Sytuacja w Azowstalu mrozi krew w żyłach. Żony bohaterów błagają o pomoc

i

Autor: AP

Sytuacja w Azowstalu mrozi krew w żyłach. Żony bohaterów błagają o pomoc

2022-05-15 16:42

O pilną ewakuację ukraińskich żołnierzy z zablokowanego przez rosyjskie wojska kombinatu Azowstal w Mariupolu zaapelowały po raz kolejny ich żony podczas konferencji prasowej online w niedzielę. - Sytuacja jest straszna, było około 700 rannych, tam codziennie ktoś umiera - powiedziały kobiety.

- Liczba rannych ciągle się zmienia, bo jedni umierają, inni dochodzą - z powodu ostrzałów i bombardowań. Wiemy, że było ok. 700 rannych, na teraz dokładnej liczby nie znamy - mówiły małżonki żołnierzy, cytowane przez portal Ukrainska Prawda.

W konferencji wzięły udział Kateryna Prokopenko, Hanna Naumenko, Julia Fedosiuk, Olha Andrianowa, Darja Cykunowa.

Brak leków, masowe amputacje i rozwijająca się sepsa 

Kobiety mówiły, że w pierwszej kolejności trzeba wywieźć ciężko rannych, ale apelowały, by „ewakuować wszystkich”.

- To absurd. Dzisiaj wywozimy wszystkich rannych, a jutro będzie znowu 200 rannych, bo codziennie i bez przerwy trwa bombardowanie - oświadczyły.

W Azowstalu „są ranni, są zdolni do walki żołnierze, są ciała, które trzeba wywieźć”. Wiele osób, jak wskazały, ma ciężkie obrażenia - zostało pozbawionych rąk, nóg, ma przestrzelone organy wewnętrzne.

W Azowstalu dostępna jest bardzo niewielka ilość antybiotyków, ale tylko dla najcięższych przypadków. Ludzie po amputacji nie mogą dostać antybiotyków, leków przeciwbólowych.

- Mają amputowane kończyny nawet w przypadku niewielkich ran i bez znieczulenia, po prostu kroją ich na żywo. Nie ma leków. Jedna szklanka wody na wszystkich - biorą łyk raz na pięć, sześć godzin - opowiadały żony wojskowych.

Praktycznie nie ma wody i jedzenia. U rannych rozwija się sepsa.

Żony żołnierzy zaapelowały o wspólne działania władz Ukrainy i innych państwa na rzecz ewakuacji obrońców Azowstalu.

ZOBACZ TAKŻE: Putin cierpi na śmiertelną chorobę? Niepokojące skutki leków, które może przyjmować

Express Biedrzyckiej 13.05 (Jan Piekło, Krzysztof Kwiatkowski, dr Mirosław Oczkoś) Sedno Sprawy: Michał Wójcik
Sonda
Czy wojna w Ukrainie zakończy się w maju?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE