37
Atak w obwodzie czernihowskim. Rosjanie użyli systemu Toczka-U?
Siły rosyjskie przeprowadziły w czwartek atak rakietowy w obwodzie czernihowskim na północy Ukrainy. Prawdopodobnie użyły systemu Toczka-U – informuje biuro prasowe Dowództwa Operacyjnego Północ.
– Okupanci kontynuują ostrzeliwanie cywilnych mieszkańców obwodu czernihowskiego z broni zakazanej prawem międzynarodowym. Dziś agresorzy trafili w jeden z domów prywatnych w rejonie Horodni. Według wstępnych danych uderzenie przeprowadzono z taktycznego systemu rakietowego Toczka-U – czytamy w oświadczeniu, które przytacza PAP.
19:02
Na płonącym krążowniku Moskwa mogą być głowice nuklearne?!
Na uszkodzonym rosyjskim krążowniku rakietowym Moskwa, który według Ukrainy został trafiony przez ukraińskie rakiety, mogą znajdować się głowice nuklearne – poinformował w czwartek portal wojskowy Defence Express, powołując się na konstruktorów i oficerów marynarki. Informację przekazuje Polska Agencja Prasowa. Na krążowniku Moskwa jest 16 rakiet P-1000 Wułkan, które mogą być uzbrojone w głowice jądrowe o mocy do 350 kiloton. Nie jest jednak jasne, czy na jednostce głowice jądrowe znajdują się zawsze, czy tylko są tam umieszczane na specjalny rozkaz. W czwartek Pentagon potwierdził, że uszkodzony krążownik nadal płonie.
19:21
Rada Najwyższa Ukrainy: To ludobójstwo! Próba „unicestwienia narodu ukraińskiego”
Rada Najwyższa Ukrainy uznała działania armii rosyjskiej za ludobójstwo narodu ukraińskiego – podaje PAP, powołując się na Interfax-Ukraina.
– Czyny popełnione przez siły zbrojne Rosji nie są po prostu zbrodnią agresji, a mają na celu systemowe i konsekwentne unicestwienie narodu ukraińskiego, jego odrębności, pozbawienie go prawa do samostanowienia i samodzielnego rozwoju – wskazują ukraińscy parlamentarzyści, uzasadniając przyjętą uchwałę i stanowisko.
Rada zaapelowała do organizacji międzynarodowych, by także uznały działania rosyjskich wojskowych na Ukrainie za ludobójstwo.
19:35
Mocne słowa Zełenskiego do świata. „Zarabiają na krwi innych ludzi”
Europejskie kraje, które nadal kupują rosyjską ropę „zarabiają pieniądze na krwi innych ludzi” – powiedział w rozmowie ze stacją BBC prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. W mocnym przesłaniu apelował o wsparcie, broń i izolowanie Rosji.
Prezydent Ukrainy, mówiąc o kupowaniu rosyjskiej ropy, wskazał wprost w szczególności na Niemcy i Węgry. Zarzucił im, że blokują wysiłki zmierzające do nałożenia embarga na import energii, na czym Rosja może zarobić w tym roku nawet 326 mld dolarów.
– Niektórzy z naszych przyjaciół i partnerów rozumieją, że teraz są inne czasy, że to już nie jest kwestia biznesu i pieniędzy. Jest to kwestia przetrwania – podkreślił Zełenski.
19:50
Zełenski: Ukraina potrzebuje broni teraz! Ważne słowa w BBC
Ukraina wciąż nie dostaje broni wystarczająco szybko, by odeprzeć rosyjską agresję – mówił w czwartek ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski w rozmowie ze stacją BBC. Ponownie zaapelował do Zachodu o dalsze dostawy broni.
– Stany Zjednoczone, Wielka Brytania, niektóre kraje europejskie - starają się pomóc i pomagają. Ale wciąż potrzebujemy tego szybciej, szybciej, szybciej. Kluczowym słowem jest „teraz” – przytacza słowa Zełenskiego PAP.
20:09
Ukraina. Rosja chciała zabić Zełenskiego. Wiele razy
Rosja zamierzała zabić prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego i stworzyć w Ukrainie marionetkowe państwo – oświadczył w czwartek sekretarz ukraińskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony (RBNiO), Ołeksij Daniłow w wywiadzie dla BBC. Nie była to jedna próba, ale było ich kilka – ustaliły ukraińskie służby.
Pierwszy taki sygnał był z 22 lutego. Ostatni – przynajmniej ujawniony – z 7 marca.
