Ukraina. Ogromne straty Rosjan, Ukraina niszczy plany wroga i mówi: Poddają się!

i

Autor: Vadim Ghirda/AP

Ukraina. Ogromne straty Rosjan, Ukraina niszczy plany wroga i mówi: "Poddają się!" [Relacja na żywo]

2022-02-26 16:34

Trwa wojna w Ukrainie. W sobotę, 26 lutego, w wielu miastach w Ukrainie trwa oblężenie. Prezydent Zełenski zapewnia jednak: „Wytrzymaliśmy i skutecznie odpieramy ataki wroga… Kijów i kluczowe miasta wokół stolicy są kontrolowane właśnie przez naszą armię". 27 państw przekaże Ukrainie pomoc, w tym broń i amunicję - pierwsze dostawy już tam trafiły. Tymczasem Polska przygotuje plan pomocy Ukrainie, z której trafiło do nas już 115 tysięcy osób. USA poinformowało, że Władimir Putin dołączył do bardzo wąskiego grona despotów objętych sankcjami, takich jak Kim Dzong Un, Baszar al-Asad i Alaksandr Łukaszenka.

Ukraina została bestialsko zaatakowana przez Rosję. Władimir Putin, tak jak zapowiadał, tak zrobił. W czwartek (24.02) nad ranem na teren Ukrainy padły pierwsze bomby, Rosjanie atakowali wiele regionów kraju. Groza wojny objęła całą Ukrainę, ludzie w popłochu uciekali ze swoich domów. Amerykański prezydent Joe Biden wygłosił oświadczenie, w którym przekazał, że USA nakłada kolejne sankcje na Rosję.  Na liście podmiotów objętych sankcjami resortu finansów znajdują się dwa największe rosyjskie banki, Sbierbank i VTB - wynika z komunikatu amerykańskiego resortu finansów. Łącznie restrykcje dotkną instytucji, które posiadają 80 proc. wszystkich aktywów w Rosji. Konsekwencje spotkały też dwa białoruskie banki. Biden powiedział, że Putin to agresor, który poniesie konsekwencje swoich działań. 

  • W sobotę (26 lutego) rano, po całonocnych walkach o Kijów, władze kraju poinformowały, że sytuację w stolicy mają pod kontrolą. Jednocześnie mer Kijowa, Witalij Kliczko ogłosił, że metro przestaje działać i wszystkie jego stacje są przekształcone w schrony. Ostrzegł też, że rosyjskie wojska strzelają, by zabić.
  • Prezydent Ukrainy w krótkim nagraniu powiedział: - Oto jestem, nie złożymy broni, będziemy bronić naszego państwa, bo naszą bronią jest prawda. Naszą prawdą jest to, że to jest nasza ziemia, nasz kraj, nasze dzieci i będziemy tego wszystkiego bronić. To właśnie chciałem wam powiedzieć. Chwała Ukrainie! Dodał, że rozmawiał z prezydentem Macronem i do Ukrainy jedzie już dostawa broni i amunicji. 
  • W sobotę rano rakieta trafiła w jeden z budynków mieszkalnych w centrum Kijowa, w pobliżu którego znajduje się szpital położniczy. Są ranni, budynek grozi zawaleniem. Minister spraw zagranicznych, Dmytro Kułeba po tym ataku zaapelował na Twitterze: - Domagam się od świata: całkowitego odizolowania Rosji, wydalenia ambasadorów, embarga na ropę, zrujnowania jej gospodarki. Powstrzymaj rosyjskich zbrodniarzy wojennych!
  • Minister zdrowia Ukrainy powiedział, że jak dotąd w walkach zginęło 198 osób, w tym troje dzieci. Rannych zostało 1115 osób, w tym 33 dzieci. 

Relacja na żywo. Najnowsze wpisy zobaczysz po odświeżeniu strony - F

17:00 Nad morzem Czarnym ukraińskie lotnictwo zestrzeliło rosyjskie Su-30 SM - przekazało dowództwo Sił Powietrznych Ukrainy. 

16:48 Ukraińskie miasta szykują się na kolejną noc rosyjskiej inwazji. W Charkowie oddziały samoobrony przygotowują barykady i koktajle Mołotowa

16:30 ALARM PRZECIWLOTNICZY WE LWOWIE! 

16:22 "Ministerstwo Obrony Federacji Rosyjskiej przekazuje, że wszystkie rosyjskie jednostki znajdujące się w Ukrainie otrzymały rozkaz wznowienia ofensywy ze wszystkich kierunków po piątkowym rozkazie do wstrzymania się od zaawansowanych działań", twierdzi Rosyjska Agencja Informacyjna. 

16:17 Darmowe przejazdy pociągami Kolei Mazowieckich dla obywateli Ukrainy do 25 marca! Zarząd spółki podkreśla, że darmowe przejazdy są nieograniczone. Wystarczy, że podróżny okaże konduktorowi paszport Ukrainy lub inny dokument potwierdzający obywatelstwo Ukrainy.

16:10 Z Krakowa ruszył konwój z pomocą humanitarną jadącą do Lwowa. Waga zaopatrzenia to 40 ton, w tym głównie żywność. 

16:05 NEXTA publikuje zdjęcie płonącego czołgu. "Próba przebicia się najeźdźców w Czernichowie skończyła się dla nich porażką", napisano pod zdjęciem.

15:28 Ukraińska dyrekcja dróg Ukrawtodor apeluje do mieszkańców o usuwanie znaków drogowych zawierających nazwy miejscowości. Chodzi o dezorientację przeciwnika.

15:13 Na Twitterze głos zabrał prezydent Andrzej Duda: Polska opowiada się za ekspresową ścieżką członkostwa Ukrainy w Unii Europejskiej. Status kandydata powinien być udzielony natychmiast, a rozmowy o członkowstwie rozpoczęte niezwłocznie po tym. Ukraina ma mieć też dostęp do środków z UE na odbudowę. To się Ukrainie należy - napisał polski prezydent.

15:00 Polscy piłkarze ogłosili w sobotę, 26 lutego, że będą grać z Rosjanami z powodu ataku na Ukrainę. Co zrobili Rosjanie? Grożą naszym zawodnikom.

SZCZEGÓŁY: Rosjanie grożą polskim piłkarzom po bojkocie. Kuriozalne słowa, brak w tym rozumu i godności

14:45 Ukrinform cytuje Reznikowa: "Od początku inwazji zginęło ponad 3000 najeźdźców, ponad 200 dostało się do niewoli. Wróg się poddaje!". Tak wynika z oświadczenia ukraińskiego ministra obrony Ołeksija Reznikowa, wydanego w sobotę wczesnym popołudniem, na które powołuje się Ukrinform. „Ponad 55 godzin sprzeciwu. Nasi obrońcy całkowicie zniszczyli plany wroga. Do dzisiejszego ranka liczba zniszczonych rosyjskich okupantów przekroczyła 3 tysiące. Do niewoli trafiło ponad 200 osób. Wzrasta liczba więźniów. Nie spodziewali się takiego oporu i poddają się”. 

14:18 Od początku wojny już 115 tysięcy osób z Ukrainy przekroczyło granicę z Polską. "Tylko w ciągu ostatnich czterech godzin zrobiło to 15 tysięcy osób" - poinformował w sobotę (26 lutego) wczesnym popołudniem wiceszef MSWiA Paweł Szefernaker. Zapewnił też, że wszystkie miejsca odprawy granicznej są otwarte i funkcjonują w normalny sposób. "Jest mobilizacja wśród polskich funkcjonariuszy". 

14:07 Morawiecki tuż przed sobotnim spotkaniem z kanclerzem Niemiec: "Wszystkie sankcje wobec Rosji powinny być na stole, w sercu Niemiec chcę o tym rozmawiać z kanclerzem Scholzem, nie ma chwili do stracenia; musi być realna pomoc dla Ukrainy; Ukraińcy walczą także za nas, byśmy nie byli następni". Polski premier dodał też, że chce wstrząsnąć sumieniem Niemiec.

WIĘCEJ: Ukraina. Morawiecki chce "wstrząsnąć sumieniem" Niemiec. Gorzkie słowa o Zachodzie

13:48 Rosyjski podpułkownik pojmany przez Ukraińców: "Pod pozorem ćwiczeń przygotowywano inwazję". Jak podaje NV.ua, ukraińskie siły schwytały kolejnego jeńca. Jest nim podpułkownik rosyjskiej Gwardii Narodowej. Twierdzi, że żołnierze sprowadzeni do Ukrainy "nie w pełni rozumieli, dokąd zmierzają, ponieważ kierownictwo nie przekazało informacji”. Prosu też Ukraińców o wybaczenie, a rosyjskie siły wzywa do „zatrzymania systematycznego niszczenia ludności cywilnej”.

13:35 Rosja ogranicza dostęp do Facebooka, Twittera i Instagramu? Taką informację podaje PAP opierając się na doniesieniach rosyjskich Internautów. Zakłócenia w pracy tych serwisów pojawiły się po tym, jak urząd Roskomnadzor rozpoczął "częściowe ograniczanie" dostępu do Facebooka, by "chronić rosyjskie media".

13:20 W oblężonym Kijowie, w schronach na świat przyszło dwoje dzieci. Jedno z nich urodziło się w przekształconej na schron stacji metra, drugie w podziemiach szpitala położniczego. 

WIĘCEJ: Ukraina. Cuda narodzin podczas wojny. W Kijowie pod ostrzałem na świat przyszło dwoje dzieci

13:08

Tymczasem japońscy naukowcy donoszą o braku kontaktu z ukraińską instytucją odpowiedzialną za Czarnobyl. - Trudno będzie prowadzić ciągłe obserwacje, jeśli rosyjskie wojska tam pozostaną. Nie mogę przewidzieć, co się wydarzy - szef japońskiego instytutu badań nuklearnych Kenji Namba, którego za Kyodo cytuje PAP. SZCZEGÓŁY: Ukraina. Niepokojące wieści ws. Czarnobyla! Przyjazd naukowców odwołany, nie ma kontaktu z instytucją

12:42

Wojciech Szczęsny skomentował sytuację na Ukrainie w związku z toczącą się tam wojną. Żona bramkarza reprezentacji Polski i Juventusu Turyn urodziła się na Ukrainie, dlatego sportowiec nie owija w bawełnę. Więcej: Wojciech Szczęsny ze wzruszającym apelem. Wspomniał o żonie i synu: "Nie mogę dłużej udawać..."

Polska dla Ukrainy

12:10 Polska z planem pomocy Ukrainie. Poinformowali o nim szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Michał Dworczyk, minister infrastruktury Andrzej Adamczyk i wiceminister zdrowia Waldemar Kraska:

  • W Przemyślu został przygotowany pociąg z pięcioma wagonami przystosowanymi do transportu rannych z Ukrainy, cztery wagony zawierają pomoc humanitarną dla obwodu lwowskiego, w razie potrzeby pociąg sanitarny będzie wjeżdżał do Mościsk, tam odbierał rannych a następnie jechał do Warszawy, do szpitala na Stadionie Narodowym, skąd po diagnostyce ranni mają być transportowani do szpitali specjalistycznych
  • Przez najbliższe cztery tygodnie obywatele Ukrainy będą mogli bezpłatnie korzystać z przejazdów pociągami PKP InterCity
  • W Polsce jest 120 szpitali, które zadeklarowały pomoc rannym z Ukrainy. "Mamy ok. 70 tys. miejsc przeznaczonych dla osób, które wymagają operacji chirurgicznej lub ortopedycznej, mogą być osoby poparzone, które wymagają pomocy" - deklaruje resort zdrowia. 

