piękne święto

Święto Wojska Polskiego. Tak wygląda wielka defilada wojskowa

2023-08-15 16:27

Święto Wojska Polskiego przypada 15 sierpnia. Z okazji święta przez Warszawę przejdzie wielka defilada wojsk wszystkich rodzajów Sił Zbrojnych RP, a także przejedzie najnowocześniejszy sprzęt wojskowy, które posiada polska armia. Ale to nie wszystkie punkty Święta Wojska Polskiego 2023! Uroczystości trwają od poranka. Zapraszamy na relację na żywo z uroczystości.

Defilada wojskowa z okazji Święta Wojska Polskiego [15.08.2023]

We wtorek 15.08 przypada Święto Wojska Polskiego, a także 103. rocznica bitwy warszawskiej. Z tej okazji organizowana jest wielka parada wojsk i sprzętu wojskowego. Defilada, która odbędzie się pod hasłem "Silna Biało-Czerwona", będzie inna niż te, które mogliśmy zobaczyć do tej pory. Po pierwsze defilada wraca do Warszawy, a konkretnie na Wisłostradę, po trzech latach przerwy. Po drugie zaprezentowany zostanie na niej najlepszy i najnowocześniejszy sprzęt: - Będziemy mogli zobaczyć, jak przebiega proces modernizacji wyposażenia Wojska Polskiego. A więc najnowocześniejszy sprzęt – zarówno zakupiony w Stanach Zjednoczonych jak czołgi Abrams, jak też zakupiony w Korei Południowej – jak czołgi K2 czy armatohaubice K9. Będzie ponad 200 jednostek sprzętu bojowego, ponad 90 statków powietrznych - zapowiedział szef MON, Mariusz Błaszczak. 

W defiladzie z okazji Święta Wojska Polskiego ma wziąć udział ok. 2000 żołnierzy, ok. 200 jednostek sprzętu wojskowego i 92 statki powietrzne. Jak zapowiadał minister Mariusz Błaszczak: - Wszystko jest dopięte na ostatni guzik. O godz. 14, 15 sierpnia ruszy tutaj, na Wisłostradzie, defilada z okazji święta Wojska Polskiego. Serdecznie wszystkich zapraszam, mieszkańców Warszawy, Mazowsza, a także gości z całej Polski. Bądźmy tu razem 15 sierpnia, podziękujmy żołnierzom za ich służbę, szczególnie na granicy polsko-białoruskiej - mówił minister obrony narodowej. 

ZOBACZ ZDJĘCIA Z NOCNEJ PRÓBY PRZED DEFILADĄ - KLIKNIJ TUTAJ

Na żywo

Defilada wojskowa z okazji Święta Wojska Polskiego [15.08.2023]

Najnowsze wpisy relacji pojawiają się na górze

15:40

Defilada oficjalnie dobiegła końca. Według wstępnych szacunków wzięło w niej udział kilka tysięcy uczestników.

15:17

Obecnie trwa przejazd wozów opancerzonych, czołgów Abrams oraz Leopardy.

15:07

Teraz widzowie zgromadzeni na Wisłostradzie mogą obserwować przelot śmigłowców.

14:56

Andrzej Duda nawiązał do słynnego przemówienia Lecha Kaczyńskiego w Gruzji i przywołał jego słowa. Ówczesny prezydent Polski mówił o ataku na Gruzję i ewentualnej agresji na Ukrainę oraz na państwa bałtyckie.

14:41

Zakończyło się przemówienie Andrzeja Dudy. Za chwilę początek wielkiej defilady w Warszawie. 

14:36

14:28

Prezydent Duda: - Wszyscy w Polsce muszą zrozumieć, że cały czas jesteśmy i będziemy poddawani różnym prowokacjom. Dlatego musimy być w nieustannej gotowości.

14:22

Głos zabiera prezydent Andrzej Duda, wspomina on Bitwę Warszawską.

14:19

Czas na przemówienie ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka. Szef MON dziękuje Jarosławowi Kaczyńskiemu. Dziękuje też żołnierzom, szczególnie tym, którzy pilnują granicy z Białorusią, jak mówi, po uroczystościach uda się, by osobiście złożyć im życzenia.

14:14

14:11

Na masz zostaje wciągnięta flaga państwowa. Trwają uroczystości.

14:04

13:59

13:47

Kulminacją centralnych obchodów Święta Wojska Polskiego będzie defilada wojskowa zorganizowana pod hasłem "Silna Biało-czerwona", która ruszy na Wisłostradzie o godz. 14. Weźmie w niej udział ok. 2 tys. żołnierzy, ok. 200 sztuk różnego rodzaju sprzętu wojskowego i 92 statki powietrzne.

12:55

Kolejny punkt uroczystości Święta Wojska Polskiego to defilada wojskowa

12:26

Kwiaty przez prezydenta zostały też złożone przed pomnikiem Józefa Piłsudskiego, który stoi przy placu Piłsudskiego oraz przez ponikiem Lecha Kaczyńskiego.

12:14

12:08

W uroczystości na placu Piłsudskiego uczestniczą m.in. prezydent Andrzej Duda z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą, premier Mateusz Morawiecki, marszałek Sejmu Elżbieta Witek, wicemarszałek Senatu Gabriela Morawska-Stanecka. Obecni są także m.in. minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak i szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Jacek Siewiera. W uroczystości biorą udział żołnierze z Wojsk Lądowych, Sił Powietrznych, Marynarki Wojennej, Wojsk Specjalnych, Inspektoratu Wsparcia, Wojsk Obrony Terytorialnej, Żandarmerii Wojskowej oraz Dowództwa Garnizonu Warszawa. W trakcie uroczystości zostaną oddane salwy armatnie.

