grypa

i

Autor: Getty Images

Apel o receptę apteczną

Szczepienia na grypę mogą przyspieszyć. O ile zgodzi się minister zdrowia

2022-10-27 5:10

Aby się zaszczepić przeciw grypie, trzeba zdobyć receptę, udać się po szczepionkę do apteki i przejść badanie lekarskie. Jest szansa, że ta żmudna procedura znacząco się skróci. Naczelna Izba Aptekarska zaapelowała do ministra zdrowia, aby recepty na szczepionkę mógł wystawiać farmaceuta.

Będzie recepta apteczna na szczepionkę?

W sezonie jesienno-zimowym warto zaszczepić się nie tylko przeciwko COVID-19, lecz także przeciw grypie, która może być groźna zwłaszcza dla seniorów. Wiele osób rezygnuje jednak ze szczepień, kiedy słyszą, ile czynności trzeba wykonać, aby otrzymać szczepionkę w zastrzyku. Naczelna Izba Aptekarska zaapelowała do ministra Adama Niedzielskiego (49 l.), aby skrócił procedurę i pozwolił farmaceutom wystawiać receptę apteczną na szczepionkę.

Nowa lista leków refundowanych. Zmiana cen leków od 1 listopada 2022

– Pacjent może się bezpłatnie zaszczepić, ale potrzebuje recepty. To zniechęca do szczepień, bo po receptę trzeba się udać do przychodni. Łatwiej będzie, jeśli ktoś przyjdzie do apteki i dostanie receptę od farmaceuty, po czym kupi szczepionkę. W niektórych aptekach będzie mógł się od razu zaszczepić – tłumaczy Marek Tomków, wiceprezes Naczelnej Rady Aptekarskiej. 

Mniej barier w szczepieniu przeciw grypie

– Przypominam, że szczepienia przeciwko COVID odbywają się bez konieczności uzyskania recepty. Trzeba więc znieść wszelkie bariery, które ograniczają szczepienia przeciw grypie. Tym bardziej, że można zaszczepić się przeciwko obu chorobom w tym samym czasie – dodał Tomów.

Rządy reformują szpitalnictwo od lat. Szpitale od lat toną długach

Bezpłatne szczepionki na grypę przysługują seniorom powyżej 75. roku życia oraz kobietom w ciąży. Szczepionki częściowo refundowane (w obniżonej cenie) mogą kupić pozostali dorośli Polacy, jeśli są w grupie ryzyka wystąpienia powikłać po zakażeniu wirusem grypy (np. osoby przewlekle chore).

Express Biedrzyckiej - Oczkoś: "Stawiam tezę, że Morawiecki nie dotrze do wyborów w fotelu premiera" [Express Biedrzyckiej]
Sonda
Szczepisz się przeciwko grypie?