Karta dużej rodziny to nie tylko plastikowy dokument, ale od niedawna także aplikacja mobilna mKDR na smartfon. To pierwszy w Polsce pełny e-dokument, który uznawany jest przez wszystkich partnerów przyznających zniżki rodzinom z co najmniej trójką dzieci. Takich punktów w całym kraju jest już kilkanaście tysięcy. Rodziny 3+ korzystają m.in. ulg na przejazdy kolejowe, zniżek przy wyrabianiu paszportów, a także rabatów w instytucjach kultury, supermarketach czy punktach usługowych. Posiadacz aplikacji może je bez trudu zlokalizować.
- Rodzic, jadąc np. autostradą za pomocą aplikacji łatwo odszuka punkty, gdzie może taniej zatankować, albo znaleźć restaurację lub hotele, które udzielają rabatów. W niedługiej przyszłości zaś otrzyma powiadomienia o nowych partnerach, którzy przyznają zniżki rodzinom wielodzietnym – poinformował SE Bartosz Marczuk(44 l.), wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej.
Rodziny, które posiadają plastikową kartę, chcąc uzyskać jej elektroniczną postać, muszą złożyć wniosek. Można to zrobić w tradycyjny sposób, udając się do gminy lub nie wychodząc z domu - za poza pośrednictwem portalu Emp@tia.
Wypełnianie wniosku on line na początku było skomplikowane, ale od tygodnia został on znacznie uproszczony. Należy w nim wskazać adres e-mail, na który zostanie wysłany numer karty, a na telefon przyjdzie SMS, w którym zostanie podane jednorazowe hasło do zalogowania się w aplikacji. Następnie należy pobrać bezpłatną aplikację i wywołać kartę w telefonie. Karta przysługuje niezależnie od uzyskiwanych dochodów rodzinom z co najmniej trójką dzieci, do ukończenia 18 lat(lub 25, gdy dziecko się uczy).
Dowiedz się: Od dziś Karta Dużej Rodziny obowiązuje w Lidlu. Resort rodziny o programie