Tłumy na ulicach

Wielki marsz 4 czerwca. Tusk złożył uroczyste ślubowanie[ZAPIS RELACJI NA ŻYWO]

2023-06-04 15:26

O 12:00 w niedzielę, 4 czerwca rozpoczął się od dawna zapowiadany przez lidera PO Donalda Tuska wielki marsz przeciw „drożyźnie, złodziejstwu i kłamstwu” oraz wyrażającego poparcie dla wolnych wyborów i demokratycznej Polski. Zapraszamy do śledzenia naszej relacji z marszu na żywo!

Donald Tusk dokładał wszelkich starań, by zachęcić jak najwięcej osób do udziału w marszu 4 czerwca. Co jakiś czas nagrywał filmiki zachęcające do obecności, ale nie tylko on stara się zmotywować wyborców. W akcję promującą marsz zaangażowało się wiele osób spoza świata polityki, w tym na przykład Kuba Wojewódzki, Piotr Kraśko, Barbara Kurdej-Szatan, Janusz Gajos, Andrzej Seweryn, Wojciech Mann, Maja Ostaszewska, Maciej Maleńczuk, Stanisław Tym i wiele innych.

Marsz o 12:00 ruszy z placu na Rozdrożu, przejdzie przez aleje Ujazdowskie, plac trzech Krzyży, Nowy Świat, Krakowskie Przedmieście i zakończy się na placu Zamkowym. - Zwróciliśmy się do zarządców dróg, aby usunęli wszystkie niebezpieczne elementy z infrastruktury drogowej. Z uwagi na liczbę zgromadzeń na trasach będą ustawione beczkowozy po to, aby każdy mógł skorzystać z warszawskiej kranówki – mówił w rozmowie z TVN warszawa dyrektor Biura Bezpieczeństwa w ratuszu Michał Domaradzki.

Donald Tusk zachęca do zabrania flag Polski. - Dziękuję za wsparcie, ale nie pocieszenia mi trzeba, tylko Waszej determinacji i wiary w zwycięstwo. Wzywam wszystkich na marsz w samo południe 4 czerwca w Warszawie. Przeciw drożyźnie, złodziejstwu i kłamstwu, za wolnymi wyborami i demokratyczną, europejską Polską – oznajmił na Twitterze lider PO.

Marsz 4 czerwca

19:56

Zapraszamy do śledzenia naszej relacji na żywo z wielkiego marszu 4 czerwca!

20:39

Na oficjalnej stronie marszu zaznaczono, czego nie można robić. Zakazane jest wnoszenie, posiadanie i używanie ostrych przedmiotów, broni palnej, materiałów wybuchowych; rozniecanie ogania; rzucanie przedmiotami; wnoszenie, posiadanie i używanie dronów i innych obiektów unoszących się w powietrzu; podejmowanie działań, których celem jest przerwanie marszu lub zakłócenie wydarzeń.

21:21

Po marszu w godzinach 18:00-23:00 odbędzie się piknik strajkowy pod Kancelarią Premiera. Zaplanowano między innymi dyskusję „Jakiej Polski chcą młodzi?” z udziałem Klaudii Jachory i Franka Sterczewskiego, open mic czy występ Zbigniewa Hołdysa.

22:12

- W związku z wydarzeniami, które zaplanowane są w Warszawie na 4 czerwca, należy spodziewać się licznych wyłączeń w ruchu kołowym. Zachęcamy wszystkich uczestników zgromadzeń do korzystania z miejsc parkingowych wskazanych przez organizatora - ostrzea warszawska policja na Twitterze.

22:54

Dziękujemy za dziś i zapraszamy na ciąg dalszy relacji na żywo już jutro, 4 czerwca!

10:54

Na warszawskim Placu na Rozdrożu są już oczekujący na start marszu. Widać flagi Polski i UE. Na tranparentach widać napisy PiS=drożyzna. 

11:37

Do oficjalnego startu marszu zostało jeszcze trochę czasu, tymczasem już pojawiły się tłumy uczestników z falgami Polski.

11:42

Zdjęcie ze stacji metra Politechnika pokazuje, jak wiele osób chce wziąć udział w marszu.

11:46

Na placu na Rozdrożu zostali oficjalnie przywitani

11:48

W tłumie widać mnóstwo biało-czerwonyc flag oraz kilka flag Unii Europejskiej. Wiele osób ma także inne ozdoby w biało-czerwonych barwach.