11:52 "Polska jest gotowa do zorganizowania rozmów pokojowych między Ukrainą i Rosją". Taką deklarację złożył w imieniu prezydenta Andrzeja Dudy szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego, Paweł Soloch. 

SZCZEGÓŁY TUTAJ: Duda zwołał kryzysową naradę! Polska zorganizuje negocjacje Putina i Zelenskiego?

11:40 Rosja odłączona od systemu bankowego SWIFT? Zełenski: "Ukraina musi stać się częścią Unii Europejskiej". Prezydent Wołodymyr Zełenski poinformował w sobotę przed południem o swojej rozmowie telefonicznej z premierem Włoch Mariem Draghim. "To początek nowej karty w historii naszych państw. Premier Włoch Mario Draghi w rozmowie telefonicznej poparł odłączenie Rosji od SWIFT i zapewnienie Ukrainie pomocy obronnej" - napisał na Twitterze. SWIFT jest międzynarodowym systemem wymiany między bankami.

11:20 Z ostatniej chwili: Rosjanie okupują Stanicę Ługańską, Markiwkę i Krymskie w obwodzie ługańskim. W Sumach, położonych na północnym wschodzie, z kolei trwają walki uliczne. Władze apelują do mieszkańców: "Wróg znajduje się na ulicach Sum. Obrona terytorialna walczy na ulicach, mieszkańcy muszą pozostać w domach. Koniecznie zaciągnijcie zasłony i trzymajcie się z dala od okien" 

11:10 Wysadzony most na drodze Kijów-Żytomierz: są ofiary, nie żyje małe dziecko! "Pravda" informuje, że w wyniku wysadzenia mostu na drodze Kijów-Żytomierz ucierpiało kilka osób. Ustalono, że ze zniszczonego mostu spadło 5 samochodów, z których 1 spłonął doszczętnie. Do szpitala trafiły dwie kobiety, dwóch mężczyzn i dziecko. Ostatecznie 8-letni chłopiec zmarł. 

Wzruszające słowa Zełeńskiego! "Nasza ziemia, nasz kraj, nasze dzieci..."

10:45 Ukraina odpiera kolejny rosyjski atak. Jak informuje NV.ua, w sobotę, 26 lutego, w Brodach pod Lwowem wylądowało 60 rosyjskich spadochroniarzy. "W rejonie Brodów o 9 rano wojska rosyjskie wylądowały 3 śmigłowcami. Około 60 osób” - napisał na Telegramie burmistrz Lwowa Andrij Sadowyj. Dodał, że Ukraina odparła atak, a rosyjskie siły się wycofały. 

NIE PRZEGAP! Ukraina. Szokująca relacja rosyjskiego żołnierza! Jedni pojechali na manewry, inni mieli "wziąć Kijów"

10:40 Dramatyczne doniesienia z ukraińskiego Melitopolu. Agencja Interfax przekazuje, że rano w sobotę (26 lutego) do Melitopola w obwodzie zaporoskim wjechało 12 samochodów rosyjskiej piechoty morskiej. Na ulicach miasta trwają walki, ale Rosjanie powiesili już swoje flagi niemal na wszystkich budynkach administracji. Agencja powołuje się na informacje mieszkańców, którzy relacjonują, że rosyjscy żołnierze zabili mężczyznę, który szedł ulicą i nie zatrzymał się na ich wezwanie. 

Ile ofiar po stronie Ukrainy?

10:30 Bilans strat po stronie ukraińskiej: w wyniku inwazji wojsk rosyjskich zginęło 198 osób, w tym troje dzieci. Rannych jest 1115 osób, w tym 33 dzieci - takie informacje w sobotę rano przekazał ukraiński minister zdrowia Wiktor Laszko. Uspokoił, że system ochrony zdrowia jest wydolny.

10:25 Witalij Kliczko, mer Kijowa: „Metro w Kijowie przeszło w tryb schronu. Nie będzie transportu” - napisał na Telegramie. Jak podaje "Pravda", wezwał też mieszkańców, by pozostali w domach lub schronach.

10:15 Rosja traci siły? Po mediach społecznościowych krążą nagrania, które mogą sugerować, że siły rosyjskie mają coraz większe trudności, jeśli chodzi o prowadzenie inwazji na Ukrainę. Podobno kończą im się zapasy paliwa i jedzenia. Ukraina z kolei jest na tyle zdeterminowana w obronie, że do walki z Rosjanami stają zwykli obywatele. Sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ołeksij Daniłow powiedział, że 17 żołnierzy 150. Dywizji Strzelców Zmotoryzowanych Rosji powróciło z Ukrainy do Rosji „zdemoralizowanych i bez sprzętu wojskowego” - podaje "Pravda".

10:13 Agencja Reutera: Ambasada Ukrainy w Moskwie ewakuuje się na Łotwę.

10:03 "Pravda": Na trasie Kijów-Żytomierz, w okolicy wsi Stojanka w pobliżu Kijowa, został wysadzony most. Nie ma możliwości, by przedostać się do Żytomierza. 

09:55 Rosyjscy żołnierze nie wiedzieli, że jadą na wojnę? "Pojechaliśmy na manewry, a trafiliśmy tutaj" - mówi jeniec schwytany przez wojska ukraińskie. Armia ukraińska opublikowała zeznania schwytanych rosyjskich żołnierzy. Niektórzy z nich mówią, że "nie wiedzieli", że jadą na wojnę. Są tacy, którzy trafili do Ukrainy z Białorusi, są też spadochroniarze, którzy twierdzą, że zostali przerzuceni z Krymu, ale „nie wiedzieli”, gdzie będzie wysadzony ich desant - podaje PAP. 

09:38 27 krajów przekaże pomoc Ukrainie. Stacja Sky News podała w sobotę (26 lutego) rano, że USA, Wielka Brytania i 25 krajów europejskich podjęło decyzję o tym, by jak najszybciej przekazać oblężonej przez Rosję Ukrainie więcej broni, środków medycznych i innej pomocy wojskowej. Minister obrony Wielkiej Brytanii Ben Wallace zorganizował w piątek wieczorem wirtualną konferencję w sprawie pomocy wojskowej dla Ukrainy. Pomoc ma zostać przekazana niezwłocznie. Co ważne, wśród darczyńców są też kraje, które początkowo były przeciwne przekazywaniu Ukrainie broni. 

CZYTAJ TAKŻE: Barack Obama potępia agresję na Ukrainę. "Atak na ideały demokracji" [Wojna na Ukrainie]

09:12 "Tam gdzie był pokój dziecięcy, została dziura" - trwa ewakuacja wieżowca w Kijowie, w który w sobotę rano trafiła rosyjska rakieta. Są ranni – poinformował przedstawiciel ukraińskiego MSW, Anton Heraszczenko. Budynek grozi zawaleniem, nie ma informacji o ofiarach śmiertelnych. Jeden z mieszkańców mówi w czasie uderzenia był akurat z całą rodziną w kuchni i tylko dzięki temu udało im się przeżyć. Jego bliscy odnieśli obrażenia. Żona i syn mają połamane nogi. Inna mieszkanka wieżowca powiedziała: "Tam, gdzie był pokój dziecięcy, została dziura". 

08:55 Witalij Kliczko: "W Kijowie działają grupy dywersantów, w walkach ulicznych zostało rannych 35 osób, w tym dwoje dzieci". Doszło do kilku starć, strzelanin. Wcześniej pocisk trafił w budynek mieszkalny. 

"Koalicja antywojenna działa!"

08:45 "Nowy dzień na froncie dyplomatycznym rozpoczął się od rozmowy z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem. Jedzie do nas broń i sprzęt od naszych partnerów. Koalicja antywojenna działa!" - przekazała w sobotę (26 lutego) rano prezydent Zełenski. Wcześniej napisał na swoim koncie na Twitterze, że to najwyższy czas, by porozmawiać o członkostwie Ukrainy w Unii Europejskiej. 

08:30 Po uderzeniu pocisku w wieżowiec nie ma rannych ani ofiar - podaje agencja Interfax. W budynek trafił prawdopodobnie pocisk manewrujący, Dmytro Kułeba, ukraiński minister spraw zagranicznych skomentował atak na Twitterze: "Domagam się od świata: całkowitego odizolowania Rosji, wydalenia ambasadorów, embarga na ropę, zrujnowania jej gospodarki. Powstrzymaj rosyjskich zbrodniarzy wojennych!"

Rosyjski pocisk trafił w budynek mieszkalny w Kijowie

i

Autor: East News Rosyjski pocisk trafił w budynek mieszkalny w Kijowie

08:13 PILNE! Rakieta uderzyła w wieżowiec w Kijowie. Zaraz obok jest szpital położniczy! Serwis NV.ua podaje, że w sobotni poranek rakieta uderzyła w jeden z budynków mieszkalnych na Alei Łobanowskiego w kijowskiej dzielnicy Solomensky. Kilka pięter wieżowca uległo zniszczeniu. Wieżowiec znajduje się na terenie bez obiektów wojskowych, kilkaset metrów od niego znajduje się szpital położniczy. Mieszkańcy są ewakuowani, na razie nie ma informacji na temat ofiar lub rannych. 

12:28 Wołodymyr Zełeński na Twitterze:

"Dostaję telefony wsparcia. Rozmawiał z prezydentem Szwajcarii @ignaziocassis i premierem Grecji @kmitsotakis . Dziękujemy za decyzje dotyczące konkretnej pomocy dla Ukrainy!"

08:00 Elektrownia wodna w Kijowie jednak pod kontrolą Ukrainy, a nie Rosji! Agencja Interfax powołując się na informacje ministerstwa energetyki podała, że elektrownia w Kijowie jest w rękach Ukraińców. Wcześniej, omyłkowo, podano informację o tym, że przejęli ją Rosjanie. 

07:58 Prezydent Ukrainy: "Nie składamy broni, będziemy bronić naszego kraju". W sobotę, 26 lutego, rano Wołodymyr Zełenski opublikował krótkie nagranie, w którym mówi do swoich rodaków: "Teraz w internecie jest dużo fałszywych informacji, jakobym wzywał nasze wojsko do złożenia broni i do ewakuacji. A więc: oto jestem, nie złożymy broni, będziemy bronić naszego państwa, bo naszą bronią jest prawda. Naszą prawdą jest to, że to jest nasza ziemia, nasz kraj, nasze dzieci i będziemy tego wszystkiego bronić. To właśnie chciałem wam powiedzieć. Chwała Ukrainie!" 

07:48 Rosja straciła już ponad 20 samolotów i śmigłowców oraz 650 jednostek pojazdów opancerzonych. Według NV.ua Ukraina zniszczyła między innymi 102 wrogie czołgi i 536 bojowych wozów opancerzonych i 15 dział.

CZYTAJ WIĘCEJ! Ukraina. W Kijowie walki na ulicach miasta! Ogromne straty Rosjan w czasie wojny

07:30 Wszystkie nocne ataki sił rosyjskich w Kijowie i innych miastach zostały "absolutnie profesjonalnie odparte". Doradca prezydenta Ukrainy przekazał w sobotę (26 lutego) rano, że Rosja straciła dotąd 3500 żołnierzy, a siły ukraińskie wzięły 200 jeńców.

