500 plus

i

Autor: Terlecki fot. Aleksander Gulczyński

Świadczenie na dzieci niczym kindergeld

Wielka rewolucja w 500 plus?! Waloryzacja świadczenia?! Wyłożyli kawę na ławę

500 plus jest jednym ze sztandarowych projektów PiS. Niestety, drożyzna od dawna zjada nasze dochody, przez co stajemy się coraz ubożsi, inflacja pożera też popularne świadczenie „Rodzina 500 plus”. Pojawiają się jednak pomysły, aby było ono cyklicznie podwyższane, tak jak się dzieje np. z emeryturami. – 500 plus powinno być waloryzowane o wskaźnik inflacji – uważa polityk lewicy Adrian Zandberg (44 l.).

Świadczenie 500 plus powinno być waloryzowane

Koszty utrzymania dzieci są coraz wyższe, bo rosną ceny żywności, ubrań czy przyborów szkolnych. Nic dziwnego, że wielu rodziców chciałoby dostawać wyższe świadczenie 500 plus, które przez kilka lat straciło na wartości. Rząd nie ma takich planów, co powiedziała niedawno minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg w programie "Pieniądze to nie wszystko". A co sądzi o tym opozycja? – 500 plus powinno być waloryzowane o wskaźnik inflacji, podobnie jak pozostałe świadczenia. Kiedy rosną ceny, ludzie zależni od świadczeń powinni czuć się bezpieczni. To powinno być rozwiązanie systemowe – apeluje poseł lewicy Adrian Zandberg.

Morawiecki zapowiada: Darmowe laptopy dla uczniów! Kto może otrzymać komputer?

500+ do likwidacji? Politycy komentują

Waloryzacja 500 plus, ale też reforma. Ekonomista daje wskazówki

Ekonomiści także są za waloryzacją, ale pod pewnymi warunkami. – Wpierw trzeba przeprowadzić reformę świadczenia. 500 plus nie powinno pomagać osobom w trudnej sytuacji, bo od tego jest opieka społeczna. Postuluję, aby 500 zł wypłacać osobom pracującym, z niskimi dochodami. Wówczas będzie ono zachętą do dzietności oraz do pracy i płacenia podatków. W takim wariancie świadczenie to powinno być waloryzowane, aby nie traciło na wartości – mówi ekonomista Marek Zuber (51 l.). 

Sonda
Czy waloryzacja 500 plus powinna nastąpić jeszcze w tym roku?

Polska gospodarka cofa się do czasów PRL?

Posłuchaj miażdżącej oceny znanego ekonomisty!

Listen on Spreaker.
Nasi Partnerzy polecają