11:52

Na marszu pojawił się były prezydent Lech Wałęsa. Ma na sobie tradycyjną koszulkę z napisem "Konstytucja" i przypinkę z flagą Ukrainy.

11:53

W trakcie powitania słychać dźwięki utworu Dżemu "Sen o victorii".

11:57

Bartosz Arłukowicz rozgrzewał publikę, wyczytując poszczególne wojwództwa i oczekując odzewu zebranych.

12:00

Na scenie pojawił się Donald Tusk, Lech Wałęsa i Rafał Trzaskowski

12:06

- Jestem dumny, że mogę dzisiaj w Warszawie w samo południe powiedzieć: zwyciężymy – mówił lider PO.

12:07

- Tylu słuchaczy co dzisiaj w życiu mi się już nie zdarzy – mówił Lech Wałęsa.

12:15

Lech Wałęsa: - Kaczyński wiedział, że ja mu nie daruję niszczenia Polski – mówił. – Panie Kaczyński, taczki stoją. Taki dzień nadejdzie – dodał.

12:16

- A teraz apel do policji. Kochani policjanci: w waszych szeregach jest dużo patriotów. Czy wy widzicie kto łamie konstytucje? I wy ich chronicie? Stoicie za nim? A nie za narodem? - pytał Wałęsa.

12:20

Lech Wałęsa chciał kontynuować swoją przemowę, jednak tłum zagłuszył jego słowa. – Jak nie chcecie słuchać to wszystkiego – stwierdził były prezydent i odszedł od mikrofonu.

12:25

Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro został zapytany na konferencji w Jarosławiu o ocenę marszu w Warszawie. - Wypowiedzi pana Seweryna, pana Frasyniuka i innych gwiazd tego marszu, pozwalają podsumować go jako marsz nienawiści. Marsz wulgaryzmów i rynsztokowego komunikowania się z obywatelami. Marsz pogardy. To są słowa, które są adekwatne do zachowań, wypowiedzi tych, którzy są ikonami tego marszu – stwierdził polityk.

12:26

- Chcemy Polski demokratycznej, otwartej, europejskiej - mówił prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.

12:32

- Władza próbuje niszczyć demokracje, próbuje upolitycznić wszytskie niezależne instytucje - mówił Trzaskowski. - Właśnie wtedy musimy mówić o wolności - dodał.

12:33

Marsz z Tuskiem, Wałęsą i Trzaskowskim na czele rusza z placu na Rozdrożu przy piosence "Mój jest ten kawałek podłogi".

12:45

W tle słychać było przez chwilę utwór "Wolność kocham i rozumiem" Chłopców z Placu Broni.

13:00

Na placu Zamkowym ustawiono scenę, gdzie już czeka Borys Budka. Tam także jest zebrany tłum osób z flagami Polski.

13:03

Na marszu pojawił się między innymi prof. Krzysztof Pyrć, którzy niedawno zrezygnował z posady w Narodowej Radzie Rozwoju przy prezydencie Andrzeju Dudzie.

13:09

- Hasłem tego marszu jest Polska w naszych sercach. Dzisiaj każdy i każda z nas pokazuje, że miłość do Polski, Europy, do naszej ojczyzny potrafi jednoczyć, pokazać wielką siłę i radość, ale przede wszystkim wolę i chęć zwycięstwa – mówił Borys Budka.

13:19

Na marszu pojawił się lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz i lider Polski 2050 Szymon Hołownia.

13:25

Marsz odbywa się nie tylko w Warszawie, ale także w innych dużych miastach, jak Szczecin czy Kraków, ale także zagranicą.

Nie tylko w Warszawie. #Berlin #MarszWszystkich #Marsz4czerwca pic.twitter.com/Uz3Z8koyz1

— Janusz Sibora (@JanuszSibora) June 4, 2023

13:26

Na czele marszu idzie między innymi Donald Tusk, Lech Wałęsa i Rafał Trzaskowski. Pierwszy rząd niosą długą flagę Polski.

13:34

- Pierwszym krokiem do zrzucenia niewoli jest być odważnym, aby być wolnym. Pierwszym krokiem do zwycięstwa jest poznać się na własnej sile. Jesteśmy tutaj dzisiaj, żeby cała Polska, cała Europa, cały świat, żeby wszyscy zobaczyli, jak jesteśmy silni! – napisał Donald Tusk na Twitterze.