– Plan był dość prosty i zuchwały: przede wszystkim likwidacja prezydenta naszego kraju. Dla nich to była sprawa numer jeden i podjęli kilka prób – powiedział Daniłow, którego słowa z wywiadu dla BBC cytuje Polska Agencja Prasowa.
20:30
Rozmowy Ukraina-USA o pomocy wojskowej i sankcjach
Minister spraw zagranicznych Ukrainy, Dmytro Kułeba poinformował w czwartek na Twitterze, że rozmawiał telefonicznie z sekretarzem stanu USA, Antonym Blinkenem.
– Dyskutowaliśmy o kolejnym pakiecie pomocy wojskowej dla Ukrainy i skoordynowaliśmy stanowiska w sprawie dalszych sankcji, które zostaną nałożone na Rosję. Jestem wdzięczny Stanom Zjednoczonym za ich niezachwiane poparcie – opisuje Kułeba.
In our new call, @SecBlinken and I discussed the next military aid package for Ukraine and coordinated positions on further sanctions which will be imposed on Russia. Grateful to the U.S. for its unwavering support and standing #UnitedWithUkraine.
— Dmytro Kuleba (@DmytroKuleba) April 14, 2022
21:27
Ukraina była gotowa na wojnę 22 lutego
Ołeksij Daniłow, sekretarz ukraińskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony, powiedział, że on i jego rodacy spodziewali się ataku Rosji już 22 lutego, czyli dwa dni przed faktycznym rozpoczęciem wojny - informuje Ukraińska Prawda. - Nasz wywiad miał informacje, że to 22 lutego Rosjanie otrzymali rozkaz inwazji na pełną skalę, ale rosyjskie dowództwo przełożyło atak o dwa dni - tłumaczył. Daniłow dodał jednocześnie, że nikt ze strony ukraińskiej nie spodziewał się za to, że atak rosyjskich wojsk nastąpi również z terenu Białorusi. - Nie mogliśmy wyjść i publicznie powiedzieć ludności: "Przyjaciele, 22 lutego zaczyna się wojna". Są to rzeczy niedopuszczalne z punktu widzenia administracji publicznej. Ale przygotowywaliśmy się - wyjaśnił.
22:41
50 dni wojny na Ukrainie. Zełenski apeluje
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski opublikował w swoich mediach społecznościowych kolejny wpis, w którym przypomina, że wojna na Ukrainie trwa już 50 dni. Apeluje w nim do społeczności międzynarodowej o dalsze dostawy broni, pokazując m.in. zbrodnie, jakich dokonują rosyjscy żołnierze. - Niczego się nie boimy, wiemy, o co walczymy. Mamy dość odwagi, by położyć kres złu - napisał Zełenski na swoim profilu twitterowym.
They’ve been trying to destroy us for 50 days, but the ?? people are heroically resisting. We fear nothing, we know what we’re fighting for. We are brave enough to put an end to evil. Stop feeding the ?? military machine. Help ?? with weapons. Then peace & good will win faster. pic.twitter.com/WdDbZsvZ4e
— Володимир Зеленський (@ZelenskyyUa) April 14, 2022
22:49
Biden odwiedzi Ukrainę?
Prezydent USA Joe Biden powiedział w czwartek, 14 kwietnia, że jest gotowy odwiedzić Ukrainę, choć cały czas odradzają mu to odpowiadające za jego bezpieczeństwo służby. Żadna wiążąca decyzja w tej sprawie jeszcze nie zapadła, choć CNN donosi, że bardziej prawdopodobny jest przylot na Ukrainę szefa Pentagonu Lloyda Austina lub sekretarza stanu Anthony'ego Blinkena. Sam Biden powiedział przed czwartkowym lotem do Karoliny Północnej, że "podejmujemy (administracja USA - przyp.red.) tę decyzję w tej chwili".
22:54
Alarmy lotnicze w połowie obwodów Ukrainy
Jak informuje portal Suspilne, alarmy przeciwlotnicze ogłoszono w czwartek, 14 kwietnia, wieczorem w następujących obwodach Ukrainy: kijowskim, dniepropietrowskim, winnickim, zaporoskim, czerkaskim, żytomierskim, rówieńskim, tarnopolskim, chmielnickim, kirowohradzkim, lwowskim i iwano-frankowskim. To 12 z 24 obwodów, jaki liczy cały kraj.
23:12
Rosyjskie Ministerstwo Obrony podaje, że krążownik Moskwa zatonął podczas holowania do portu.