11:55

Z chwilę uroczystości na placu Piłsudskiego przed Grobem Nieznanego Żołnierza.

11:30

We wtorek z okazji święta Wojska Polskiego delegacja Klubu Parlamentarnego Koalicja Obywatelska (KO) złożyła kwiaty przed Grobem Nieznanego Żołnierza, a następnie przed Pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego. W złożeniu kwiatów uczestniczyli przewodniczący klubu KO Borys Budka, wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska oraz parlamentarzyści: Kamila Gasiuk-Pihowicz, Katarzyna Piekarska, Maciej Lasek i Czesław Mroczek.

11:00

- Armia polska jest synonimem stabilności i bezpieczeństwa, a żołnierz uosobieniem wartości, za które jest w stanie oddać życie i służyć bezwarunkowo. Służba jest najpiękniejszą formą okazywania miłości ojczyźnie - powiedział biskup polowy WP Wiesław Lechowicz podczas mszy św. z okazji Święta Wojska Polskiego.

10:50

- Obchody Święta Wojska Polskiego i 103. rocznicy Bitwy Warszawskiej są okazją do mówienia o nauce płynącej ze zwycięstwa, którego skutki ukształtowały świadomość pokoleń Polaków. Obok tryumfu militarnego w sierpniu 1920 roku dokonał się drugi wielki tryumf w sercach i umysłach obywateli odrodzonej Rzeczypospolitej - napisał w przesłaniu na rocznicę Bitwy Warszawskiej prezydent Andrzej Duda.

10:09

W Katedrze Polowej Wojska Polskiego rozpoczęła się we wtorek po godz. 10 msza św. z okazji Święta Wojska Polskiego. Liturgii za ojczyznę i żołnierzy w 103. rocznicę Bitwy Warszawskiej 1920 r. przewodniczy bp polowy Wiesław Lechowicz. W uroczystej eucharystii w Katedrze Polowej Wojska Polskiego biorą udział przedstawiciele najwyższych władz państwowych - cywilnych i wojskowych m.in.: prezydent Andrzej Duda z małżonką, marszałek Sejmu Elżbieta Witek, prezes Trybunału Konstytucyjnego Julia Przyłębska, generalicja, korpus dyplomatyczny, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.

9:35

Andrzej Duda złożył kwiaty przed pomnikiem Józefa Piłsudskiego

9:07

Szef MON otworzył bieg "5 z żołnierzem"

8:32

Kulminacyjnym wydarzeniem obchodów Święta Wojska Polskiego będzie defilada. Ale zanim się ona rozpocznie, już od rana będzie wiele się działo. Oto plan wydarzeń z 15.08.:

9:00 - złożenie przez prezydenta Andrzeja Dudę wieńca przed Pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego przy Belwederze

10:00 - msza święta w intencji Ojczyzny i polskich żołnierzy, z udziałem prezydenta RP, Zwierzchnika Sił Zbrojnych Andrzeja Dudy, Małżonki Agaty Kornhauser-Dudy, Marszałek Sejmu Elżbiety Witek oraz szefa MON Mariusza Błaszczaka w Katedrze Polowa Wojska Polskiego

12:00 - centralny piknik wojskowy, z udziałem szef MON Mariusza Błaszczaka (błonia Stadionu PGE Narodowy)

12:00 - zmiana posterunku honorowego przed Grobem Nieznanego Żołnierza, z udziałem prezydenta RP, Zwierzchnika Sił Zbrojnych Andrzeja Dudy, Małżonki Agaty Kornhauser-Dudy, Marszałek Sejmu Elżbiety Witek oraz szefa MON Mariusza Błaszczaka

8:05

7:34

7:09

To już dziś, punktualnie o 14:00 przez Warszawę ruszy wielka defilada z okazji Święta Wojsa Polskiego.

22:56

22:31

Szef MON Mariusz Błaszczak oddał hołd poległym w Ossowie, w którym miejsce miał kluczowy moment Bitwy Warszawskiej.

22:02

21:21

20:48

Prezydent Andrzej Duda i szef MON Mariusz Błaszczak w przededniu święta Wojska Polskiego złożyli na Powązkach Wojskowych hołd poległym w 1920 roku w walkach z Bolszewikami. Ceremonia zakończyła się apelem pamięci i złożeniem kwiatów pod pomnikiem. 

Po ceremonii prezydent udał się na Cmentarz Prawosławny na Woli, by złożyć wieniec przed Pomnikiem Żołnierzy Ukraińskiej Republiki Ludowej, a szef MON  do Ossowa, gdzie odbędzie się apel pamięci i salwa honorowa pod krzyżem ks. mjr. Ignacego Skorupki.

20:16

W niedzielny poranek (13 sierpnia) odbyła się próba generalną przed planowaną na środę defiladą z okazji święta Wojska Polskiego. Wiemy jakie pojazdy się na niej pojawią!

19:17

Andrzej Duda w przededniu Święta Wojska Polskiego wręczył 21 oficerom akty mianowania na stopnie generalskie i admiralskie, oraz zapowiedział wielkie zmiany w dowództwie sił zbrojnych.

Raport Złotorowicza - Pułkownik Michniewicz