13:40

Byli posłowie Porozumienia Jan Strzeżek i Michał Wypij pojwili się na marszu.

13:50

- Czoło marszu minęło Świętokrzyską, a tysiące ludzi nie może jeszcze ruszyć z pl. Na Rozdrożu. Cała trasa do pl. Zamkowego wypełniona, ludzie stoją w bocznych ulicach. Takich tłumów Warszawa i Polska nigdy nie widziała – poinformował na Twitterze rzecznik PO Jan Grabiec.

13:54

Marsz zbliża się do Pałacu Prezydenckiego – Kiedyś w tym Pałacu naprawdę pracowali prawdziwi prezydenci – mówił Bartosz Arłukowicz. Zachęca także do podnoszeni flag i rąk, by „pokazać prezydentowi, ilu nas jest”.

- To prawdopodobnie jedyny prezydent w Europie, który w ciągu 4 dni zawetował własny podpis – grzmiał Arłukowicz, nawiązując do tak zwanego lex tusk.

13:58

- Panie prezydencie, zapraszamy do nas - mówi Arłukowicz.

14:00

12-letni Eryk  zagubił się na marszu. Zaapelowano, by zwrócić się do policji, jeśli ktoś znajdzie samotnego chłopca szukającego rodziców.

14:13

Według informacji przekazywanych przez uczestników marszu, część osób zdecydowała iść bocznymi ulicami ze względu na wielki tłum.

14:13

Marsz zatrzymał się pod Pałacem Prezydenckim. – Panie prezydencie, czekamy – mówił Arłukowicz.

14:18

Bartosz Arłukowicz podał, że na marszu idzie około pół miliona ludzi.

14:36

Według organizatorów, część uczestników wciąż nie ruszyła z placu na Rozdrożu.

14:37

Tak wygląda marsz w Krakowie.

14:47

14:48

Leszek Miller obecny na marszu.

14:58

Uczestnicy marszu odśpiewali hymn Polski.

15:01

- Mógłbym przeczytać to wszystko, co widzę na waszych plakatach. Mógłbym przeczytać to, co wzruszyło mnie, gdy zaczynaliśmy ten marsz – mówił Donald Tusk na placu Zamkowym. - Jestem dziś z wami i będę każdego dnia – dodał.

15:02

- Będę cały czas pamiętał, że robię to dla waszych dzieci, waszych wnuków, dla was wszystkich. O to idzie ta walka, po to dziś maszerowaliśmy – mówił lider PO.

15:07

- Czym jest Polska w naszych sercach? To nie jest abstrakcyjny termin. Polska to jest wolność, solidarność, miłość do ziemi, rodaków i historii – mówił Tusk. - Jesteśmy tu po to, aby pokazać, że nikt nas nie podzieli i nie zniszczy, bo mamy Polskę w sercach – dodał.

15:18

- Rządzą nami ponurzy faceci z kompleksami, którzy nienawidzą kobiet, nienawidzą młodych ludzi, nie kochają dzieci, nie potrafią się śmiać z niczego, z siebie to już w ogóle – mówił Tusk.

15:24

- Chcemy Polski wolnej, praworządnej, bezpiecznej, uczciwej, czystej i zielonej, chcemy Polski samorządowej i chcemy Polski europejskiej. Jestem gotów swoje życie poświęcić, żeby Polska była znowu taka jak w tych siedmiu punktach – mówił Tusk.

15:26

- Chcę przed wami dzisiaj złożyć naprawdę uroczyste, solenne ślubowanie. Idziemy do tych wyborów po to, by zwyciężyć; po to by rozliczyć; po to by naprawić ludzkie krzywdy; i po to, by w konsekwencji pojednać polskie rodziny. Ślubuję wam zwycięstwo, rozliczenie zła, zadość uczynienie krzywdom ludzkim i pojednanie między Polakami – mówił lider PO.

15:32

Borys Budka apelował, by ludzie nie schodzili się już na placu Zamkowym, bo jest w całkowicie zapełniony.

15:33

Na scenie pojawiła się artystka Boska z coverem piosenki Chłopców z Placu Broni „Wolność”.

Nad marszem opozycji latał samolot. Napis może wielu rozzłościć

15:35

Zakończyła sie ofocjalna część marszu. Dziękujemy, że śledziliście naszą relację na żywo!

Nasi Partnerzy polecają