TVP zlikwidowana bezprawnie? Jest nowy wyrok Trybunału Konstytucyjnego

i

Autor: Tomasz Radzik/Super Express, Art Service, Shutterstock

SZOK!

TVP zlikwidowana bezprawnie? Jest nowy wyrok Trybunału Konstytucyjnego

2024-01-18 13:48

Zdaniem Trybunału Konstytucyjnego rządowa likwidacja spółek medialnych nie ma podstaw prawnych. – Przepisy Kodeksu spółek handlowych o rozwiązaniu i likwidacji spółki rozumiane w ten sposób, że z mocy samej ustawy obejmują także publiczne rtv są niekonstytucyjne – poinformował dzisiaj TK. Ministerstwo kultury nie zgadza się w tym orzeczeniem.

Jest decyzja TK w związku z decyzjami ministra kultury Bartłomieja Sienkiewicza! Przypomnijmy, że 19 grudnia Szef MKiDN Bartłomiej Sienkiewicz odwołał prezesów zarządów TVP, Polskiego Radia oraz PAP na podstawie przepisów Kodeksu spółek handlowych. W ich miejsce powołał nowe rady nadzorcze, które powołały nowe zarządy.

Następnie 27 grudnia, w związku z decyzją prezydenta o wstrzymaniu finansowania mediów publicznych Bartłomiej Sienkiewicz zdecydował, że podda wymienione spółki w stan likwidacji. Jak się dziś okazuje, te decyzje w świetle prawa są niekonstytucyjne – tak orzekli dziś sędziowie Trybunału Konstytucyjnego w składzie pięcioosobowym tj. : Julia Przyłębska, Krystyna Pawłowicz, Jarosław Wyrembak, Stanisław Piotrowicz i Bogdan Święczkowski.

Przestali SZCZUĆ na ludzi! Nie ma PROPAGANDY! Polacy PODSUMOWALI zmiany w TVP - Komentery

Przepisy Kodeksu spółek handlowych o rozwiązaniu i likwidacji spółki akcyjnej, rozumiane w ten sposób, że swoim zakresem regulacyjnym z mocy samej ustawy obejmują także jednostki publicznej rtv, są niekonstytucyjne – orzekł Trybunał Konstytucyjny.

Ponadto TK, w ogłoszonym w czwartek wyroku orzekł, że niekonstytucyjny jest także przepis ustawy o rtv wyłączający określone zapisy Kodeksu spółek handlowych od stosowania w odniesieniu do jednostek publicznej rtv. A to znaczy, że jednostki publicznej rtv „nie mogą zostać rozwiązane i zlikwidowane".

Poniżej w galerii zobaczysz nowe gwiazdy, które wracają do TVP!

W grudniu grupa posłów reprezentowanych przez posła PiS Krzysztofa Szczuckiego złożyła wniosek do TK z zaskarżeniem konstytucyjności ustawy o radiofonii i telewizji w zakresie, w którym odsyła ona do Kodeksu spółek handlowych, a w szczególności do przepisów z tego kodeksu mówiących o likwidacji i rozwiązaniu spółek oraz odwoływaniu i zawieszaniu członków zarządu tych spółek przez walne zgromadzenie.

Dzisiejszą decyzję TK, skomentowało ministerstwo kultury, które z kolei uważa to orzeczenie za nieobowiązujące.Wyrok TK w sprawie jednostek publicznej radiofonii i telewizji nie ma jakiejkolwiek doniosłości prawnej. Wyroki wydane z udziałem tzw. sędziów dublerów nie mają mocy powszechnie obowiązującej i nie są ostateczne – przekazało MKiDN. Zdaniem ministerstwa orzeczenie TK nie ma jakiegokolwiek wpływu na funkcjonowanie legalnych organów spółek realizujących misję mediów publicznych oraz na trwające w nich procesy likwidacji.