07:28 Rosyjskie wojska przejęły kontrolę nad elektrownią wodną w Kijowie – przekazała agencja Interfax. "Elektrownia wodna obecnie nie działa, personel jest w schronach"

7:15 Charków: Zniszczono ponad sto jednostek sprzętu pancernego. "Przejęliśmy kontrolę nad miastem"

Przez ostatnią dobę w obwodzie charkowskim trwały wzmożone walki. Szef lokalnej administracji, Ołeh Siniehubow, poinformował nad ranem, że mimo przerwania ukraińskiej obrony w kilku miejscach, udało się zniszczyć ponad sto jednostek pancernych rosyjskich sił i przejąć kontrolę nad miastem. W Charkowie jednak wciąż jest niebezpiecznie: władze regionu mówią, że poruszanie się po mieście w sobotę (26 lutego) rano jest niebezpieczne. 

7:00 Premier Mateusz Morawiecki złoży w dziś (26 lutego) wizytę w Berlinie, gdzie spotka się z kanclerzem Niemiec Olafem Scholzem. Jak ujawniają rządowe źródła, tematem rozmów mają być ma być m.in. zwiększenie sankcji na Rosję.

Czy Rosja zostanie odłączona od SWIFT? Więcej: Premier Morawiecki jedzie do Berlina! Kluczowe spotkanie z kanclerzem Niemiec. Odetną Rosję od SWIFT?

6:50 Dowództwo ukraińskiej armii podała, że Rosjanie z okrętów na Morzu Czarnym odpalają pociski manewrujące Kalibr w kierunku Sumy, Połtawy i Mariupola - poinformowała agencja Reuters.

6:40 - Do dzisiejszego ranka ponad 3,5 tys. rosyjskich najeźdźców zostało zabitych, a prawie 200 zostało wziętych do niewoli – przekazuje porta NEXTA, powołując się na słowa doradca prezydenta, Mychajło Podolaka.

6:35 Władze miejskie Kijowa ostrzegły w sobotę (26 lutego) rano mieszkańców miasta, że rozpoczęły się zacięte walki z wojskami rosyjskimi na ulicach. Wezwano ludność do udania się do schronów - poinformowała Associated Press..

Mieszkańcom zalecono, aby pozostawali w schronach lub innych bezpiecznych miejscach, nie zbliżali się do okien lub balkonów i uważali na odłamki i spadający gruz.

6:25 W zaciętych walkach zginęli i zostali ranni ukraińscy żołnierze - poinformowała lokalne media burmistrz miasta Natalya Bałasynowycz. - Mamy wiele ofiar. Niestety, jest ich 200 - dodała Bałasynowycz.

Baza lotnicza znajduje się około 40 km od centrum Kijowa.

6:20 PILNE! Rosyjskie wojska próbują przejąć kontrolę nad lotniskiem wojskowym w pobliżu miasta Wasylków na południe od Kijowa - podała w sobotę nad ranem niemiecka agencja prasowa DPA.

6:15 Administracja Bidena zwróci się do Kongresu o 6,4 mld dol. na odpowiedź na rosyjską inwazję Ukrainy. Fundusze mają być przeznaczone na pomoc wojskową i humanitarną dla regionu - informuje Associated Press powolując się na poinformowane źródła.

Według tych źródeł, większa część pieniędzy ma trafić do Departamentu (ministerstwa) Obrony i Departamentu Stanu a także do Agencji ds. Rozwoju Międzynarodowego (USAID), która zajmuje się cywilną pomocą zagraniczną.

6:00 PILNE! Kolejne alarmy przeciwlotnicze. Tym razem we Lwowie, Chersoniu, mieście Umań i Czerwonogrodzie!

5:55 W Kijowie powoli budzi się nowy dzień. W internecie pojawiło się nagranie, na którym widać pożar na terenie zoo. To tu w nocy toczyły się walki

5:35 Mieszkający we Włoszech, podobnie jak w innych krajach, Ukraińcy wracają do swojego kraju, by stanąć do walki po tym, gdy został zaatakowany przez Rosję. - Kiedy zdajesz sobie sprawę z tego, że plądrują twój dom, nie idziesz na kolację do restauracji, ale biegniesz go bronić - to słowa Jurija, który wyjechał z Rzymu na Ukrainę.

5:25 PILNE! W Charkowie słychać odgłosy strzelania z kilku wyrzutni rakiet. Odnotowano serię eksplozji!

5:17 Ukraińscy żołnierze się nie poddają! - 101. brygada zniszczyła konwój dwóch samochodów, dwóch ciężarówek i czołg w metrze w Kijowie. Wszyscy zostali zlikwidowani - informuje NEXTA.

5:13 PILNE! Alarm przeciwlotniczy w Łucku!

5:05 Zatrzymano kolejnych sabotażystów! Jak informuje NEXTA, do ich ujęcia doszło w pobliżu Kobleve.

4:55 - Okupanci zajęli autostradę Kipty - Bachevsk w regionie obwodu sumkiego. Nie pozwalają cywilom zejść z drogi - informuje „Suspilne”, powołując się na szefa administracji wojskowej.

4:50 Jak informują media, prezydent Ukrainy jest osobiście odpowiedzialny za obronę Kijowa. Wołodymyr Zełenski jest w stolicy i nie zamierza wyjeżdżać.

4:46 Poważna awaria internetu na Ukrainie!

4:35 Były poseł i kombatant Pułku „Dnipro-1” zaapelował do mieszkańców o pilne skontaktowanie się w celu uzyskania broni.

4:25 PILNE! W Charkowie ogłoszono alarm przeciwlotniczy!

4:20 - Wielu spadochroniarzy wylądowało na polach w całej społeczności, którzy teraz ciężko walczą z myśliwcami naszej 40. brygady - informuje burmistrz miasta Wasylków, Natalya Balasinovich.

4:10 - W kijowskim schronie podczas bombardowania przyszło na świat dziecko - podała w ukraińska aktywistka, była posłanka Hanna Hopko. Zapewniła, że matka dziecka jest szczęśliwa po ciężkim porodzie.

3:55 - Wołodymyr Zełenski odrzucił amerykańską ofertę ewakuacji go z Kijowa – informuje Washington Post.

Prezydent postanowił, że zostaje w stolicy!

3:45 Wojsko ukraińskie poinformowało o odparciu ataku sił rosyjskich na jego pozycje w Alei Zwycięstwa w Kijowie - jednej z głównych arterii miasta.

- Atak został odparty - głosi wpis na stronie armii ukraińskiej na Facebooku. Nie podano dokładnej lokalizacji starcia.

3:30 Około 150 śmigłowców transportowych i wojsk lądowych znajduje się około 32 km od granicy białorusko-ukraińskiej, na południu Białorusi!

3:20 - Most na Alei Zwycięstwa w Kijowie został wysadzony w powietrze w pobliżu metra Berestiiska - przekazuje NEXTA. Wojska rosyjskie zmierzają w kierunku Szulawki.

3:10 Ukraińscy żołnierze wciąż walczą o utrzymanie Kijowa! Tak aktualnie wygląda sytuacja w stolicy.

3:06 Trwa walka o Kijów. Wybuchy w centrum miasta!

2:55 - Prezydent Rosji Władimir Putin dołączył do bardzo wąskiego grona despotów objętych sankcjami, takich jak Kim Dzong Un, Baszar al-Asad i Alaksandr Łukaszenka - napisano w komunikacie Departamentu Skarbu USA. Sankcjami objęci zostali też szef MSZ Siergiej Ławrow, szef MON Siergiej Szojgu i państwowy Rosyjski Fundusz Inwestycji Bezpośrednich.

2:41 PILNE! Siły zbrojne poinformowały o zestrzeleniu rosyjskiego samolotu wojskowego ze spadochroniarzami na pokładzie. Według oświadczenia, rosyjski samolot transportowy Ił-76 został zestrzelony w pobliżu Wasylkowa, miasta położonego 40 km na południe od Kijowa.

Na pokładzie miało znajdować się około stu spadochroniarzy.

2:31 Sabotażyści nadal są przetrzymywani. - Kolejnych 60 osób zostaje zatrzymanych - informuje NEXTA.

2:22 Trwa atak na metro w Kijowie! Potężne eksplozje

2:15 - Rosyjscy dywersanci, ubrani w mundury Policji Narodowej, zastrzelili ukraińskich żołnierzy na punkcie kontrolnym w pobliżu Wasilkowa - informuje dowództwo Sił Zbrojnych Ukrainy.

2:07 PILNE! Kijów pod ostrzałem! Na nagraniach słychać także potężne wybuchy

2:02 Kolejne federacje rezygnują z organizacji zawodów w Rosji. Międzynarodowa Federacja Judo odwołała zaplanowane na maj zawody Pucharu Świata w Kazaniu.

Wcześniej Międzynarodowy Komitet Olimpijski wezwał poszczególne federacje do odwoływania bądź przenoszenia w inne miejsca imprez sportowych, które w najbliższym czasie miały gościć w Rosji.

1:50 PILNE! Ukraina obroniła miasto Mikołajów. Jak informuje tamtejszy rząd, na razie obrona powietrzna odpiera wszystkie ataki rosyjskich żołnierzy.

1:41 Wieża Eiffla w Paryżu została podświetlona w piątek, 25 lutego barwami flagi ukraińskiej. Iluminacje będą trwały przez 3 dni i wzbudzają duże zainteresowanie paryżan i turystów. Słynna paryska Żelazna Dama będzie rozświetlana przez najbliższe 3 dni od godz. 18 do północy - podała w komunikacie firma zarządzająca obiektem.

1:34 Podczas piątkowego posiedzenia Rady Bezpieczeństwa ONZ Rosja zawetowała projekt rezolucji potępiającej jej agresję na Ukrainę. W głosowaniu projekt poparło 11 członków Rady, a trzech wstrzymało się od głosu.

1:22 W sieci pojawiają się nagrania z kolejnych wybuchów na północ od Kijowa!

1:11 - Właśnie rozmawiałem z prawdziwym przyjacielem Ukrainy, prezydentem Polski Andrzejem Dudą. Jestem jemu i Polakom osobiście wdzięczny za skuteczną pomoc w tak trudnym czasie. Dziękuję - napisał na Twitterze prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski.

1:02 Filharmonia w Rotterdamie także zawiesza współpracę z czołowym rosyjskim dyrygentem Walerijem Giergijewem i wzywa go do potępienia inwazji na Ukrainę - informuje instytucja w komunikacie prasowym.

00:56 - Ta tragedia może i musi się zakończyć - powiedział brytyjski premier Boris Johnson, zwracając się bezpośrednio do Ukraińców i Rosjan. Część zamieszczonego w piątek, 25 lutego wieczorem na Twitterze przesłania wygłosił po ukraińsku, a część po rosyjsku.

00:50 Ukraińcy, w jednym ze schronów w Czersku, odśpiewali hymn Ukrainy.

00:46 Kanada nałożyła sankcje na prezydenta Rosji Władimira Putina, jego szefa gabinetu Siergieja Iwanowa i ministra spraw zagranicznych Siergieja Ławrowa. Domaga się też wykluczenia Rosji z systemu SWIFT i wprowadziła nowe sankcje wobec Białorusi.

00:42 Władze Ukrainy o brutalność wojsk rosyjskich: "Giną cywile, w tym dzieci"

W mediach społecznościowych pojawiły się w piątek (25.02.2022) nagrania pokazujące, jak rosyjski pojazd opancerzony zmiażdżył cywilnym samochód osobowy. Rosyjska inwazja na Ukrainę doprowadziła już do śmierci dziesiątek niewinnych ludzi, również dzieci. Atakowane są obiekty cywilne, w tym szpitale i przedszkola.

00:38 - Ponieważ Rosja nadal atakuje Kijów, projekt rezolucji jest popierany przez bezprecedensową liczbę państw członkowskich ONZ. To dowodzi: świat jest z nami, prawda jest z nami, zwycięstwo będzie nasze! - napisał na Twitterze prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski.

00:25 Jak informują władze ukraińskiej, system S-300 zestrzelił o północy rosyjski Suchoj Su-25 i helikopter.

00:17 Carnegie Hall i Filharmonia Wiedeńska odwołały występy w słynnej nowojorskiej sali rosyjskiego dyrygenta Walerija Giergijewa, zwolennika prezydenta Rosji Władimira Putina, w związku z inwazją Rosji na Ukrainę - poinformował w piątek dziennik „New York Times”.

Choć Giergijew nie wypowiadał się publicznie na temat obecnego ataku, w przeszłości popierał działania Putina przeciwko Ukrainie.

26 lutego 2022 r.

23:58 Sytuacja w stolicy Ukrainy jest bardzo niespokojna. Mieszkańcy publikują nagrania, na których słychać strzały!

23:36 Wydział Komunikacji Społecznej CBA informuje: "Z inicjatywy Szefa Centralnego Biura Antykorupcyjnego Andrzeja Stróżnego, odbyło się spotkanie szefów służb Państw Regionu Bałtyckiego". "Celem spotkania było wyrażenie słów wsparcia i solidarności ukraińskim przyjaciołom i partnerom z bratnich służb, czego wcześniej daliśmy wyraz również w mediach społecznościowych" - podkreślono w komunikacie.

23:18 Kijów. "Ukraina jest i pozostaje gotowa do rozmów na temat przerwania ognia i pokoju" - powiedziała rzecznik ukraińskiego prezydenta Wołodymyra Zełenskiego.

23:25 Gen. Skrzypczak w TVN24. "Celem głównym armii rosyjskiej jest opanowanie Kijowa. To co powiedział prezydent Zełenski: - Opanowanie Kijowa i zabicie prezydenta. Ta operacja nie ma powodzenia, została zatrzymana na północ od Kijowa" - mówi generał.

23:07 Rosyjska Agencja Informacyjna informuje, że rzecznik prezydenta Wołodymyra Zelenskiego ma dowiedzieć się jutro rano, gdzie odbędą się rozmowy z Rosją.

23:03 Prezydent Ukrainy Zełenski właśnie opublikował na Telegramie wideo z przemową do swoich rodaków. "Walczymy o nasze państwo na absolutnie wszystkich frontach".

22:57 Francja wzmocni siły NATO w Estonii i Rumunii.

22:47 Szefowa MSZ Niemiec Annalena Baerbock w telewizji ARD przekazała, że jej zdaniem propozycja Kremla dot.  rozmów z Ukrainą w Mińsku to “zatruta oferta”. Z tego też względu w ogóle nie poruszono tego tematu na piątkowym spotkaniu w Brukseli.

22:40 Słynny rosyjski tenisista Andriej Rublow napisał na obiektywie kamery telewizyjnej „No war, please" (tłum. nie dla wojny). 

22:25 Do sieci trafiło poruszające nagranie. Widać na nim ostrzelane miasto Sumy, a w tle słychać odgrywany hymn Ukrainy.

22:08 Rzecznik Pentagonu John Kirby zapowiedział, że USA zamierza nadal wspierać Ukrainę bronią. "Mogę powiedzieć, że wspieramy i będziemy nadal pomagać Ukrainie się bronić, rozważamy, jak to zrobić" - powiedział.

22:10 Watykan. Papież skontaktował się z arcybiskupem Światosławem Szewczukiem, zwierzchnikiem ukraińskiego Kościoła greckokatolickiego. Zapewnił, że zrobi wszystko, co w jego mocy.

22:07 Według doniesień ukraińskich władz lokalnych 80 proc. miasta Nowoajdar w obwodzie ługańskim zostało zniszczone. Napisał szef władz obwodowych Serhij Hajdaj na Facebooku.

22:06 Sekretarz stanu Antony Blinken w rozmowie z szefem ukraińskiego MSZ Dmytrem Kułebą był oburzony na taktykę Kremla i ofiary wśród ludności cywilnej, w tym dzieci. 

21:57 Stany Zjednoczone zapowiedziały sankcje przeciwko Putinowi i Ławrowowi. "Rozważaliśmy to (rozwiązanie) od jakiegoś czasu (...) Silny pogląd prezydenta (USA Joe Bidena) jest taki, by podejmować działania i kroki w zgodzie z naszymi europejskimi partnerami" - przekazała rzeczniczka Białego Domu Jen Psaki.

21:46 Ukraińskie MSW poinformowało, że Rosja niszczy atakami rakietowymi infrastrukturę przygraniczną Ukrainy. Ataki rakietowe zostały przeprowadzone ze strony morza na obiekty Państwowej Straży Granicznej Ukrainy.

21:38 Powstrzymano siły rosyjskie w okolicy miasta Konotop w obwodzie sumskim na północnym wschodzie Ukrainy.

21:34 Minister obrony Ołeksij Reznikow oświadczył, że w ciągu kilku dni będzie tyle ofiar śmiertelnych w postaci rosyjskich żołnierzy, ilu podczas dwóch wojen czeczeńskich. "W ciągu kilku dni interwencji na Ukrainie będzie zlikwidowanych tylu rosyjskich wojskowych, ilu w ciągu dwóch wojen czeczeńskich. Tysiące. Tysiące. Rządzący Rosją stał się zabójcą. Zabójcą nie tylko Ukraińców, ale też Rosjan" - napisał na Facebooku

21:23 Władze Ukrainy przypominają, że w Czarnobylu zakładnicy przetrzymywani są już drugą dobę przez Rosjan. - Sytuacja w strefie wykluczenia wokół czarnobylskiej elektrowni, zajętej przez Rosjan, stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa całego europejskiego kontynentu - przekazało ministerstwo energetyki.

21:22 Ludność cywilna chowa się po stacjach metrach i podziemiach. Zabierają nawet zwierzęta. Reporter TVN24 poruszony opowiadał o chłopcu, który uratował swoją papugę i zabrał ją ze sobą.

21:17 Ambasador RP w Rosji oświadczył, że placówki pracują w zupełnie normalnym trybie. "Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Moskwie, jak i konsulaty generalne w Petersburgu, Irkucku, Kaliningradzie i agencja konsularna w Smoleńsku pracują w normalnym trybie, według określonych wcześniej zasad i procedur" - przekazał polskim mediom.

21:11 Wiceminister spraw zagranicznych Marcin Przydacz poinformował, że dodanie Putina i Ławrowa do listy sankcji UE było twardym stanowiskiem Polski.

21:06 Punkt informacyjno-doradczy dla przyjeżdżających z Ukrainy uchodźców uruchomi od soboty w głównym holu katowickiego dworca kolejowego Śląski Urząd Wojewódzki. Będą tam dostępne informacje dotyczące potrzebnych formalności oraz możliwości uzyskania pomocy.

20:44 W Kijowie pojawiają się kolejne pociągi ewakuacyjne. Mają miejsce dla 10 tys. osób, jadą na zachód m.in. do Użhorodu, Truskawca, Kowla, Czerniowiec i do Lwowa. "Wsiadanie do pociągu odbywa się w kolejności oczekiwania w ogonku, tradycyjnie pierwszeństwo mają dzieci, kobiety i osoby mające trudności w przemieszczaniu się" - przekazała Ukrzaliznycia, państwowe przedsiębiorstwo kolejowe na Ukrainie.

20:32 Coraz więcej specjalistów twierdzi, że Putin przeliczył swoje możliwości. Pentagon (Departament Obrony USA) napisał: "Rosja utraciła impet i jej natarcie nie jest tak szybkie jak przewidywał wywiad USA".

20:27 Mer Kijowa zapowiada, że Kijów czeka naprawdę ciężka noc. Będzie trudno nocą i nad ranem. Sytuacja jest dynamiczna. "Rosyjskie wojska są blisko stolicy. W mieście wojskowi i organy ścigania unieszkodliwiają grupy dywersyjne" - napisał na Telegramie.

20:20 Rumunia i Mołdawia mają zacieśnić swoją współpracę, aby zacząć przyjmować uchodźców z Ukrainy i okazać im realne wsparcie. Ukraińcy docierają tam od momentu inwazji Rosji na ich państwo.

20:18 "OECD solidaryzuje się z narodem ukraińskim" - napisała Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) jednocześnie rezygnując z przyjęcia Rosji. Jest to międzynarodowa organizacja o profilu ekonomicznym. Zbiera w jedność aż 38 wysoko rozwiniętych i demokratycznych państw.

20:14 Bruksela. Minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau informuje, że podczas piątkowego spotkania unijnych szefów MSZ w Brukseli w większości byli zgodni w kwestii sankcji personalnych, ale także poszczególnych rozwiązań, takich jak odłączenie Rosji od sytemu SWIFT. „Tu zdania były dużo mniej podzielone, niż wydawało się na początku” - powiedział. "Dyskusja była długa, wykazująca większą dozę jedności, niż każdy się spodziewał, szczególnie w poszczególnych sprawach, także sankcji personalnych (..), także poszczególnych rozwiązań, takich jak np. odłączenie Rosji od sytemu SWIFT. Tu zdania były dużo mniej podzielone, niż wydawało się na początku. Widać było, że zbliżamy się do pewnego konsensusu" - dodał.

20:02 Ukraińcy wykazują się ogromnym heroizmem i walecznością. Okazuje się, że ochotników i rezerwistów do obrony kraju zgłasza się tak wiele, że czekają w kolejkach. Do obrony terytorialnej kraju zgłosiła się nawet jedna kobieta, mówiąc, że "chce się jakoś przydać".

20:01 Mer Kijowa obecnie poinformował, że miasto jest w groźnej sytuacji. - Wzmacniana jest ochrona mostów, na wjeździe do miasta i przy obiektach strategicznych instalowane są posterunki kontrolne - powiedział Witalij Kliczko. Dodatkowo w odstępie ostatnich 3-5 minut doszło do wybuchów w okolicy elektrociepłowni w zachodniej części Kijowa.

19:58 W Warszawie demonstracja sprzed ambasady Rosji ruszyła w kierunku ambasady Niemiec.

Wojna na Ukrainie. Ilu Ukraińców uciekło? Te liczby wbijają w fotel!

19:46 Jens Stoltenberg, który jest sekretarzem generalnym w NATO przekazuje, że "celem Rosji jest nie tylko Ukraina, ale także podważenie europejskiego ładu w sferze bezpieczeństwa". W piątek odbyło się spotkanie szefów państw i rządów Sojuszu.

Wojna na Ukrainie. Morawiecki chce najcięższych sankcji dla Rosji! Zero litości

Rosja zawieszona w Radzie Europy! To Polsko-Ukraińska inicjatywa

19:38 "W Kijowie słychać w piątek wieczorem salwy artylerii"przekazała agencja Reutera, powołując się na świadka.

19:26 Włochy nie wetują wykluczenia Rosji z systemu płatności SWIFT - przekazał szef włoskiego MSZ Luigi Di Maio w Brukseli. Dodał także, że Włochy zawsze będą głosowały zgodnie z linią Unii Europejskiej.

19:22 Borrell przekazał: "Wyłączenie Rosji z systemu SWIFT może zostać przyjęte w najbliższych dniach, w zależności od postępowania Rosji". 

19:15 Borrell: "Przyjęliśmy wniosek, że uderzymy sankcjami we wszystkich, który odgrywają znaczącą rolę gospodarczą we wsparciu reżimu Putina. Unijne sankcje spowodują wzrost inflacji w Rosji, erozję jej bazy przemysłowej, obniżenie inwestycji zagranicznych". 

19:09 Władze Euroligi koszykarzy tymczasowo zawiesiły rozgrywanie meczów w Rosji

19:07 Setki samochodów czekają na przejściach granicznych z Polską na wyjazd z Ukrainy – poinformował rzecznik zachodniego regionalnego dowództwa ukraińskiej straży granicznej Roman Pawłenko.

19:05 Borrell: prezydent Rosji Władimir Putin i szef MSZ Rosji Siergiej Ławrow dodani do listy sankcji UE.

18:56 Doradca prezydenta Ukrainy poinformował: "Ukraina zachowała kontrolę nad terytoriami zaatakowanymi przez Rosję; najtrudniejsza sytuacja jest w miastach Charków i Sumy oraz na południu kraju".

18:52 NATO: "Cele Rosji nie są ograniczone do Ukrainy. Rosja zażądała prawnie wiążących umów dotyczących rezygnacji z dalszego rozszerzania NATO oraz wycofania żołnierzy i infrastruktury z terytorium sojuszników, którzy przystąpili do Sojuszu po 1997 roku. (...) Rosja otwarcie kontestuje europejski ład w dziedzinie bezpieczeństwa i używa siły, żeby osiągnąć swoje cele".

18:49 Szwajcarski rząd podejmie kroki przeciw osobom objętym sankcjami UE w związku z inwazją Rosji na Ukrainę - przekazali prezydent i szef MSZ Szwajcarii Ignazio Cassis oraz minister gospodarki Guy Parmelin.

18:38 Mateusz Morawiecki napisał list otwarty, w którym ubolewa nad tragiczną sytuacją w Ukrainie.

18:28 Pilny apel władz ukraińskich do mieszkańców Kijowa. "Władze miejskie zwracają się do mieszkańców bloków, którzy mają dostęp do wejścia na dach, by pilnie sprawdzili dachy pod względem obecności oznaczeń" - zaapelowano. "W przypadku wykrycia jakichś oznaczeń prosimy o zasypanie ich ziemią albo zakrycie (w inny sposób)" - wezwano.

18:24 Strzelanina w Odessie. Nad budynkami pociski, do sieci trafiły nagrania cywilów.

18:15 Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski pozostanie w Kijowie i nie zamierza go opuszczać

18:07 Ministerstwo Zdrowia Ukrainy informuje: "Rosyjskie wojsko ostrzelało karetki pogotowia w obwodach zaporoskim i czernihowskim, w południowo-wschodniej i północnej części Ukrainy. Ostrzelano także szpital psychiatryczny".

18:04 NATO INFORMUJE: Wzywamy wszystkie kraje świata do bezwzględnego potępienia inwazji Rosji na Ukrainę. Nikt nie powinien dać się nabrać na kłamstwa rosyjskiego rządu. Świat pociągnie Rosję i Białoruś do odpowiedzialności za ich działania. 

Rosja gotowa na rozmowy! Wymowny komentarz ukraińskich mediów

17:58 Belgia ma dostarczać broń do Ukrainy. Maja nadzieję, że nie jest już na to za późno. O wszystkim poinformowała szefowa MSZ Sophie Wilmes.

17:51 W Charkowie zanotowano kolejną potężną eksplozję.

17:49 Według nieoficjalnych doniesień chińskie banki państwowe mają ograniczyć sfinansowanie towarów z Rosji.

17:40 Statek towarowy Namura Queen, pływający pod banderą Panamy na Morzu Czarnym został trafiony rosyjską rakietą. Wybuchł pożar, ale nie ma osób rannych. O wszystkim poinformowała ukraińska agencja spedycyjna Stark Shipping.

17:39 Pomoc prawna i bezpłatny transport z granicy (Krakowiec-Przemyśl) do Warszawy - także okolice. Autokary wynajęte na 60 osób. Transport od soboty do niedzieli. Należy kontaktować się pod numerem 507 351 046. Organizatorzy akcji: Alex Tim Sp. z o. o., Grupa Order Solutions, Profexa Invest Sp. z o.o., BMW Wojtek Musielak, BMW Complex Sp. z o. o.

17:31 Przedstawiciel MSW Anton Heraszczenko poinformował: "Starobielsk w obwodzie ługańskim na wschodzie Ukrainy został ostrzelany przez rosyjską armię".

17:28 EBU wydaje oświadczenie, że Rosja nie weźmie udziału w Eurowizji 2022.

17:24 Według najświeższych danych brytyjskiego ministerstwa obrony, Rosja wybrała nową drogę natarcia do Kijowa. Znaczna część wojsk znajduje się w odległości ok. 50 km od centrum miasta.

17:18 Według doniesień MSWiA cały czas do Polski przyjmowani są uchodźcy. Wszystko przebiega prawidłowo.

17:10 Przejęta kontrola nad ważną przeprawą na Dnieprze. Rosjanie zaatakowali. - Po zaciętych walkach i mimo ogromnych wysiłków armii ukraińskiej atakujący znacznymi siłami Rosjanie w piątek przejęli kontrolę ważną przeprawę na Dnieprze do miasta Cherson – poinformował szef władz obwodu chersońskiego Hiennadij Łahuta.

16:55 Rosja została natychmiast zawieszona w Radzie Europy.

16:51 Pociąg ewakuacyjny z Kijowa do Lwowa nie zdołał zabrać wszystkich chcących się do niego dostać. "Na dworcu w Kijowie jest dużo ludzi: część z nich próbowała dostać się do wagonu pociągu Kijów-Lwów, ale policja ich odepchnęła. Ludzie zostali na peronie, wracają do przejść i metra. Słychać lotnictwo" - pisze Suspilne.

16:46 Na Twitterze NEXTA pojawiło się nagranie malutkiej ukraińskiej dziewczynki, która została ranna. Dziecko apeluje do Putina, aby zaprzestał swoich działań.

16:47 – Ta zaczepna wojna Rosji wyznacza głęboką cezurę w historii Europy po zakończeniu zimnej wojny – powiedziała była kanclerz Niemiec Angela Merkel.

16:43 Najnowsze informacje z Kremla: Rosja wyraża chęć rozmowy z Ukrainą. - W skład delegacji Rosji mają wejść przedstawiciele MSZ, ministerstwa obrony i administracji prezydenta - przekazał rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow.

16:40 Według doniesień Radia Swoboda pod Kijowem mieszkańcy przygotowują koktajle Mołotowa

16:35 Rosyjski atak lotniczy w obwodzie kijowskim. Czterech cywili nie żyje, a piętnaście osób jest rannych - informuje agencja UNIAN. Powołano się na władze obwodowe.

16:27 Portal Ukraińska Prawda informuje, że w Czernihowie na północy Ukrainy Rosjanie zaatakowali budynek Służby Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) i przepompownię.

16:23 Kraków zerwie współpracę z Sankt Petersburgiem i Moskwą. PAP otrzymał informację od przewodniczącego RMK Rafała Komarewicza. Projekt uchwały w tej sprawie wpłynął w piątek do Rady Miasta Krakowa, będzie głosowany podczas sesji w środę.

16:16 Władimir Putin zwraca się do armii ukraińskiej w wystąpieniu telewizyjnym. Mówi o obalenia przywództwa w Kijowie.

16:15 Władimir Putin jest bezpośrednio odpowiedzialny za wojnę na Ukrainie. Nic dziwnego, że wiele osób zastanawia się, ile jeszcze będzie rządził Rosją, upatrując w tym szansy na pokój. Ile ma lat?

WIĘCEJ: Ile lat ma Putin? Będzie rządził Rosją do śmierci. Wiadomo do kiedy?! "Umrze w górach"

16:05 PILNE! Premier Mateusz Morawiecki: "Komitet Ministrów Rady Europy, z inicjatywy Ukrainy i Polski, uruchomił procedurę zawieszenia członkostwa Rosji w Radzie Europy.

15:55 Uchodźcy z Ukrainy już są w Polsce. Dotarli do Medyki. 

WIĘCEJ: Uchodźcy z Ukrainy w Polsce. Dotarli do Medyki [MAMY ZDJĘCIA]

15:50 Na Białorusi zatrzymania za sprzeciw wobec wojny na Ukrainie! PAP powołując się na informacje Centrum Praw Człowieka Wiasna przekazała, że na Białorusi trwają zatrzymania osób, które otwarcie wyrażają swój sprzeciw wobec inwazji Rosji na Ukrainę. W Żodzinie zatrzymano mężczyznę, który zostawiał w mieście wezwania do organizacji protestu przeciwko wojnie. W Homlu aresztowano mężczyznę, który zdążył tylko napisać na płocie "Putin", a w Mińsku zatrzymano młode małżeństwo za... to, o czym rozmawiali przy herbacie na podwórku.

15:35 NATO: Moskwa ponosi całkowitą odpowiedzialność za dawno planowaną, bezwzględną inwazję.

15:33 Estonia wysyła na Ukrainę amunicję. "Dostarczamy 25 tys. opakowań suchej żywności, sprzęt medyczny, amunicję, dodatkowe pociski Javelin i amunicję przeciwlotniczą" - mówi Kusti Salm, stały sekretarz ministerstwa obrony Estonii.

15:25 Niemcy: Wykluczenie Rosji z systemu SWIFT, w ramach sankcji, trudne technicznie. „Zawieszenie SWIFT byłoby technicznie trudne do przygotowania i miałoby również ogromny wpływ na transakcje płatnicze w Niemczech, dla niemieckich firm prowadzących interesy z Rosją” – cytuje wypowiedź Steffena Hebestreita, rzecznika niemieckiego rządu PAP.

15:10 Była żoną Putina, nazywała go wampirem. Ludmiła Putin rozwiodła się z prezydentem Rosji po 30 latach małżeństwa. 

WIĘCEJ: To ona była ŻONĄ Putina. Mówiła: "Nie pił i nie bił, ale był wampirem". Dlaczego się rozwiedli?

14:55 Minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow apeluje do rodaków: "Zamieszczajcie w internecie dowody agresji Rosji". Mówi też o "potoku bzdur, które produkuje Kreml". „Trzeba pokazać światu i samym obywatelom Rosji, że wojska rosyjskie ostrzeliwują nasze miasta, zabijają kobiety i dzieci. A ci, którzy utrudniają Ukrainie walkę albo blokują sankcje przeciw państwu-zabójcy – plamią swoje ręce krwią niewinnych ludzi” - wzywa.

14:33 Ukraińcy twierdzą że liczba ofiar po stronie rosyjskiej przekroczyła już 1 tys. osób. "Rosja nie doświadczyła takich strat żołnierzy w takim czasie walki w żadnym konflikcie zbrojnym, jaki rozpoczęła" - czytamy w komunikacie ukraińskich wojskowych 

14:24 Były prezydent Ukrainy stoi w ramię w ramię ze zwykłymi obywatelami i z karabinem w dłoni broni ulic miasta przed rosyjską inwazją 

14:16 Rosyjscy bandyci strzelają do dzieci na Ukrainie. Szykuje się wniosek do Trybunału w Hadze. Więcej TUTAJ 

14:04 Rosyjski czołg przejeżdża po ukraińskim samochodzie z człowiekiem w środku. Opublikowano nowe nagranie na Tik Toku 

13:59 - Rosja przejęła kontrolę nad lotniskiem pod Kijowem i dokonała desantu spadochroniarzy - czytamy na stronie Ministerstwa Obrony. Przejęte lotnisko nazywa się Gostomel.

13:53 Rosjanie ostrzelali statek pod banderą Mołdawii. Czy ktoś powstrzyma barbarzyńców ze wschodu?

https://www.se.pl/wiadomosci/polityka/rozpaczliwy-apel-gwiazdy-polsatu-prosi-o-ratunek-dla-kotow-z-ukrainy-aa-WZxJ-W5gJ-T6UC.html

13:43 Nasi wysłannicy do Przemyśla zbierają relacje Ukraińców wygnanych z kraju przez barbarzyńskich rosyjskich najeźdźców 

13:38 Oto PRAWDZIWA Pierwsza Dama: Pierwsza dama zdecydowała się wystosować poruszające słowa do narodu. "Dzisiaj nie będę panikować i ronić łez. Będę spokojna i pewna siebie. Patrzą na mnie moje dzieci. Będę obok nich. Obok mojego męża i razem z wami. Kocham was! Kocham Ukrainę" - napisała Ołena Zełenska. Kim jest pierwsza dama Ukrainy. Przeczytaj TUTAJ

13:23 Hakerzy z Anonymous wypowiedzieli WOJNĘ Rosji! Już się zaczęło. Więcej piszemy o tym TUTAJ To oznacza że otwarto nowy front w tej wojnie. Rosjanie powinni się bać. 

13:20 - Stójcie mocno. Wszyscy jesteście tym, co mamy. Co broni nasze państwo - powiedział prezydent Ukrainy zwracjąc się do ukraińskich żołnierzy.

13:14 Jak podają światowe agencje, przywódca Chin wezwał Putina do rozpoczęcia rozmów z Ukrainą na temat pokoju. Biorąc pod uwagę uzależnienie Rosji od Chin może to być skuteczne wezwanie. Szczegóły TUTAJ 

13:05 Gwiazda Polsatu, Agnieszka Gozdyra zaapelowała do Polaków o pomoc przy ewakuacji kilkunastu kotów z terenu ogarniętego wojną na Ukrainie. Na Twitterze rozpętało się piekło. Więcej o tym pomyśle na pomoc znajdziecie tutaj  

13:00 Reporterzy Super Expressu na przejściu granicznym w Medyce opisują jak wygląda sytuacja.  

12:43 Kim jest Ukrainka z bandażem na głowie i zakrwawioną twarzą? To zdjęcie stało się ikoną ataku Rosji na Ukrainę. Szczegóły TUTAJ 

12:41 Czy po tym co się wydarzyło rozmowy pokojowe są jeszcze możliwe? 

12:38 Ukraińcy gotowi do rozmów z Rosjanami o pokoju. Jak podaje Polskie Radio: Mychajło Podolak, cytowany przez ukraińską agencję Unian, mówi, że w zamian Ukraina będzie się domagała od Rosji gwarancji bezpieczeństwa. Jak dodaje, Kijów zawsze zostawia miejsce na negocjacje, nawet teraz - gdy Moskwa rozpoczęła pełną inwazję. Zaznaczył jednak, że działania wojenne powinny być najpierw wstrzymane.

12:35 Oto prawdziwego oblicze tego Niemca: Żałosne słowa Gerharda Schrödera o rosyjskiej inwazji na Ukrainę. "Przynosi Niemcom wstyd". Obrzydliwe. Szczegóły TUTAJ

12:27. Mąż Anastasii utknął w Kijowie. "Nie wypuszczają mężczyzn. Wciąż mi się wydaje, że to jakiś okropny sen" Całą historię przeczytacie TUTAJ 

12:25 Ukraińcy w ramach kontruderzenia rozbijają grupy rosyjskich bandytów w mundurach. Na godzinę 12.20 (11.20 czasu polskiego) wszystkie rosyjskie grupy zwiadowcze w Kijowie zostały zneutralizowane — poinformował ukraińską agencję informacyjną UNIAN doradca administracji prezydenta Ukrainy, Ołeksij Arestowycz

12:05 Turcja przepuszcza Rosjan na Morze Czarne. Pierścień zagłady wokół Ukrainy zaciska się. Jak podaje portal Onet "Minister spraw zagranicznych Turcji twierdzi, że jego kraj nie może powstrzymać Rosji przed dostępem do cieśnin Dardanele i Bosfor ze względu na klauzulę zawartą w konwencji z Montreux z 1936 roku."

12:03 Ukraińcy mieszkający w Polsce wracają bronić ojczyzny. Serhii mieszka w Olsztynie od dwóch lat. Pochodzi z Połtawy. Jak mówi, w jego mieście również jest niespokojnie. Ma tam rodzinę. - Jest tam siostra, ojciec. Mam z nimi kontakt. Dzisiaj zadzwoniłem do wszystkich, jest z nimi w porządku - mówił Serhii w rozmowie z Radiem Eska w Olsztynie. - Moja siostra mówiła, że to masakra. Moja rodzina nie próbuje się ewakuować z Ukrainy. Chcą opuścić miasto, jechać do babci i dziadka. Więcej takich historii znajdziesz TUTAJ

12:00 Ukraińscy żołnierze dają przykłady niespotykanego męstwa. Jednym z największych bohaterów wojny na Ukrainie został dziś ogłoszony inżynier Witalij Skakun, który służył w ukraińskiej armii. Świadomie zdecydował się poświęcić własne życie, żeby uniemożliwić siłom rosyjskim przejazd przez most w kierunku Kijowa. Więcej na ten temat TUTAJ

11:54 Najnowsze zdjęcia z Kijowa. Zniszczenia w stolicy Ukrainy są potworne. Ból i cierpienie niewinnych ludzi. Galeria znajduje się poniżej:  

11:49 Jak podaje portal Onet w Melitopolu potężny rosyjski pocisk uderzył w dom mieszkalny. Ranna jest niewinna 12 letnia dziewczynka. Czy Putin powinien stanąć przed trybunałem do spraw zbrodni wojennych? Rosjanie mają krew na rękach. 

11:47 Tak wygląda ruch rosyjskich wojsk na Krymie

11:40 Wielka Brytania podkreśliła, że jest za odcięciem, Rosji od systemu SWIFT. Sprzeciwiły się temu Niemcy, Włochy, Węgry i Cypr.Tymczasem Rada Europejska przyjęła pakiet sankcji gospodarczych i politycznych wobec Rosji. Niestety brak odcięcia od SWIFT

11:20 Inwazja Rosji ma na celu "możliwość decydowania o swojej przyszłości i wyzwolenie ich spod ucisku" - stwierdził szef rosyjskiego MSZ Siergiej Ławrow

11:10 W Kijowie kazano ludziom chować się w schronach. Trwa walka o miasto. Jednocześnie rozpowszechnia się przepis na koktajle Mołotowa i zachęca się obywateli, by rzucali nimi we wroga

10:55 Rosjanie próbują zdobyć Kijów, trwają walki. W pobliżu dzielnicy rządowej słychać strzały - poinformowała agencja AP

10:47 Nie ma podwyższonego promieniowania w Polsce. "To informacja sprzed kilku minut - na ten moment nie ma zagrożenia jeżeli chodzi o terytorium RP - na bazie informacji otrzymanych z krajowego monitoringu radiacyjnego. Aktualnie sytuacja w kraju jest bezpieczna, nie mamy zagrożenia dla zdrowia, życia ludzi, ani też dla środowiska. Cały czas monitorujemy sytuację i ten monioting jest permanentny" - poinformowało PAP biuro prasowe Państwowej Agencji Atomistyki.

10:40 Jak podaje KyivPost powołując się na ukraińską agencję rządową, poziom promieniowania w Czarnobylu ma związek z rozkopywaniem gleby, a obiekty nuklearne nie zostały uszkodzone

10:30 "Dywersanci, którzy wjechali na przejętych wcześnie pojazdach sił zbrojnych Ukrainy i ubrani w ukraińskie mundury, zostali zastrzeleni i unieszkodliwieni" - podał doradca szefa MSW Ukrainy, Anton Heraszczenko

10:10 "Putin próbuje nas zastraszyć, demonstruje „mięśnie”, ale doskonale wie, że Sojusz Atlantycki to także sojusz nuklearny. Jego słowa mogą straszyć, ale on bardzo dobrze zna równowagę sił. Odpowiadamy, że też mamy broń nuklearną” – powiedział francuski minister spraw zagranicznych Jean-Yves Le Drian

10:05 Dwoje dzieci zginęło na Ukrainie w wyniku ostrzału sił rosyjskich w ciągu ostatniej doby – informuje doradca ministra spraw wewnętrznych Ukrainy Wadym Denysenko na Facebooku.

9:30 Podwyższony poziom promieniowania w Czarnobylu przejętym przez Rosjan. Rada Najwyższa Ukrainy podała wczoraj na Twitterze, że nastapiło przekroczenie poziomów kontrolnych mocy promieniowania gamma w znacznej liczbie punktów obserwacyjnych.

9:10 Rosjanie docierają do Kijowa, próbują otoczyć miasto. Trwają walki w kilku okolicach podmiejskich

9:05 "Według naszej oceny z dzisiejszego ranka Rosja nie osiągnęła żadnego ze swoich głównych celów. W rzeczywistości jest opóźniona w stosunku do zakładanego harmonogramu. Stracili ponad 450 osób. Nie udało się zdobyć jednego z ważnych lotnisk, które próbowali przejąć przy pomocy ich elitarnego specnazu, a w rzeczywistości Ukraińcy je odbili. Myślę więc, że w przeciwieństwie do wielkich rosyjskich zapewnień i wizji prezydenta Putina, że w jakiś sposób Ukraińcy zostaną wyzwoleni i pójdą za nim, on się całkowicie myli. A armia rosyjska nie zdołała zrealizować swojego głównego celu już pierwszego dnia" - powiedział brytyjski minister obrony Ben Wallace.

9:00 Niemcy zablokowały odcięcie Rosji od systemu SWIFT. Unia Europejska nie uwzględni tego w ramach drugiego pakietu sankcji. Kanclerz Niemiec Olaf Scholz stwierdził, że odcięcie takie może jednak jeszcze nastąpić

8:30 Rosjanie chcą podstępem dostać się do Kijowa. "Rosyjscy wojskowi przejęli dwa pojazdy sił zbrojnych Ukrainy. Są ubrani w mundury wojsk ukraińskich i szybko zmierzają do centrum Kijowa od strony Obołonia (dzielnica Kijowa - PAP). Za nimi podąża konwój rosyjskich ciężarówek wojskowych. Na pewno zostaną zneutralizowani" - napisała w piątek rano na Facebooku wiceminister obrony Ukrainy Anna Malar.

8:20 Międzynarodowy Trybunał Karny może zbadać inwazję Rosji na Ukrainę pod kątem możliwych zbrodni wojennychi zbrodni przeciwko ludzkości

Wcześniej Wikipedia zmieniła opis prezydenta Władimira Putina, dopisując sformułowanie "zbrodniarz wojenny"

8:00 Tymczasem Rosjanie, którzy weszli na Ukrainę od Białorusi są już 30 kilometrów od Kijowa. Władze ukraińskie podały, że rosyjskie wojska mogą dziś dojść pod stolicę.

7:30 "Rosja zgromadziła żołnierzy, broń pancerną, artylerię i ponad 50 transporterów ciężkiego sprzętu na poligonie w białoruskim Brześciu, niedaleko polskiej granicy - @Maxar via @JackDetsch" - pisze Cezary Faber na Twitterze. To założyciel facebookowej strony 'Kataklizmy w Polsce i na świecie'. Powołuje się na Maxar, który już wcześniej pokazywał zdjęcia satelitarne rosyjskich wojsk.

7:20 Walentina Matwijenko, Przewodnicząca Rady Federacji Rosyjskiej uważa, że Rosja zaczęła wojnę, by"zmusić Ukrainę do pokoju i zaprzestania swojej intensywnej militaryzacji. Nie mieliśmy innego wyboru. To nie było łatwe, ale to był jedyny sposób, by powstrzymać wojnę brata przeciwko bratu"

7:10 Rosja przeprowadza ataki nie tylko na obiekty wojskowe, ale i cywilne - powiedział dziś prezydent Ukrainy. Wprowadzone sankcje są niewystarczające - ocenił

7:05 W Kijowie Rosja zaatakowała cywilów w blokach mieszkalnych. W internecie pojawiają się nagrania płonących budynków

6:50 W naszej galerii można zobaczyć Prypeć, opuszczone miasto w obwodzie kijowskim, w Czarnobylu, obecnie zajętym przez Rosjan. W okolicy wciąż są przechowywane radioaktywne odpady.

6:34 Ambasador Rosji w Japonii zapowiada, ze rosyjska reakcja na sankcje japońskie wobec Rosji będzie ostra. Przypomnijmy, że w środę 23 lutego premier Japonii wydał zakaz emisji rosyjskich obligacji i zamrożenie aktywów należących do przedstawicieli rosyjskich elit.

6:28 - Sytuacja w Kijowie jest bardzo trudna. Nad ranem Rosjanie zaczęli bombardowanie miasta. Drony zrzucają bomby na budynki mieszkalne. Giną ludzie. To oczywisty akt terroru, żeby złamać morale ale jest ogromna determinacja, żeby obronić stolicę - napisał na Twitterze Andrzej Duda po rozmowie z prezydentem Ukrainy.

6:24 W rejonie Głuchowa wojsko użyło pocisków przeciwlotniczych Javelin i zneutralizowało kolumnę rosyjskiego sprzętu, w tym 15 czołgów t-72, przekazały Siły Zbrojne Ukrainy. 

6:20 Według Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy, Rosja rozpoczęła nalot w pobliżu miasta Kropiwnicki. Wystąpiła także znaczna aktywność wrogich śmigłowców w rejonach nad Wilkowem i Tyraspolem..

6:19 CNN podaje, że rosyjskie wojska są oddalone od Kijowa o około 30 km.

6:14 Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Jakub Kumoch przekazał informację o pilnej rozmowie telefonicznej prezydenta Andrzeja Dudy i prezydenta Ukrainy Wołodymira Zełenskiego.

6:00 Dziś W Warszawie odbędzie się nadzwyczajny szczyt Bukaresztańskiej Dziewiątki, czyli państw NATO Europy Środkowo-Wschodniej. Omawiana będzie sytuacja Ukrainy oraz bezpieczeństwo w tej części Europy. Jeszcze nie wiadomo, kto weźmie udział w szczycie.

5:55 We Lwowie i Czernihowie rozbrzmiały syreny, podaje NEXTA.

5:38 Ugaszono pożar w budynku mieszkalnym w #Kijowie, w który trafiły odłamki rakiety Jak informuje NEXTA, uratowano 20 osób, 8 osób zostało rannych, a 150 osób ewakuowano.

5:37 Ukraiński Bank Narodowy zakazał transakcji walutowych rublami rosyjskimi i białoruskimi, podaje NEXTA.

5:35 W sieci pojawiło się zdjęcie Ukraińców, którzy spędzili noc w metrze w obawie przed bombardowaniem.

5:44 CNN informuje o kolejnych eksplozjach w Kijowie.

5:41 - Ten trudny czas zakończył się tym, że nie pozwoliliśmy wrogowi zrealizować planów agresji - mówił generał Walery Załużny na nagraniu w mediach społecznościowych.

5:33 Nowe sankcje Kanady wymierzone są w 31 osób, a także 27 banków i podmiotów powiązanych z elitą rządzącą Rosji. Kanada anulowała również wszystkie zezwolenia na eksport do Rosji, co spowodowałoby wzrost wartości kanadyjskiego eksportu o około 750 milionów dolarów i ukarało 351 rosyjskich prawodawców.

5:31 Premier Mateusz Morawiecki wrócił do Polski z Brukseli, gdzie brał udział w posiedzeniu Rady Europejskiej dotyczącego agresji Rosji na Ukrainy.

5:30 Mer Kijowa Witalij Kliczko wyraził gotowość do walki za Ukrainę. - Nie mam innego wyboru, niż chwycić za broń - mówił w rozmowie z dziennikarzami ITV.

5:26 Sztab Generalny Armii Ukraińskiej podaje, ze rosyjskie czołgi zmierzają z Czarnobyla w kierunku Kijowa. Ukraińscy żołnierze starają się zatrzymać wrogów, wysadzili między innymi most koło Iwankowa, znajdujący się w połowie drogi do granic stolicy.

5:18 Nasz dziennikarz obserwował sytuację po polskiej stronie granicy z Ukrainą. Wielu Ukraińców zdecydowało się wyjechać, a schronienia szukają w naszym kraju Część z nich zabrała ze sobą tylko najpotrzebniejsze rzeczy. Zdjęcia zrobiono w Przemyślu.

Ukraińcy rozjeżdżają się po Polsce

i

Autor: Marcin Torz
Ukraińcy rozjeżdżają się po Polsce

i

Autor: Marcin Torz

5:06 Jak podaje NEXTA, na ulicach Sumy toczą się zacięte bitwy.

5:01  Ukraińska straż graniczna poinformowała o tragicznym zdarzeniu w okolicy Zaporoża. - Armia rosyjska przeprowadziła w piątek rano atak rakietowy na posterunek straży granicznej w obwodzie zaporoskim, na południowym wschodzie Ukrainy; wśród strażników są zabici i ranni - przekazano.

4:47 Szef australijskiego rządu Scott Morrison powiedział, że Australia zamierza przekazać Ukrainie sprzęt wojskowy i wyposażenie medyczne, ale nie broń. - Możecie być pewni, że współpracujemy bardzo blisko z naszymi partnerami i sojusznikami, aby wesprzeć was w tym trudnym czasie - podkreślał.

Wojna na Ukrainie. Maria i Nadija uciekły, bo nad ich domem latały bombowce. To, co widziały, rozrywa serca

Polski siatkarz musiał uciekać z Ukrainy. Artur Szalpuk wraca do Polski

4:44 Anton Heraszczenko, doradca ministra spraw wewnętrznych Ukrainy, przekazał informację o zestrzelonym samolocie wroga. - Ukraińskie siły zestrzeliły samolot wroga nad Kijowem w piątek we wczesnych godzinach porannych, który następnie uderzył w budynek mieszkalny i spowodował pożar - oznajmił. Potwierdził też, ze w Kijowie płonie dziewięciopiętrowy budynek mieszkalny, w który uderzył wrak samolotu. Jak na razie nie wiadomo, czy była na nim załoga.

4:40 - Nasza stolica została zbombardowana w takim czasie i w taki sposób dwukrotnie w historii. Podobnie jak w 1941 r., teraz napastnik może zdobyć tylko nienawiść do ludzi i nic więcej – powiedział doradca prezydenta Ukrainy, Mychajło Podoliak.

4:34 Burmistrz Kijowa Witalij Kliczko poinformował o 3 rannych osobach w wyniku bombardowania przez Rosję. Jedna z nich jest w stanie krytycznym. Ratownicy nadal pracują na miejscu tragedii i nie wykluczają zawalenia się bloku.

4:29 W sieci pojawia się coraz więcej nagrań świadków, którzy nagrali moment bombardowania.

4:18 Premier Ukrainy Denys Szmyhal powiedział, że tak zwana strefa wykluczenia w Czarnobylu i wszystkie struktury elektrowni jądrowej w Czarnobylu są pod kontrolą rosyjskich grup zbrojnych - podała agencja Reuters.

4:08 Jak podaje NEXTA, w Odessie ogłoszono alarm lotniczy i włączono syreny przeciwlotnicze. Syreny rozbrzmiały także w Winnicy.

4:06 W sieci pojawiły się zdjęcia ratowników gaszących pożar po bombardowaniu. Znaleźli też kawałki pocisków.

4:01 Ukraińska agencja prasowa Interfax-Ukraine donosi o dwóch eksplozjach w stolicy. - Dwa wybuchy słychać było w piątek nad ranem w stolicy Ukrainy, Kijowie - poinformowano.

3:55 Jak donosi NEXTA, rosyjski samolot, który miał zostać zestrzelony przez Ukraińców, spadł na budynki mieszkalne w Kijowie. Na razie nie podano żadnych informacji o ewentualnych ofiarach.

Rosja znów bombarduje Kijów. WOJNA NA UKRAINIE

3:48 Wiceminister obrony Ukrainy Hanna Malyar poinformowała na Twitterze o szacwanych stratach Rosji. Stan na 25 lutego, z godziny 3:00:

Straty w ludziach: około 800.

Samoloty: 7 jednostekHelikoptery: 6 jednostekCzołgi: ponad 30 sztuk.BBM: 130 sztuk.

3:40 - Ataki na Kijów przy użyciu rakiet typu cruise i balistycznych właśnie trwają - przekazał wiceminister spraw wewnętrznych Ukrainy Anton Geraszczenko. W sieci zaczynają się pojawiać wstrząsające nagrania z Kijowa.

3:18 The Kyiv Independent, powołując się na Radę Najwyższą, informuje, że wczesnym rankiem 25 lutego spodziewany jest atak wojsk rosyjskich na Sumy, Czernihów, Chersoń, Żytomierz, Kijów i Charków.

3:08 Jak podaje NEXTA, Biały Dom stwierdził, że pracownicy elektrowni jądrowej Czarnobyl są przetrzymywani jako zakładnicy.

3:03 Jak donosi The Kyiv Independent, wojska rosyjskie cały czas prą w stronę Kijowa. - Siły rosyjskie trzymają Konotop w stanie oblężenia i przemieszczają się do Kijowa. Gubernator obwodu sumskiego Serhij Żywyckij mówi, że wiele miast regionu zostało otoczonych przez wroga. Duża grupa wojskowa rusza z okupowanych Sum w kierunku Kijowa - czytamy w poście na Twitterze.

