Tak się zmieniał Andrzej Duda. Prezydent ma urodziny!

i

Autor: Marcin Gadomski

Ten podpis Andrzeja Dudy znaczy wiele! "Proces ratyfikacji Funduszu Odbudowy uważam za zamknięty"

2021-05-31 11:22

W poniedziałek o godz. 11:00 prezydent Andrzej Duda ratyfikował decyzję unijnych liderów dotyczącą zwiększenia zasobów własnych w budżecie UE. To kolejny krok, po podpisaniu ustawy ratyfikacyjnej, pozwalający na uruchomienie środków z unijnego budżetu i Funduszu Odbudowy. Ok. 770 mld złotych ma pomóc w odbudowie gospodarki to jej zapaści związanej z pandemią koronawirusa. Ten podpis Andrzeja Dudy znaczył tak wiele, że z ceremonii przeprowadzono uroczystą transmisję a prezydent wygłosił krótkie przemówienie do narodu.

Andrzej Duda podpisał ustawę, w której parlament wyraża zgodę na dokonanie przez prezydenta ratyfikacji decyzji Rady o systemie zasobów własnych UE w piątek. Ustawa została opublikowana w Dzienniku Ustaw. Sejm uchwalił ją 4 maja, w czwartek poparł ją Senat. Decyzja dotycząca zwiększenia zasobów własnych to efekt ubiegłorocznego szczytu UE, podczas którego 27 krajów członkowskim zawarło bezprecedensowe porozumienie, by utworzyć poza standardowymi Wieloletnimi Ramami Finansowymi specjalny instrument naprawczy po kryzysie wywołanym pandemią koronawirusa nazywany potocznie Funduszem Odbudowy. Żeby jednak Fundusz Odbudowy został uruchomiony, podobnie jak środki z wieloletniego budżetu na lata 2021-2027, wszystkie 27 państw unijnych musiało ratyfikować decyzję o nowych zasobach własnych.

Tak mieszka prezydent Duda

Ustawa została już opublikowana w Dzienniku Ustaw. - Dzisiaj poprzez złożenie tego podpisu nastąpiło zakończenie procesu ratyfikacji decyzji UE - powiedział prezydent Andrzej Duda. - To bardzo ważny moment dla naszego kraju a także dla całej Unii Europejskiej - dodawał po podpisaniu dokumentu.

Zobacz: Do kiedy mamy nosić maseczki? Niedzielski zdradził swoją rekomendację. Wielu się to nie spodoba

- Dziękuję wszystkim posłom, którzy głosowali za ratyfikacją (...) Mam nadzieję, że dzięki tym pieniądzom nastąpi rozwój infrastrukturalny naszego kraju i zbliży nas pod względem rozwojowym do rozwiniętych państw zachodu (...) Wierzę głęboko że te rozwiązania finansowe będą remedium, które pozwolą wyjść z kryzysu spowodowanego pandemią COVID-19, a także dokonać nam skoku rozwojowego - przekonywał.

Przypomnijmy, że Polska z unijnego budżetu na lata 2021-2027 i Funduszu Odbudowy ma otrzymać łącznie 770 mld zł w ciągu kilku lat, z czego ok 520 mld zł stanowić będą środki z wieloletniego budżetu, a ok. 250 mld zł z Funduszu Odbudowy. Podstawą do wypłaty środków z Funduszu Odbudowy jest Krajowy Plan Odbudowy, który został przez polski rząd wysłany do Komisji Europejskiej 3 maja

Psychotest. Którym prezydentem III RP jesteś. Sprawdź: czy jesteś Dudą czy Wałęsą!

Pytanie 1 z 10
Jesteś na rodzinnej imprezie, u cioci na imieninach. Co robisz?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE