Ustawa Hoca. Czym jest, czego dotyczy i skąd pochodzi jej nazwa?

2022-01-20 14:56
Czesław Hoc
Autor: Krystian Maj/FORUM Czesław Hoc

Ustawa Hoca, takie sformułowanie pojawia się ostatnio coraz częściej. Co to jest ustawa Hoca, co oznacza i skąd się wzięła ta nazwa? Wyjaśniamy. Sprawdź, co to jest ustawa Hoca.

Ustawa Hoca to potoczna nazwa na poselski projekt dotyczący weryfikacji pracowników pod kątem szczepień. Projekt został złożony w Sejmie przez grupę posłów Prawa i Sprawiedliwości, a pracował nad nim m.in. poseł PiS Czesław Hoc. To on w czasie prac komisji zdrowia zaproponował by wnieść poprawkę do tytułu projektu ustawy.  Pierwotnie projekt nosił nazwę: "projekt ustawy o szczególnych rozwiązaniach zapewniających możliwość prowadzenia działalności gospodarczej w czasie epidemii COVID-19". Po poprawkach nazwa brzmi: "projekt ustawy o szczególnych rozwiązaniach zapewniających możliwość wykonywania działalności w czasie epidemii COVID-19".

Na czym polega tzw. ustaw Hoca?

Ustawa Hoca dotyczy kluczowej obecnie spawy, czyli weryfikacji pracowników przez pracodawców w kontekście szczepień. Jej zapisy mają pozwolić pracodawcy żądać od pracownika okazania informacji o szczepieniu przeciw COVID-19 lub o negatywnym wyniku testu albo też informacji o przebytej infekcji. Przy okazji warto przypomnieć, że poseł Czesław Hoc to jeden z bliskich znajomych prezesa Prawa i Sprawiedliwości, Jarosław Kaczyńskiego. Prezes PiS nieraz spędzał czas w okresie urlopowym właśnie z Hocem, razem podziwiali uroki Polski.

Sonda
COVID-19 zbiera śmiertelne żniwo. Czy to skłoniło Cię do zaszczepienia się?
Express Biedrzyckiej - Bolesław Piecha: Niedzielski nie najgorzej poradził sobie z pandemią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE