Ważne zmiany na polskich drogach! Koniec systemu viaTOLL

2021-10-03 15:40
autostrada A2
Autor: Wikipedia Autostrada A2 w woj. wielkopolskim

Jedynym systemem umożliwiającym opłatę elektroniczną za przejazd po płatnych drogach w Polsce obecnie jest e-TOLL. Wycofanie przestarzałego i drogiego viaTOLL przyniesie korzyści zarówno budżetowi państwa, jak i kierowcom. – To nowoczesne rozwiązanie, oparte na technologii pozycjonowania satelitarnego – powiedziała PAP szefowa KAS Magdalena Rzeczkowska.

Zakończył się trwający od czerwca okres przejściowy, w którym działały oba systemy dotyczące pojazdów i zespołów pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3,5 tony oraz autobusów. Od 1 października na placu boju pozostał tylko e-TOLL – nowocześniejszy, wygodniejszy dla kierowców i przede wszystkim korzystniejszy dla państwa, bo tańszy w budowie i utrzymaniu.

Nie przegap: To już koniec viaTOLL. Sprawdź, co powinni zrobić kierowcy

– System e-TOLL to nowoczesne rozwiązanie, oparte na technologii pozycjonowania satelitarnego (…). To jeden z większych projektów teleinformatycznych zrealizowanych przez administrację publiczną – powiedziała PAP szefowa Krajowej Administracji Skarbowej Magdalena Rzeczkowska.

Korzyści dla budżetu państwa są niemałe: łączne koszty starego systemu to ponad 4,8 mld zł, podczas gdy budżet nowego jest ponad 10 razy mniejszy i wynosi 448,1 mln zł. Również kwota utrzymania nowego systemu jest znacząco niższa od starego – miesięcznie e-TOLL kosztuje 10,4 mln zł, podczas gdy viaTOLL – ok. 25 mln.

Pod sondą galeria zdjęć z tragicznego wypadku w Tatarowcach

Sonda
Czy korzystasz już z systemu e-TOLL?

Korzyści z nowego systemu odczuje nie tylko budżet państwa, ale również przewoźnicy i kierowcy. Rejestrować się można online, a nie tradycyjnie w postaci papierowych umów, urządzenie można konfigurować i przenosić z jednego pojazdu do drugiego, system nie wymaga też bramek, gdyż korzysta z technologii satelitarnej.

Jak informuje KAS, do tej pory w e-TOLL zarejestrowało się ponad 717 tys. pojazdów.

Nie przegap: Nie zarejestrowałeś się w e-TOLL? Nie zwlekaj! Fiskus kusi zniżkami

250 km/h autostradą A4! Wszyscy w BMW pijani
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE