Posłowie, senatorowie, prezydent i premier w Gnieźnie
W 1000. rocznicę koronacji Bolesława Chrobrego politycy i najważniejsze osoby w państwie, zjadą do Gniezna, by świętować wydarzenie o fundamentalnym znaczeniu dla Polski, które na trwałe wpisało się w historię Europy.
Gniezno, miasto o szczególnym znaczeniu dla polskiej historii, będzie centrum uroczystości państwowych. Kulminacyjnym punktem jest zaplanowane na piątek (25.04) zgromadzenie posłów i senatorów, upamiętniające 1000. rocznicę koronacji Bolesława Chrobrego. Jak podkreślono w uchwale Sejmu i Senatu, koronacja ta uczyniła Polskę „suwerennym państwem, uznawanym przez inne europejskie kraje; stała się liczącym w Europie graczem politycznym”.
Prezydent Andrzej Duda złoży wieniec przed pomnikiem Bolesława Chrobrego przy archikatedrze gnieźnieńskiej. W świątyni zostanie również odsłonięta tablica upamiętniająca to doniosłe wydarzenie, jakim była koronacja Bolesława Chrobrego i Mieszka II Lamberta.
Następnie, w hali widowiskowo-sportowej, odbędzie się uroczyste zgromadzenie, podczas którego głos zabiorą najważniejsi przedstawiciele władz państwowych: prezydent Andrzej Duda, marszałkowie Sejmu i Senatu Szymon Hołownia i Małgorzata Kidawa-Błońska oraz premier Donald Tusk. Odczytana zostanie uchwała Sejmu i Senatu w sprawie 1000. rocznicy koronacji Bolesława Chrobrego, w której podkreślono, że koronacja Bolesława Chrobrego i jego syna, Mieszka II, „miały fundamentalne znaczenie dla przetrwania naszej Ojczyzny, która mierzyła się w kolejnych latach zarówno z konfliktami wewnętrznymi, jak i wrogością niektórych sąsiadów”.

Koronacja Bolesława Chrobrego i jego syna Mieszka II Lamberta
Koronacja Bolesława Chrobrego w 1025 roku była wydarzeniem przełomowym w historii Polski. Uroczystość, która odbyła się najprawdopodobniej w Wielkanoc 18 kwietnia lub w uroczystość św. Wojciecha 23 kwietnia, w katedrze gnieźnieńskiej, symbolizowała uniezależnienie się Polski od wpływów zewnętrznych i umocnienie jej pozycji na arenie międzynarodowej. Także w 1025 roku, arcybiskup Hipolit koronował Mieszka II Lamberta i jego żonę Rychezę, pierwszą królową Polski.