Janusz Korwin Mikke

i

Autor: Robert Szwedowski Janusz Korwin Mikke

Sondaż partyjny. Konfederacja i SLD rosną w siłę

2019-11-27 12:06

Najnowszy sondaż poparcia dla partii politycznych przynosi sensację: spada poparcie dla Koalicji Obywatelskiej, a rośnie dla Lewicy oraz dla Konfederacji. Czy zawiniło rozdarcie w szeregach PO? O przyczyny zmieniających się preferencji Polaków zapytaliśmy eksperta.

Przypominamy wyniki wyborów parlamentarnych: PiS – 43,59 proc., KO – 27,4 proc., SLD – 12,56 proc., PSL – 8,55 proc., Konfederacja – 6,81 proc.

Aktualne poparcie dla partii politycznych wskazuje sondaż wykonany przez Instytut Badań Pollster na zlecenie „Super Expressu”.

Sondaż poparcia partii politycznych

i

Autor: Fotoedycja SE

Okazuje się, że najwięcej do dziś straciła Koalicja Obywatelska a najbardziej zyskały SLD i Konfederacja.

– Te wyniki nie odbiegają w sposób rewolucyjny od wyników w ostatnich wyborach. Konfederacja jest beneficjentem tego, że zrobił się o niej głośno w ciągu dwóch tygodni kampanii wyborczej. Przez pewien czas utrzymuje się efekt nowości. Problemem jest utrzymanie takiego wyniku w dłuższej perspektywie – komentuje prof. Rafał Chwedoruk, politolog.

– Siłą rzeczy powrót SLD do Sejmu i pojawienie się polityków młodszej generacji z niewielkich partii jest w polskiej polityce pewnym novum. Potwierdza też się reguła, że jeśli Lewicy rośnie poparcie, to Koalicji Obywatelskiej spada. Spadek ten jest też związany z dalszą fazą konfliktu wewnętrznego w PO. Zamieszczenie towarzyszące dyskusjom o przywództwie i prawyborach pomaga komitetowi pod egidą SLD – dodaje ekspert.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE