Zarobki prezesów spółdzielni mieszkaniowych

i

Autor: Archiwum Zarobki prezesów spółdzielni mieszkaniowych

Nawet prezydent tyle nie dostaje!

Prezes twojej spółdzielni może zarabiać krocie. Zobacz, jak sprawdzić jego dochody

2023-08-01 5:05

Prezesi spółdzielni mieszkaniowych zarabiający czasami więcej niż premier i prezydent! Z tego powodu zarządy spółdzielni nie chcą ujawniać swoich dochodów. Są jednak sposoby na uzyskanie takiej informacji. Wnioskować o nią mogą spółdzielcy. Jeśli prezes odmówi udzielenia odpowiedzi, wówczas możemy zmusić go do tego przed sądem.

Bajońskie apanaże prezesów

Członkowie zarządów spółdzielni zarabiają wielokrotność przeciętnego wynagrodzenia. Bardzo często jest to 20 tys. zł, a zdarzają się prezesi, którzy dostają nawet po 60 tys. zł! Spółdzielcy, którzy chcą poznać zarobki członków zarządu, mają do tego prawo, a kierownictwo spółdzielni musi udzielić im tej informacji (lub każdej innej związanej ze spółdzielnią). Tak stanowi art. 8 ust. 1 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych.

W praktyce część prezesów odmawia podania zarobków, co jest bezprawne. W takim wypadku zmusi ich do tego sąd. Od 2021 r. w Senacie czeka na uchwalenie projekt nowelizacji ustawy o spółdzielniach, który zapewni spółdzielcom realny dostęp do dokumentów. - Ustawa wprowadzi odpowiedzialność karną za odmowę – mówi nam twórca projektu, senator Lidia Staroń (63 l.).

Tak poznasz wysokość zarobków

1. Spółdzielca musi złożyć w spółdzielni wniosek o wydanie informacji na temat zarobków członków zarządu, powołując się na art. 8 ust. 1 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych.

2. We wniosku należy dodać, że chcemy poznać wszystkie składniki wynagrodzenia, w tym premie, dodatki i nagrody.

3. Złożenie wniosku nic nie kosztuje, a spółdzielnia nie ma prawa domagać się pieniędzy np. za kopie dokumentów.

4. Prezes spółdzielni ma 30 dni na odpowiedź ma nasz wniosek. Jeśli tego nie zrobi, można wysłać pismo ponaglające, na które odpowiedź powinna nadejść do 2 tygodni.

5. Jeśli po tym czasie nie uzyskamy odpowiedzi, kierujemy sprawę do sądu.

Raport Złotorowicza - Piotr Niemczyk
Sonda
Czy jesteś zadowolony ze swojej spółdzielni mieszkaniowej?
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany