Obrady Okrągłego Stołu 1989 r.

i

Autor: Witold Szulecki / Forum

36. rocznica

Te obrady zadecydowały o Polsce, w jakiej żyjemy! Władze, opozycja i Kościół zasiedli przy Okrągłym Stole

2025-02-08 4:35

Za nami już 36. rocznica rozpoczęcia tzw. obrad Okrągłego Stołu, które toczyły się od 6 lutego do 5 kwietnia 1989 roku. Do ówczesnych negocjacji, które stały się kamieniem milowym powstania III RP, przystąpili przedstawiciele władz PRL, opozycji solidarnościowej i strony kościelnej. Przypominamy, jak wyglądały te historyczne pertraktacje!

Jak przypomina strona prezydent.pl, rozmowy odbywały się w kilku miejscach, a rozpoczęły się i zakończyły w pałacu przy Krakowskim Przedmieściu. Porozumienia między opozycją solidarnościową a władzą, podpisane 5 kwietnia 1989 roku, wpłynęły na upadek systemu komunistycznego i przemiany polityczne nie tylko w Polsce, ale również w całej Europie Środkowo-Wschodniej.

Zobacz: To nie spodoba się Kaczyńskiemu. Politycy PiS śmieją się z "zamachu stanu"

W inauguracyjnym posiedzeniu wzięło udział 54 reprezentantów strony rządowo-koalicyjnej i opozycyjno-solidarnościowej. Powołano trzy zespoły negocjacyjne: pierwszy – omawiający kwestię pluralizmu związkowego, drugi – zajmujący się problemami gospodarki i polityki społecznej oraz trzeci – pracujący nad sprawą reform politycznych. Oprócz wspomnianych zespołów utworzono również podzespoły do spraw: rolnictwa, górnictwa, reformy prawa i sądów, stowarzyszeń, samorządu terytorialnego, młodzieży, środków masowego przekazu, nauki, oświaty i postępu technicznego, zdrowia i ekologii. Obu stronom w trakcie negocjacji pomagali doradcy oraz eksperci. Łącznie w prace zaangażowanych było kilkaset osób.

Sprawdź: Szymon Hołownia "czuje się pominięty" przez Tuska! "Bardzo mi przykro"

Głównych negocjatorów obozów rządzącego i opozycji wybrali ich przywódcy; odpowiednio Wojciech Jaruzelski (chociaż sam nie uczestniczył w rozmowach), Mieczysław Rakowski, Józef Czyrek i Stanisław Ciosek, oraz Lech Wałęsa i Henryk Wujec. Ogółem miały miejsce dwa spotkania plenarne (na rozpoczęcie i zakończenie obrad) oraz ok. 97 posiedzeń w zespołach, podzespołach i grupach roboczych. po dwóch miesiącach twardych negocjacji, 5 kwietna, doszło do podpisania politycznego porozumienia, w wyniku którego ustalono, że w wyborach do sejmu i senatu weźmie udział opozycja.

Przeczytaj: Emerytka napisała Owsiakowi "giń człeku". Zapukano do niej o 6 rano. Zaskakujące kulisy akcji policji

Sam słynny mebel, składa się z 14 segmentów, gdzie każdy z nich to płyta stolarska pokryta okleiną dębową. Ze względu na tempo produkcji blat od spodu nie został polakierowany. Zamówienie na stół złożono 3 października 1988 roku w Zakładach Wytwórczych Mebli Artystycznych w Henrykowie w warszawskiej dzielnicy Białołęka. Przy produkcji mebla pracowało ok. 15–20 osób. Zamówienie zrealizowano w 20 dni, stół został zmontowany w pałacu w Jabłonnie. Mebel kosztował 3 mln 826 tys. zł, a pracownicy otrzymali premie za tempo produkcji. Oryginalny stół znajduje się obecnie w sali na parterze lewego (północnego) skrzydła Pałacu Prezydenckiego w Warszawie

Polityka SE Google News
Sonda
Jak z perspektywy czasu oceniasz obrady Okrągłego Stołu 1989?
Express Biedrzyckiej - Żółciak, Nizinkiewicz 07.02.2025 VOD1