2:56 - Kolejne pakiety mają zablokować Nord Stream 1, to moja propozycja - mówił Morawiecki. - Pakiety będą kosztowne dla naszej gospodarki, ale w dłuższej perspektywie zniesiemy to lepiej niż gospodarka rosyjska - stwierdził. Premier został zapytany, co musi się stać, żeby Niemcy odcięły się od Nord Stream 2. - To pytanie do kanclerza Niemiec. Ja nie będę się wypowiadał - odpwoeidział.

2:45 Premier Mateusz Morawiecki zabrał głos po posiedzeniu Rady Europejskiej  - Zbudowaliśmy jedność wokół najdalej posuniętego pakietu sankcji na Rosję w historii UE - mówił.

- To wielka tragedia, jaka dotknęła dziś Ukrainę - stwierdził.

- Pakiet sankcji UE na Rosję doprowadzi do zasadniczego ograniczenia w dostępie do technologii, do pieniędzy dla reżimu rosyjskiego - oznajmił premier. Dodał także, ze do listy sankcji została dołączona Białoruś, jako wspólnik Rosji w ataku na Ukrainę.

2:19 Prezydent USA Joe Biden na swoim Twitterze wypowiedział się na temat najbliższych dni na Ukrainie. - Najbliższe dni, tygodnie i miesiące będą trudne dla mieszkańców Ukrainy. Putin wyrządził im ogromny ból. Ale Ukraińcy znają 30 lat niepodległości — i pokazali, że nie będą tolerować nikogo, kto próbuje cofnąć ich kraj - napisał.

2:13 Jak podaje NEXTA, około godziny 3:00 czasu lokalnego (2:00 czasu polskiego) można było usłyszeć eksplozje w  osiedle typu miejskiego na Ukrainie w obwodzie kijowskim.

2:07 Prezydent Mołdawii Maia Sandu przekazała, że pierwszego dnia wojny doośrodków dla uchodźców w jej kraju trafiło 4,2 tys. osób. - Nasze granice są otwarte dla obywateli Ukrainy, którzy chcieliby skorzystać z bezpiecznego tranzytu lub u nas pozostać - napisała na Twitterze.

1:59 Jak przekazał sekretarz stanu Anothny Blinken, Rosja zamierza odgrodzić Kijów. Na godzinę 2:00 czasu polskiego i 3:00 czasu lokalnego CNN zapowiadało inwazję Rosji właśnie na to miasto. 

1:39 W sieci pojawił się pilny apel Dowódcy Wojsk Obrony Terytorialnej Sił Zbrojnych Ukrainy generała brygady Jurija Gałuszkina. - Ukraińcy! Od prawie dnia powstrzymujemy ofensywę rosyjskich okupantów. Wróg dostał dzisiaj cios w zęby (...). Niezwykle ważne jest, abyśmy przetrwali tę noc i kolejne dni tej rosyjsko-ukraińskiej wojny, ważne jest, aby odpowiedzieć agresorowi naszym całkowitym oporem, który wzmocni nasze Siły Zbrojne Ukrainy, które bohatersko chronią nasze dzieci i naszą przyszłość. Ogłoszono całkowitą mobilizację na Ukrainie! Przyjdź do wojskowych ośrodków werbunkowych lub bezpośrednio do jednostek wojskowych i wstąp w szeregi Obrony Terytorialnej. Wszystkie procedury są uproszczone – wystarczy paszport, kod podatnika i chęć ochrony Ukrainy. Do Kijowa i innych miast naszego Kraju przywożone są dodatkowe przesyłki broni i amunicji, dzięki czemu będziesz miał w swoich rękach wszystko, co niezbędne do walki z wrogiem - mówił.

1:28 Krajowa rada Radiofonii i Telewizji zadecydowała o o zakazie oferowania rosyjskich kanałów z rejestru sieci kablowych i platform satelitarnych. - W związku z rozpoczęciem przez Federację Rosyjską działań wojennych na Ukrainie, z uwagi na kwestie bezpieczeństwa i obronności Rzeczypospolitej Polskiej, KRRiT podjęła uchwałę w sprawie wykreślenia z rejestru programów telewizyjnych rozpowszechnianych wyłącznie w systemie teleinformatycznym i programów rozprowadzanych następujących programów: RT (Russia Today), RT Documentary, RTR Planeta, Sojuz TV, Rossija 24 - przekazała portalowi Wirtualnemedia.pl Teresa Brykczyńska, rzeczniczka prasowa KRRiT.

Wojna na Ukrainie. Mocne słowa Wandy Traczyk-Stawskiej: "Miejcie honor!"

Wojna na Ukrainie. Kijów będzie przejęty przez Rosjan?

1:19 Dramatyczne doniesienia o Wyspie Żmijowej. Jak podaje BNO News, Ukraińscy żołnierze broniący lądu mieli krzyknąć "Pi*******e się" do Rosjan nakazujących im poddanie się. 13 osób zginęło.

1:03 Biały Dom odniósł się do wiadomości, jakoby Rosjanie wzięli zakładników w Czarnobylu. - Jesteśmy oburzeni wiarygodnymi doniesieniami, że rosyjscy żołnierze przetrzymują pracowników zakładów w Czarnobylu jako zakładników. To niezwykle alarmujące i wielce niepokojące. Potępiamy to i zwracamy się o ich uwolnienie - rzeczniczka Białego Domu Jen Psaki w czasie konferencji.

1:00 Według zapowiedzi CNN, za godzinę ma się odbyć inwazja Rosji na Kijów. - Mnóstwo ludzi koczowało na stacji metra w Kijowie, ponieważ za godzinę spodziewano się rosyjskich nalotów na miasto - napisał na Twitterze dziennikarz Neil Hauer. Na zdjęciach widać, że część z osób szukających schronienia w podziemiach metra spało na ziemi, wielu z nich nie ma ze sobą niemal żadnego bagażu.

Uchodźcy w Przemyślu

00:26 Prezydent Ukrainy mówił o rosyjskich "grupach sabotażowych" w Kijowie. Podał też informację, ze do Ukrainy wysłano od 30 do 60 tysięcy rosyjskich żołnierzy oraz dodał, ze jego kraj został pozostawiony sam sobie w walce z Rosją.

00:48 Hakerzy-aktywiści z grupy Anonymous poinformowali, że odłączyli Rosjanom usługi i strony internetowe.

00:17 Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zaapelował do ONZ. - Pomóżcie naszej armii dostawami broni i amunicji, poprzyjcie wysłanie na Ukrainę sił pokojowych ONZ. Ukraina potrzebuje międzynarodowych gwarancji bezpieczeństwa, jasnej europejskiej perspektywy oraz szybkich i konkretnych działań - napisał na Telegramie. Ponadto domaga się wykluczenia Rosji z międzynarodowego systemu bankowego Swift i embarga na dostawy rosyjskiego gazu i ropy naftowej.

Piotr Zieliński o wojnie na Ukrainie. Reprezentant Polski nie zapomniał o koledze, ważne słowa o konflikcie

00:13 Nasz dziennikarz był na dworcu w Przemyślu. - Jest mnóstwo Ukraińców, niektórzy koczują na dworcu - relacjonował. Na nagraniu widać poczekalnię pełną wyczerpanych ludzi, część z nich nie ma ze sobą żadnej walizki, jedynie podręczny bagaż. 

00:05 Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski przekazał, że jak do tej pory w związku z atakiem Rosji zginęło 137 Ukraińców, 316 zostało rannych

00:01 - Zostaję w stolicy z moimi ludźmi, moja rodzina także jest na Ukrainie. Dostałem informację, że zostałem oznaczony przez wroga jako cel nr 1, a moja rodzina jako cel nr 2 - takie słowa prezydenta Ukrainy przekazała NEXTA, największe media Europy Wschodniej.

25 lutego 2002

9:50 Brytyjski premier Boris Johnson oglosił że Wielka Brytania w ciągu najbliższych dni przekaże dalsze wsparcie dla Ukrainy

7:45 Tymczasem Rosjanie, którzy weszli na Ukrainę od Białorusi są już 30 kilometrów od Kijowa. Władze ukraińskie podały, że rosyjskie wojska mogą dziś dojść pod stolicę.

Ukraina szykuje się na odparcie Rosjan. WOJNA NA UKRAINIE

23:45 Ministerstwo Obrony Ukrainy przekazało na Twitterze, że do Kijowa wysłano "pewne siły i środki", by odeprzeć wrogie ataki. - Na Wołyniu zmechanizowane jednostki Sił Zbrojnych zajęły pozycje wzdłuż określonych linii w gotowości do odparcia ofensywy wroga - informowała wiceminister obrony Ukrainy Hanna Malyar.

Wojna na Ukrainie. Joe Biden o sankcjach dla Rosji. Czym grozi Putinowi? [24.02.2022 KONFERENCJA]

Wojna na Ukrainie. Prezydent Turcji przyleci do Polski rozmawiać o wojnie na Ukrainie

23:54 Stany Zjednoczone planują przekazać Ukrainie broń defensywną o wartości 600 mln dolarów. - To, co robimy w sprawie Ukrainy, to zapewniamy pomoc humanitarną, by pomóc ludziom, ale też chcemy wysłać śmiercionośną broń defensywną na Ukrainę o wartości około 600 mln, by mogła toczyć własną walkę - mówiła na konferencji 24 lutego przewodnicząca Izby Reprezentantów Kongresu USA Nancy Pelosi.

23:40 Jak podaje stacja CNN, Rosja rozpocznie inwazję na Kijów na godzinę 3:00 w nocy czasu lokalnego. 

23:31 Biuro Bezpieczeństwa Narodowego przekazało informację o rozmowach, jakie odbył Andrzej Duda z sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem. - Prezydent wyraził swoje oczekiwania, informował sekretarza generalnego o spotkaniu Bukareszteńskiej Dziewiątki - przekazał Paweł Soloch, szef BBN. Dodał, że w piątek 25 lutego zapadną ważne decyzje. - zapadną decyzje związane z uruchamianiem natowskich procedur, planów stopniowego reagowania - informował.

23:28 Na Twitterze pojawiły się aktualne zdjęcia z różnych miejsc Kijowa. W nocy z 24 na 25 lutego, o 00:05, ulice miasta są opustoszałe.

23:22 Prezydent Ukrainy Wołodymir Zełenski zarządził powszechną mobilizację. - Aktualna mobilizacja dotyczy około 300 tys. rezerwistów, którzy przewinęli się przez szeregi ukraińskiej armii od 2014 r., gdy rozpoczął się konflikt zbrojny wywołany przez Rosję. Chodzi więc tylko o tych, którzy mają doświadczenie z bronią i służbą w armii - cytuje słowa Jurijego Kariagina, przewodniczącego Międzyzakładowego Związku Zawodowego Pracowników Ukraińskich, portal "Rzeczpospolitej".

Wojna na Ukrainie. Kijów będzie przejęty przez Rosjan?

Wojna na Ukrainie. Wojska rosyjskie zajęły elektrownię w Czarnobylu!

23:17 W pierwszym dniu inwazji na Ukrainę zginęło 57 Ukraińców, a 169 odniosło obrażenia – poinformował w czwartek ukraiński minister zdrowia Wiktor Laszko. To tragiczny bilans agresji Rosji na Ukrainę.  

23:16 W wyniku wojny na Ukrainie do Polski przyjeżdżają Ukraińcy. Wieczorem do Przemyśla przyjechał kolejny pociąg: 

Pociąg z Kijowa
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany