Prigożin

i

Autor: Telegram Prigożin

WOJNA W UKRAINIE

Ukraińcy zaatakowali Grupę Wagnera. Co się stało z “kucharzem Putina”? Duże straty najemników

2022-08-16 7:11

Ukraińskie siły przeprowadziły atak na bazę Grupy Wagnera. Według szefa Ługańskiej Obwodowej Administracji Wojskowej Serhija Hajdaja, w wyniku eksplozji mogło zginąć nawet ponad 100 najemników. Najprawdopodobniej ranny nie został jednak oligarcha Jewgienij Prigożyn, nazywany “kucharzem Putina”.

Serhij Hajdaj tłumaczył, że obwód ługański jest w defensywie, a eksplozja w Popasnej i śmierć “wagnerowców” jest na to kolejnym dowodem. 

- Na razie nie zdradzimy szczegółów. Ale jeśli okaże się, że zginęła ich ok. setka, to nie będzie dla nas zaskoczeniem - stwierdził szef Ługańskiej Obwodowej Administracji Wojskowej. Dodał jednak, że dokładny bilans poznamy dopiero w oficjalnym komunikacie ukraińskiego wojska. 

Co się dzieje z “kucharzem Putina”? Jest nowe zdjęcie Jewgienija Prigożyna

Hajdaj odniósł się również do kwestii stanu zdrowia oligarchy Jewgienija Prigożyna, który w Grupie Wagnera ma odpowiadać za rekrutację nowych bojowników. Według informacji polityka ”kucharz Putina” najprawdopodobniej nie został w żaden sposób ranny podczas ukraińskiego ataku. Wśród zabitych mogą być jednak jego zastępcy. 

W rosyjskich kanałach zaczęło pojawiać się zdjęcie oligarchy na tle ruin bazy w Popasnej. Nie wiadomo jednak, kiedy zostało ono wykonane. 

ZOBACZ TAKŻE: Kim jest grupa Wagnera? To oni zostali wysłani, by polować na Zełenskiego

Syreny alarmowe podczas wywiadu na żywo! Przerwana rozmowa z Mateuszem Lachowskim l Raport Złotorowicza

Wpadka przy pracy, czy zaplanowana akcja? Eksperci mają wątpliwości 

Sprawa zaatakowania sztabu “wagnerowców” nie jest tak jednoznaczna, jak by się mogło jednak wydawać. Na temat akcji pojawiają się sprzeczne informacje. 

Według doniesień Ukraińcy ustalili adres bazy Grupy Wagnera dzięki zdjęciu opublikowanemu w Internecie przez rosyjskiego reportera, a następnie zaatakowali siedzibę najemników. 

O ataku ukraińskich sił na bazę w Popasnej poinformowały najpierw prorządowe rosyjskiej media

Niektórzy specjaliści zwracają uwagę, że udostępnienie zdjęcia z bazy przez rosyjskiego reportera mogło być zaplanowane, a celem takiego działania było sprowokowanie ukraińskiego ataku. Dzięki temu Rosjanie łatwiej mogliby określić lokalizację wyrzutni używanych przez swojego wroga. Taką wersję wydarzeń za prawdopodobną uznaje m.in. grupa Conflict Intelligence Team (CIT). 

ZOBACZ TAKŻE: Nawet kremlowski propagandysta był w szoku. Polityk groził dziennikarzowi śmiercią

Sonda
Czy wojna na Ukrainie zagraża również Polsce?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE