Tęczowy piątek w szkole - co to za akcja? Kiedy jest?

i

Autor: Sylwia Olszewska/East News Tęczowa flaga

"Tęczowy Piątek" w polskich szkołach. Co to jest?

2018-10-25 12:17

"Tęczowy piątek" w polskich szkołach. Co to jest? 26 października - po raz trzeci w Polsce - odbędzie się ta budząca wielkie emocje międzynarodowa akcja. "Tęczowy Piątek" w naszym kraju koordynowany jest przez Kampanię Przeciw Homofobii. W tym roku w wydarzeniu weźmie udział 211 szkół, czyli najwięcej w krótkiej historii akcji. O co w tym chodzi. Co to jest "Tęczowy Piątek"?

"Tęczowy Piątek" w polskich szkołach. Co to jest? Po co organizowana jest ta akcja?- Wszystko po to, żeby młode lesbijki, geje, osoby biseksualne, transpłciowe, queer i interpłciowe poczuły, że w szkole jest miejsce też dla nich - tak tłumaczy przyczynę zorganizowania "Tęczowego Piątku" Kampania Przeciw Homofobii. Materiały dostarczane przez organizatorów akcji rozsierdziły środowiska konserwatywne. W jednym z poradników lansowanych przez KPH czytamy m.in., że "zachowań potępianych przez Kościół jest wiele – masturbacja, antykoncepcja, seks przed- i pozamałżeński".

Rzeczywistość społeczna rządzi się jednak własnymi prawami – osoby heteroseksualne żyją w konkubinatach, rozwodzą się i ponownie pobierają, używanie prezerwatyw jest powszechnie propagowane przez instytucje zajmujące się profilaktyką HIV/AIDS. Moralne sądy Kościoła są w tak wielu kwestiach nagminnie przez katolików ignorowane, a w tej jednej miałyby mieć absolutną moc wiążącą?

- pytają autorzy poradnika, nawiązując do potępiania zachowań homoseksualnych.

Szkoły, które biorą udział w "Tęczowym Piątku", dostają od Kampanii Przeciw Homofobii nie tylko materiały edukacyjne, lecz także "tęczowe" gadżety. - My dajemy podpowiedzi. Mówimy np. jakie filmy można pokazać podczas lekcji, ale to szkoła wybiera konkretny tytuł - zastrzega jednak w rozmowie z portalem gazeta.pl przedstawicielka KPH Joanna Skonieczna.