Flaga NATO

i

Autor: źródło: commons.wikimedia.org

Mocne słowa

USA odpowiada Rosji na słowa o Polsce: „Będziemy bronić każdego cala terytorium NATO”

2023-07-24 21:40

Stany Zjednoczone zabrały głos w sprawie bulwersujących słów Władimira Putina na temat Polski, które padły podczas Rady bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej. Rzecznik Departamentu Stanu USA Matthew Miller zapewnił, że nasz kraj może liczyć na ochronę ze strony innych państw NATO.

Niedawno do propagandowych kłamstw Władimira Putina odniósł się premier RP Mateusz Morawiecki, teraz o wypowiedź został poproszony Matthew Miller. Przypomnijmy, że chodzi o wypowiedź, według której Polska chce przejąć białoruskie ziemie, a część ziem naszego kraju była prezentem dla Polaków od Stalina. Z kolei Łukaszenka stwierdził, że Grupa Wagnera chce się wybrać na „wycieczkę” do Warszawy i Rzeszowa.

- To jest kolejny w serii nieodpowiedzialnych komentarzy Łukaszenki. Mogę tylko powtórzyć [...] że Stany Zjednoczone będą bronić każdego centymetra terytorium NATO" - powiedział Miller podczas codziennego briefingu prasowego – powiedział w rozmowie z PAP-em Matthew Miller.

Został także zapytany, czy powyżej przytoczone wypowiedzi można odczytywać jako zapowiedź przyszłych działań stwierdził, że nie wie, na ile należy się w nie wczytywać.

- Powiedziałbym jedynie, że jest tylko jeden kraj w regionie, który zademonstrował nie tylko zamiar, ale gotowość do inwazji swoich sąsiadów i jest to Rosja, a nie Polska, czy inny kraj regionu. Więc chcę powtórzyć, że nasz sojusz z Polską jest silny i jeśli będzie to konieczne, oczywiście będziemy bronić każdego centymetra terytorium NATO - stwierdził rzecznik.

Matthew Miller oznajmił także, że słowa o gotowości Stanów ZJednoczonych do obrony NATO zostały przekazane przez Antony Blinken jego rumuńskiej odpowiedniczce. Chodzi o rosyjskie ataki na magazyny zbożowe nad deltą Dunaju niedaleko granicy Rumunii. Podkreślono, że USA liczy na wsparcie Rumunii w kontekście Czarnomorskiej Inicjatywy Zbożowej i wznowienia transportu ukraińskiego zboża.

- Te okrutne uderzenia dodatkowo obrazują gotowość Rosji, by używać żywności jako broni w swojej nielegalnej wojnie – skwitował Matthew Miller.

Sonda
Czy obawiasz się ataku Rosji na Polskę?
Express Biedrzyckiej - Sylwia GREGORCZYK-ABRAM