Protest pracowników służby zdrowia w Warszawie

i

Autor: Marcin Smulczyński/Super Express

Protest medyków w Warszawie. Białe miasteczko 2.0 pod Kancelarią Premiera [ZAPIS RELACJI]

2021-09-11 14:34

Protest medyków w Warszawie zaplanowany był na 11 września. Pracownicy służby zdrowia postanowili, że wyjdą na ulicę. Rozmowy rządu z protestującymi medykami nie przyniosły zadowalających efektów, dlatego doszło do protestu. Jaki przedstawiono rezultaty? Co się wydarzyło? Sprawdź.

Protest medyków w Warszawie rozpoczął się o 12:00. Medycy zjechali do Warszawy z całej Polski. Od miesięcy prezentują swoje postulaty. Mimo rozmów z rządem, ich prośby nie zostały wysłuchane. - Warunkiem rozmów była obecność pana premiera Mateusza Morawieckiego, a okazało się, że go nie ma. Chcemy na poważnie rozmawiać o problemach opieki zdrowotnej. Mamy postulaty, które są znane stronie rządowej. Chcemy natychmiastowych rozwiązań. Potrzebujemy spotkania z osobami decyzyjnymi, a takiej osoby dzisiaj zabrakło - powiedział wiceprezes Naczelnej Rady Lekarskiej Artur Drobniak po spotkaniu z rządem. 

- Od lat jest bardzo źle i niestety nie widzimy poprawy ani chęci ze strony rządzących - powiedziała uczestniczka protestu TVN24. Medycy wyjdą więc na ulice. Manifestacja wystartowała o godzinie 12:00. Trasa strajku medyków, utrudnienia w ruchu, postulaty poniżej.

ZOBACZ: Wałęsa mówi o swojej śmierci. Zwrócił się z apelem do żony

Protest medyków - najważniejsze postulaty

Medycy mają jasno określone postulaty. Domagają się m.in.:

  1. znaczących podwyżek m.in. za dobokaretki oraz wszelkich świadczeń i ryczałtów w opiece zdrowotnej
  2. zatrudnienia dodatkowych pracowników obsługi administracyjnej i personelu pomocniczego
  3. wprowadzenia norm zatrudnienia uzależnionych od liczby pacjentów
  4. zapewnienia statusu funkcjonariusza publicznego chroniącego przed agresją słowną i fizyczną pacjentów
  5. urlopu zdrowotnego, który należałby się medykom po 15 latach pracy zawodowej

SPRAWDŹ: Rocznica zamachu na WTC 11 września. "Ktoś skakał z okna, ktoś umierał tuż przede mną"

Medycy protestują w Warszawie. Utrudnienia, trasa

Medycy przejdą ulicami Warszawy. Wyruszą o godzinie 12:00. Oto trasa protestu:

  • plac Krasińskich, obok Sądu Najwyższego i Pomnika Powstania Warszawskiego
  • Ministerstwo Zdrowia, ul. Miodowa
  • Pałac Prezydencki, Krakowskie Przedmieście
  • Parlament RP, ul. Wiejska
  • Kancelaria Prezesa Rady Ministrów, Al. Ujazdowskie

Utrudnienia na drogach w Warszawie będą niemałe. Przemarsz pracowników służby zdrowia sparaliżuje stolicę. Autobusy i tramwaje zastaną skierowane na trasy objazdowe, w przypadku braku możliwości przejazdu. Będzie to dotyczyło linii 7, 9, 22, 24, 25, 100, 106, 107, 108, 109, 111, 116, 117, 118, 127, 128, 158, 159, 166, 171, 175, 178, 180, 195, 222, 503, 507, 518 521. Więcej: strona ZTM.

Relacja z protestu medyków

 16.40  Wielki protest medyków zakończył się przed Kancelarią Premiera,  w tym miejscu powstało białe miasteczko 2.0.Zostajemy tutaj tak długo, aż zrealizujemy nasze postulaty – powiedział przedstawiciel Porozumienia Rezydentów.

 16.25 Część osób opuszcza protest, inni rozkładają swoją część miasteczka. - Ci z was, którzy chcą zostać z nami, po prostu zostają tu – pod płotem przy Łazienkach (Królewskich). Będziemy tutaj jeszcze długo siedzieć i rozmawiać. Zostajemy tutaj tak długo, aż nie osiągniemy naszych postulatów – powiedział przedstawiciel Porozumienia Rezydentów

 16.19  Rozpoczęła  się druga część protestu, Przedstawiciel Porozumienia Rezydentów: Zgromadzenie pod nazwą białe miasteczko 2.0 uważam za otwarte.

 16.12. Przewodnicząca Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych Krystyna Ptok poinformowała, że kończą się wystąpienia na platformie, za chwilę nastąpi druga część protestu.

16.07.  Na proteście byli też rolnicy. Przedstawiciel AgroUnii Michał Kołodziejczak: Gratuluję wam tego, co zrobiliście. Zrobiliście największą manifestację medyków w historii Polski i za to należą wam się wszystkim wielkie brawa. Dzisiaj mówienie do premiera, to jest błąd, to jest pomyłka. My najpierw musimy zacząć rozmawiać, ale między sobą. Jesteście tutaj, ale nie jesteście sami. Kołodziejczak powiedział też -obok białego miasteczka staje także namiot AgroUnii. - Będziemy z wami, dopóki nie osiągniecie swojego sukcesu.

15.58  Wojtek Szaraniec z Porozumienia Rezydentów: Rząd próbuje nas zablokować, próbuje zablokować nasze białe miasteczko 2.0. Ale my się nie damy. Budujemy już to białe miasteczko 2.0.

15.50 - Trwają wystąpienia pod kancelarią premiera -  Krzysztof Bukiel, przewodniczący Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy: Pani ministrze powiedział pan, że spełnienie postulatów jest nierealne. A ja się spytam dlaczego? Kto powiedział, że one są nierealne? Czy my domagamy się, żeby słońce w nocy świeciło?

 15.49  Przed kancelarią premiera odbywają się przemówienia. Prezes Naczelnej Izby Lekarskiej Artur Drobniak  – Rządzie płać za leczenie, a nie poprzedzenie. Rząd za leczenie Polaków płaci prawie tyle samo od dziesięciu lat. Jedna przemawiających Dorota Gardias, przewodnicząca Forum Związków Zawodowych, zwróciła się do premiera Morawieckiego  - Panie premierze, zrobił pan wszystko, a może i więcej, żeby doprowadzić medyków do granicy wytrzymałości. Według Gardias -  "nie ma już czasu na pobieżne kartonowe reformy, nie ma już czasu na polityczne przepychanki, na PR-owe zagrywki, liczy się każda sekunda".

  15.24  - "Byliśmy bohaterami, jesteśmy frajerami"  czytamy na jednym z licznych transparentów, protestujący są już pod kancelarią premiera,  protest ma zakończyć się o godz.16, potem powstanie Białe Miasteczko 2.0.

14:50 Jak czytamy na stronie Rynekzdrowia.pl protestujący zbliżają się do Kancelarii Premiera. Nikt z polityków partii rządzącej nie wyszedł do medyków. Nie podjęto próby rozmowy czy wsparcia, o które zabiegają.

14:20 W proteście medyków ma brać udział około 30 tysięcy osób. Takie wyliczenia przekazali organizatorzy. Dziękują również mieszkańcom Warszawy za wsparcie i przyłączenie się do manifestacji.

14:00 Uczestnicy protestów chcą stworzyć "białe miasteczko" pod Kancelarią Premiera.

15.17 Min. zdrowia A. Niedzielski zaprosił na wtorek medyków na rozmowy na temat złożonych postulatów

13:30 Fizjoterapeuci wołają: - Ministrze złamiesz nogę, to Ci nie pomogę.

13:12 - Nie będzie wystąpień pod Kancelarią prezydenta. Minutą ciszy oddajemy tu hołd naszym koleżankom i kolegom, którzy zmarli wykonując swoją pracę podczas pandemii (...) Proszę o minutę ciszy - padło z platformy pod Pałacem Prezydenckim.

13:10 Tłumy policji pod Pałacem Prezydenckim. Właśnie tam dotarła grupa protestujących.

13:01 - Cała polska ochrona zdrowia jest chora - słyszymy głosy rozmówców "Super Expressu" na warszawskich ulicach. Wideo niżej.

13:00 - Pieniądze nie na lotnisko, tylko na służbę zdrowia. (...) Rolnicy są tu z medykami i tak ma być. (...) Chcą nas ograbić (...) Chcę powiedzieć tak: Trafiłem do szpitala z zatorowością płuc, ja jestem im za to wdzięczny, będę z nimi walczyć - mówi "Super Expressowi" protestujący. Naszą relację na żywo możecie oglądać niżej.

12:50 - Jesteśmy tu wszyscy razem, nie daliśmy się podzielić przez nieuczciwą ustawę o minimalnym wynagrodzeniu - słychać ze sceny w Warszawie podczas protestu medyków.

12:40 - Moja pensja to 3000 zł, plus 1500 zł. Mam ponad 30 lat stażu pracy - wyznała jedna z protestujących w rozmowie z TVN. Zaznaczyła, że jest wykwalifikowanym pracownikiem służby zdrowia. Przeszła długą drogę, by zdobyć odpowiednie wykształcenie.

12:30 Medycy wyruszyli w stronę Ministerstwa Zdrowia na ul. Miodowej.

12:03 - Proszę o zachowanie dystansu, proszę o założenie maseczek (...) policja poinformowała o możliwym zagrożeniu terrorystycznym, proszę o obserwowanie uczestników protestu - słyszymy ze sceny na placu Krasińskich.

11:40 - Jak my odejdziemy, starsze pielęgniarki, niczego już nie będzie. (...) Mamy duże poczucie odpowiedzialności, ale nie dajemy już rady - mówi pielęgniarka na antenie TVN24.

11:30 Tłum na placu Krasińskich. Ludzie z całej Polski przyjechali do Warszawy.

11:20 Komitet Protestacyjno-Strajkowy Ochrony Zdrowia przygotowuje się do rozpoczęcia strajku. Na Twitterze pojawiły się pierwsze zdjęcia z protestu medyków. Widzimy na nich zdjęcie z pielęgniarkami i położnymi.

Protest medyków w Warszawie. Mocne słowa pielęgniarek
Sonda
Popierasz protest medyków?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE