Senator Lidia Staroń

i

Autor: Arch. Lidii Staroń Senator Lidia Staroń

Rad udziela senator Lidia Staroń

Tak sprawdzisz wydatki swojej spółdzielni

2023-08-02 5:10

Jeśli rosną czynsze, a spółdzielnia mieszkaniowa tłumaczy podwyżki np. wyższymi kosztami, spółdzielcy mają prawo sprawdzić jej wydatki. Podpowiadamy co zrobić, aby jej zarząd wydał nam dokumenty.

Kiedy spółdzielnia nie działa przejrzyście

Spółdzielnia podwyższa czynsze bez uzasadnienia albo uzasadnia podwyżki drogimi remontami? Warto sprawdzić, czy tych podwyżek można było uniknąć. Problem w tym, że wiele spółdzielni nie chce pokazać swoim członkom potrzebnych dokumentów, np. z wyboru ofert wykonawców. Zgodnie z art 8 ust. 1 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych, członek spółdzielni ma prawo otrzymania m.in. odpisu statutu i regulaminów oraz kopii uchwał organów spółdzielni i protokołów obrad organów spółdzielni oraz faktur i zawieranych umów.

Senator Staroń zapowiada: koniec samowoli prezesów spółdzielni!- Przejrzystość i transparentność w działalności spółdzielni to podstawa. Zwłaszcza, jeśli chodzi o finanse. Dlatego nie bój się pytać, w jaki sposób spółdzielnia wydaje Twoje pieniądze. Zgodnie z art. 81 ustawy z dnia 15 grudnia 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych masz wgląd do faktur i umów zawieranych przez spółdzielnię z osobami trzecimi. Możesz dowiedzieć się, ile kosztowało docieplenie i sprawdzić, czy jest to cena rynkowa a nie np. 2 razy wyższa niż w sąsiednim budynku wspólnoty. Masz prawo wiedzieć, za ile została sprzedana atrakcyjna nieruchomość spółdzielni bądź ile kosztował samochód prezesa – mówi senator Lidia Staroń.Prezes twojej spółdzielni może zarabiać krocie. Zobacz, jak sprawdzić jego dochody

O wykroczeniu można zawiadomić policję

Jeśli dostajesz odmowę lub w ogóle nie otrzymujesz odpowiedzi na złożony wniosek, możesz zawiadomić policję lub prokuraturę o wykroczeniu, powołując się na art. 273 ustawy z dnia 15 grudnia 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych: „kto, będąc członkiem zarządu spółdzielni mieszkaniowej, pełnomocnikiem, albo likwidatorem, wbrew obowiązkowi dopuszcza do tego, że spółdzielnia nie udostępnia członkowi spółdzielni mieszkaniowej odpisów oraz kopii dokumentów, o których mowa w art. 81, podlega karze grzywny”.

Senator Staroń informuje, że spółdzielnia nie może od Ciebie żądać innych opłat niż te niezbędne na pokrycie kosztów papieru i druku. Opłata za jedną stronę dokumentu nie powinna więc przekraczać kilkudziesięciu groszy (art. 81 ust. 2 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych).

Wieczorny Express - Adam Bodnar
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany