Waluta Euro

i

Autor: Shutterstock Waluta Euro

To dlatego Polacy nie chcą euro. Bardzo mocny powód. Sondaż dla „Super Expressu”

2019-04-12 16:04

Aż 65 proc. Polaków nie chce, aby w naszym kraju pojawiła się wspólna waluta europejska. Powód? Boimy się, że jeśli euro zastąpi naszą złotówkę, ceny pójdą w górę. Takie są wyniki sondażu, przeprowadzonego przez Instytut Badań Pollster na zlecenie „Super Expressu”.

Do strefy euro należy obecnie 19 z 28 państw członkowskich Unii Europejskiej. W Polsce cały czas trwa dyskusja czy i my powinniśmy wprowadzić wspólną walutę. Ekonomiści i politycy są w tej sprawie podzieleni, natomiast Polacy zdecydowanie wolą złotówkę niż euro. Tak twierdzi 65 proc. ankietowanych.

– Wejście do strefy euro łączy się z ryzykami, dzisiaj z pewnością nie jesteśmy na nie gotowi – komentuje nam Marek Zuber (47 l.), ekonomista. Dlaczego Polacy są tak niechętni wspólnej walucie? – Od kilku lat obserwujemy kampanię straszenia wspólną walutą, którą prowadzi część klasy politycznej. Przekonuje się nas, że ceny wzrosną – uważa Zuber. Rzeczywiście – sklepowej drożyzny, która miałaby nadejść wraz z euro, obawia się aż 85 proc. badanych! – Na Słowacji faktycznie doszło do wzrostu cen, ale wyniósł ledwie 1,5 procent – twierdzi tymczasem Zuber.

Sondaż: Czy jesteś za tym, by w Polsce wprowadzić euro?

i

Autor: Se.pl
Czy wprowadzenie euro w Polsce wpłynie na ceny towarów?

i

Autor: Se.pl

Polacy obawiają się także wpływu euro na zarobki. 42 proc. ankietowanych uważa, że po wprowadzeniu euro w Polsce mogą zarobić mniej niż dotychczas.

Badanie zostało zrealizowane w dniach 10-11 kwietnia na próbie 1083 dorosłych Polaków.

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany