Grupa Wagnera

i

Autor: Archiwum Super Express Grupa Wagnera przemieszcza się na Białorusi.

Co szykuje Grupa Wagnera?

Wagnerowcy zaatakują na granicy Polski?! Niepokojące słowa generała

2023-07-15 21:26

Kolumna Grupy Wagnera złożona z około 60 pojazdów pojawiła się na Białorusi, przekazał rzecznik ukraińskiej straży Andrij Demczenko. Z kolei generał pułkownik Andriej Kartapołow mówił w rosyjskiej telewizji o celu wagnerowców. Według niego chcą zająć korytarz suwalski.

Grupa Wagnera przemieszczająca się po Białorusi jest już monitorowana przez polskie służby. Jak przekazał zastępca ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn, wagnerowcy szkolą białoruską armię.

- Szacujemy, że do tej pory kilkusetosobowa grupa trafiła na Białoruś. Wciąż nie jest znana ostateczna skala ich zaangażowania w tym kraju. Ta sprawa jest monitorowana przez polskie służby wywiadowcze – stwierdził.

Generał pułkownik Andriej Kartapołow z kolei opowiedział o rzekomych planach Grupy Wagnera. - Jest coś takiego jak korytarz suwalski. Jeśli coś się stanie, nam ten korytarz suwalski będzie bardzo potrzebny – mówił w rosyjskiej telewizji propagandowej. - Siły uderzeniowe są gotowe, by zająć ten niewielki korytarz w przeciągu godzin – dodał.

Korytarz Suwalski jest położony wokół Suwałk, Augustowa i Sejn. Jest połączeniem terytorium państw bałtyckich z Polską i innych państw NATO, ponadto rozdziela obwód królewiecki Rosji od Białorusi.

Jak zapewnia Stanisław Żaryn, polskie służby monitorują sytuację, by wiedzieć, ilu wagnerowców trafi na Białoruś. - Wiemy jedno, Rosjanie będą wykorzystywali Grupę Wagnera, tak jak robią to wszędzie na całym świecie. Wagnerowcy de facto realizują misje dla Kremla i na zlecenie Kremla – stwierdził.

QUIZ. Biskupi z czasów PRL. Wojtyła, Wyszyński, Glemp. Zapomniane fakty

Pytanie 1 z 15
Który z hierarchów został prymasem w 1948 roku?
Express Biedrzyckiej - gen. Stanisław KOZIEJ
Listen on Spreaker.