Szymon Hołownia nowym marszałkiem Sejmu

i

Autor: PAP/Paweł Supernak

Zaskoczenie?

Szymon Hołownia zabrał głos w sprawie aborcji. Taki ma plan

2023-12-07 9:50

Marszałek Sejmu Szymon Hołownia cieszy się ostatnio dużą sympatią dzięki swoim ripostom i spokojowi, jakimi się popisuje podczas prowadzenia obrad. Teraz wypowiedział się na jeden z najbardziej kontrowersyjnych tematów, jakie mogą pojawić się podczas obrad, czyli kwestię aborcji. Co uważa?

Szymon Hołownia jeszcze w czasie kampanii wyborczej podkreślał, że kwestia aborcji powinna zostać rozstrzygnięta w referendum, a prawo powinno być skonstruowane tak, by odpowiadać przeważającej liczbie Polaków. Jak się okazuje, nie zmienił zdania w tej sprawie.

- Trzecia Droga trwa na stanowisku, że powinno zostać przeprowadzone referendum". "W tej sprawie zgodziliśmy się w koalicji z KO i Lewicą, że nie będziemy się zgadzać. Jest zgoda na niezgodę - mówił.

Jak podkreślał, nie chciałby, aby ta kwestia stała się jeszcze bardziej problematyczna i zdaje sobie sprawę, że w tym temacie każdy ma swoje wyraziste zdanie.

- Będziemy szli każdy własną drogą. W poczuciu odpowiedzialności, też pewnie konsultując ze sobą swoje kroki, żeby nie doprowadzić do jeszcze większego nieszczęścia. W tej sprawie każdy z nas ma swoje jasne stanowisko i nikt go od wyborów nie zmienił – stwierdził lider Polski 2050.

Szymon Hołownia został także zapytany, jak powinno wyglądać pytanie referendalne, dotyczące aborcji.

- Powinniśmy ustalić to wspólnie, w panelu obywatelskim. Panel obywatelski, mam nadzieję, zaczniemy uruchamiać przy Sejmie w przyszłym roku. Zaproszę do współpracy przy tym najlepszych w Polsce specjalistów od partycypacji obywatelskiej - stwierdził.

W naszej galerii zobaczysz, jak mieszka Szymon Hołownia:

QUIZ Wiesz, jakie wykształcenie mają polscy politycy? To nie takie oczywiste!

Pytanie 1 z 10
Na początek coś prostego: kim z wykształcenia jest były prezydent Lech Wałęsa?
Express Biedrzyckiej - MAGDALENA BIEJAT