Sośnierz, Norwid

i

Autor: Marek Kudelski/Super Express, Michał Szweycer/Polona.pl/Wikimedia Sośnierz, Norwid

Barwne obrady Sejmu

Sośnierz wszedł na mównicę i nagle zaczął recytować wiersz. Tak debatował o reformie Sądu Najwyższego

2023-01-13 8:07

W piątek, 13 stycznia odbędzie trzecie czytanie i głosowanie nad poselskim projektem ustawy o zmianie Ustawy o Sądzie Najwyższym. Reforma SN jest kluczowa dla odblokowania przez Komisję Europejską pieniędzy z KPO dla Polski. Nic więc dziwnego, że PiS stara się jak najszybciej ją przeprowadzić. W czwartek, 12 stycznia odbyła się w Sejmie debata nad tym projektem. Nagle jednak głos zabrał Dobromir Sośnierz, poseł Konfederacji, który zaczął... recytować własny wiersz! Parafrazował przy tym Norwida! I wprawił wszystkich posłów w lekkie osłupienie.

Spis treści

  1. Sejmowa debata nad reformą Sądu Najwyższego. Stawką są pieniądze z KPO
  2. Dobromir Sośnierz podczas debaty w Sejmie: Dej trochę siana, idą wybory!
  3. Borys Budka grzmiał z mównicy do premiera Morawieckiego: Blokowaliście pieniądze dla Polski!

Sejmowa debata nad reformą Sądu Najwyższego. Stawką są pieniądze z KPO

W czwartek, 12 stycznia w Sejmie odbyła się debata nad poselskim projektem ustawy o zmianie Ustawy o Sądzie Najwyższym. Dzień wcześniej, w środę, 11 stycznia obradowała w tej sprawie poselska komisja. Jej obrady były burzliwe. Podczas debaty w Sejmie także nudno nie było, choć temat przecież jest bardzo poważny - reforma Sądu Najwyższego. Zmiany w SN są konieczne i kluczowe, aby Komisja Europejska odblokowała pieniądze z Krajowego Planu Odbudowy dla Polski. Prawo i Sprawiedliwość stara się pozyskać poparcie dla swojego projektu, wiedząc, jaka jest stawka - grube miliardy zunijnych pieniędzy, których Polska potrzebuje.

Dobromir Sośnierz podczas debaty w Sejmie: Dej trochę siana, idą wybory!

Jednak sejmowa debata pokazała, że nie wszyscy posłowie w sali sejmowej zachowują powagę. Podczas procedowania projektu ustawy zabrał głos poseł Konfederacji Dobromir Sośnierz. Wyrecytował wiersz, który sam ułożył! Przy okazji sparafrazował wiersz Cypriana Kamila Norwida "Klaskaniem mając obrzękłe prawice":

Klękaniem mając obrzękłe kolana, skamlemy: Unio, dej trochę siana. Dej trochę siana, idą wybory, a w skarbcu pustką wieje jak z nory. Do diabła już z tą reformą sądów, wszak tylko krowa nie zmienia poglądów. A niepodległość? Przereklamowana. Wszystko sprzedamy, dejcie nam siana!

Borys Budka grzmiał z mównicy do premiera Morawieckiego: Blokowaliście pieniądze dla Polski!

Podczas sejmowej debaty nad projektem ustawy o zmianie Ustawy o Sądzie Najwyższym głos zabrał także między innymi poseł PiS Kazimierz Smoliński. – Komisja nie uwzględniła wniosków kierowanych przez opozycję, które zmierzają do pozostawienia, czy też przekazania kompetencji związanych z postępowaniem dyscyplinarnym do Izby Karnej Sądu Najwyższego - mówił. Z kolei Borys Budka z Koalicji Obywatelskiej podkreślał, że opozycja od początku mówiła, że Polska potrzebuje pieniędzy z KPO. I grzmiał z mównicy:

Przez 21 miesięcy blokowaliście pieniądze dla Polski, przez 21 miesięcy doprowadziliście do tego, że wiele polskich firm upadło, że samorządy wiążą ledwo koniec z końcem, mamy szalejącą inflację, spadek wartości złotego. (...) A wy? Wy ciągle w tym waszym komforcie gabinetów rozmawiacie o stołkach, rozmawiacie o tym, jak utrzymać się przy władzy. Ale kiedy brakuje wam tych pieniędzy, przychodzicie z prośbą do opozycji, bo wiecie doskonale, że w przeciwieństwie do was opozycja jest odpowiedzialna.

Dodajmy, że w piątek, 13 stycznia odbędzie się trzecie i ostatnie czytanie projektu ustawy o zmianie Ustawy o Sądzie Najwyższym i głosowanie nad nim. Poprawki opozycji do projektu zostały odrzucone.

Sonda
Czy środki z KPO są nam potrzebne?
Marcin Matczak o KPO: "Jeżeli te pieniądze nagle staną się ważne, to Ziobro może przestać być ważny" [Express Biedrzyckiej]