Polacy mówią dość! Kaczyński i Tusk na emeryturę

i

Autor: JANEK SKARŻYŃSKI & PAULO NUNES DOS SANTOS / AFP Najnowszy sondaż. PiS na czele i wielka sensacja

Tusk i Kaczyński na emeryturę? Sondaż nie pozostawia złudzeń

2022-05-09 5:00

Polacy oczekują nowych twarzy w polityce – taki wniosek może płynąć z sondażu, który Instytut Pollster przeprowadził dla „Super Expressu”. Wyniki są zaskakujące, ale jednoznaczne – większość badanych wysłałoby szefów PiS i PO na emeryturę! Ale kto ich może zastąpić?

Już prawie 20 lat polską sceną polityczną rządzi duopol: Donald Tusk (65 l.) i Jarosław Kaczyński (73 l.). Polacy mają dość ciągłego wybierania między nimi. Na pytanie, czy prezes PiS powinien przejść na polityczną emeryturę, „zdecydowanie tak” odpowiedziało 66 proc. respondentów, „raczej tak” wskazało 18 proc. badanych. Po 8 proc. dostały odpowiedzi „raczej nie” i „zdecydowanie nie”.

W przypadku Tuska, który – o ironio – niecały rok temu wrócił do polskiej polityki, większość badanych też odpowiedziała jednoznacznie. Jego odejścia oczekuje 61 proc. respondentów (46 proc. – „zdecydowanie tak”, 15 proc. – „raczej tak”). Co czwarty badany uznał, że Tusk zdecydowanie powinien pozostać aktywnym politykiem. 15 proc. „raczej” nie chce jego odejścia.

– To pokazuje, że naród chce daleko idących zmian w klasie politycznej – twierdzi prof. Kazimierz Kik (75 l.). – Niestety, wodzowie nie pozostawiają następców i ciężko będzie zapełnić lukę po obu panach – dodaje. Niemniej PiS już szykuje się do odejścia Kaczyńskiego w lipcu 2025 r., kiedy kończy się ostatnia kadencja prezesa. Naturalnym następcą w PiS jest premier Mateusz Morawiecki (54 l.), natomiast PO nadzieję upatruje w Rafale Trzaskowskim (50 l.), który w ostatnich tygodniach stał się bardzo aktywny i planuje szereg działań politycznych, np. kolejną edycję Campusu Polska Przyszłości, na którą chce zaprosić liderów partii opozycyjnych.

>>>Emerytura Donalda Tuska. Osiągnął wiek. 30 tys. zł miesięcznie

>>>Ale wnuczęta Donalda Tuska "wykorzystują" dziadka! Dobrze, że się nie wywrócił! [FOTO]

>>>TYLKO W "SE"! Tak Kaczyński chce ZAGONIĆ posłów do roboty! "To alert przed wyborami"

Donald Tusk kończy 65 lat
Sonda
Jak oceniasz działalność Jarosława Kaczyńskiego?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE