Sławomir Mentzen został zapytany przez jednego z widzów Kanału Zero o zespół Aspergera, który u niego zdiagnozowano i jaki może mieć wpływ na jego funkcjonowanie jako prezydenta.
- Panie Mentzen, podobnie jak pan, mam zespół Aspergera. Z tego powodu mam wojskową kategorię D. Jaką więc pan ma kategorię? Jeżeli jest to D, czy jest pan przekonany, że mimo to jest pan w stanie sprostać obowiązkom Zwierzchnika Sił Zbrojnych w razie konfliktu? - odczytał prowadzący wywiad Krzysztof Stanowski.
- Mam kategorię A. Natomiast nie jestem głęboko przekonany, że podczas klasyfikacji wojskowej są w stanie wykryć różnego rodzaju defekty - odpowiedział polityk.
Sławomir Mentzen zapewnił, że w razie potrzeby jest w stanie fizycznym i psychicznym być w wojsku.
- To jest bardzo ważna sprawa i chciałbym to wyjaśnić, ponieważ jest to bardzo dużo nieporozumień. Jestem głęboko przekonany, że różni ludzie mają różne obowiązki w trakcie wojny. Jeżeli mamy wojnę, to ktoś musi walczyć. Natomiast są inne rzeczy, które też trzeba robić - stwierdził.
Sławomir Mentzen o zespole Aspergera
O swoim zdrowiu kandydat na prezydenta mówił już wcześniej w jednym z wywiadów. Jak wówczas opisywał, diagnozę poznał dopiero w okolicy 30. roku życia.
- Zawsze byłem troszeczkę inny. [...] Wszystkie moje wspomnienia były takie, że coś, co moje koleżanki i koledzy robią z łatwością, dla mnie jest problemem nie do przejścia - mówił.
Jak podkreślał, obecnie odchodzi się od stosowania terminu "zespół Aspergera". Zamiast tego mówi się o spektrum autyzmu.
Czym jest zespół Aspergera?
Jest to zaburzenie rozwoju, które charakteryzuje się trudnościami w zakresie umiejętności społecznych (na przykład nieumiejętność pracy w grupie), akceptowaniu zmian, powtarzające się zachowania i wąskie zainteresowania oraz ograniczaną elastyczność myślenia przy braku upośledzenia. Osoby z tym zaburzeniem nie mają trudności z logiczną komunikacją, rozwojem mowy czy rozwojem poznawczym.
U osób z tą diagnozą pojawiają się także trudności w komunikacji niewerbalnej, takie jak brak ekspresji na twarzy, ograniczone wykorzystywanie gestów, problemy z utrzymaniem kontaktu wzrokowego czy zachowywanie dystansu fizycznego.
W naszej galerii zobaczysz, jak mieszka Sławomir Mentzen:
