Będzie recepta apteczna na szczepionkę?
W sezonie jesienno-zimowym warto zaszczepić się nie tylko przeciwko COVID-19, lecz także przeciw grypie, która może być groźna zwłaszcza dla seniorów. Wiele osób rezygnuje jednak ze szczepień, kiedy słyszą, ile czynności trzeba wykonać, aby otrzymać szczepionkę w zastrzyku. Naczelna Izba Aptekarska zaapelowała do ministra Adama Niedzielskiego (49 l.), aby skrócił procedurę i pozwolił farmaceutom wystawiać receptę apteczną na szczepionkę.
Nowa lista leków refundowanych. Zmiana cen leków od 1 listopada 2022
– Pacjent może się bezpłatnie zaszczepić, ale potrzebuje recepty. To zniechęca do szczepień, bo po receptę trzeba się udać do przychodni. Łatwiej będzie, jeśli ktoś przyjdzie do apteki i dostanie receptę od farmaceuty, po czym kupi szczepionkę. W niektórych aptekach będzie mógł się od razu zaszczepić – tłumaczy Marek Tomków, wiceprezes Naczelnej Rady Aptekarskiej.
Mniej barier w szczepieniu przeciw grypie
– Przypominam, że szczepienia przeciwko COVID odbywają się bez konieczności uzyskania recepty. Trzeba więc znieść wszelkie bariery, które ograniczają szczepienia przeciw grypie. Tym bardziej, że można zaszczepić się przeciwko obu chorobom w tym samym czasie – dodał Tomów.
Rządy reformują szpitalnictwo od lat. Szpitale od lat toną długach
Bezpłatne szczepionki na grypę przysługują seniorom powyżej 75. roku życia oraz kobietom w ciąży. Szczepionki częściowo refundowane (w obniżonej cenie) mogą kupić pozostali dorośli Polacy, jeśli są w grupie ryzyka wystąpienia powikłać po zakażeniu wirusem grypy (np. osoby przewlekle chore).