Twój Ruch

i

Autor: www.wiadomości.ox.pl

Wszystko przez jeden błąd

To już koniec?! Twój Ruch przechodzi do historii

2023-06-13 8:48

Twój Ruch, który jeszcze kilka lat temu miał niemal 40 posłów i narzucał ton debacie politycznej, zdecydował o samorozwiązaniu i ulegnie delegalizacji - informuje we wtorek (13 .06) "Rzeczpospolita". Jak dowiedziała się "Rzeczpospolita", Twój Ruch zostanie usunięty z rejestru partii politycznych, bo nie złożył sprawozdania finansowego za 2022 rok.

To już koniec Twojego Ruchu? Jak podaje "Rzeczpospolita" Twój Ruch nie złożył sprawozdania finansowego za 2022 rok, a to znaczy, że zniknie z rejestru partii politycznych. W takim przypadku, jak podkreśla gazeta, przepisy są bardzo surowe, ale też jednoznaczne: przewidują, że "Państwowa Komisja Wyborcza występuje do sądu z wnioskiem o wykreślenie wpisu tej partii z ewidencji", a sąd "po przeprowadzeniu rozprawy wydaje postanowienie o wykreśleniu wpisu partii politycznej z ewidencji".

- Taki błąd co roku popełnia część partii. Np. w ubiegłym roku sprawozdania nie złożyła partia Pawła Kukiza K’15, w związku z czym została w styczniu wykreślona z rejestru (rockman założył już nową partię KUKIZ15). Jak informuje nas Państwowa Komisja Wyborcza w tym roku obowiązku nie dopilnowało siedem partii, z czego większość kanapowych. Chodzi m.in. o Wspólnie dla Zdrowia Włodzimierza Bodnara, lekarza, który zyskał rozgłos w pandemii Covid-19, lecząc amantadyną, czy założone przez kabaret Malina ugrupowanie Z Miłości do Koryta. Z bardziej znanych partii sprawozdania nie złożył tylko Twój Ruch - czytamy w "Rzeczpospolitej".

Według współprzewodniczącej partii Marzennie Karkoszce to świadoma decyzja. - W styczniu podjęliśmy decyzję o samorozwiązaniu partii. Po odejściu Janusza trudno było odbudować markę partii, bo czy komuś się to podoba czy nie, Palikot był najbardziej rozpoznawalnym brandem politycznym w Polsce – wyjaśnia w rozmowie z gazetą Karkoszka. 

Sonda
Bierzesz udział w wyborach parlamentarnych?
Express Biedrzyckiej - Katarzyna LUBNAUER
Nasi Partnerzy polecają