Patryk Jaki, Zbigniew Ziobro

i

Autor: Artur Hojny/SUPER EXPRESS Patryk Jaki, Zbigniew Ziobro

Nowy sondaż pokazuje siłę Solidarnej Polski. Ziobro znalazł sposób na wybory

2022-06-08 8:45

Ostatni sondaż IBRiS z pewnością ucieszy Zbigniewa Ziobrę (51 l.). Minister sprawiedliwości to w końcu również lider Solidarnej Polski. Jego formacja w ostatnich sondażach notowała poparcie na granicy błędu statystycznego. Teraz może się to zmienić i to na korzyść ziobrystów.

Solidarna Polska przeciw Unii Europejskiej. Wyborcom PiS się to podoba

Solidarna Polska Zbigniewa Ziobry ma powody do radości. Partia ministra sprawiedliwości znalazła bowiem wytrych w gromadzeniu poparcia. Dotąd ekipa Zbigniewa Ziobry notowała niespecjalne wyniki. Memem już stało się 0,7 proc. głosów, jakie Solidarna Polska zyskała w jednym z ostatnich sondaży. Wkrótce może się to zmienić.

Solidarna Polska idzie wbrew i wychodzi na prostą

Wygląda bowiem na to, że strategia konsekwentnie realizowana przez polityków ministra Ziobry, jak Michał Wójcik, Janusz Kowalski czy Patryk Jaki, daje efekty. O czym mowa? Wystarczy spojrzeć na ostatni sondaż przeprowadzony przez IBRiS na zlecenie Rzeczpospolitej.

Wynika z niego wprost, że formacja Zbigniewa Ziobry ma coraz mocniejsze oddziaływanie na elektorat Prawa i Sprawiedliwości. Wygląda na to, że stała i sukcesywnie powtarzana narracja ekipy z antyunijnymi akcentami trafiła na swój czas i podatny grunt. Wyraźnie bowiem sprawdza się.

Poniżej galeria dotycząca finansów, jakie na rzecz partii przekazali poszczególni politycy

Nowy sondaż pokazał siłę narracji Solidarnej Polski o Krajowym Planie Odbudowy

W sondażu IBRiS zapytano Polaków o Krajowy Plan Odbudowy oraz warunki wypłacania środków, jakie narzuciła Unia Europejska. 43,9 proc. uważa, że wskazane przez europejskie instytucje warunki powinniśmy spełnić i już. Przeciwnych temu jest zaś 32,2 proc. badanych, wedle których potrzebne są dalsze negocjacje.

Jednak ponad co piąty Polak nie chce słyszeć o ugodzie z Unią Europejską. Aż 21,6 proc. głosów wskazało bowiem, że nie ma co się w ogóle przejmować naciskami z Unii Europejskiej. Wielkość tej grupy zależy głównie od nastawienia elektoratu partii władzy, który jest zdecydowanie najbardziej przeciwny kompromisowi z Komisją Europejską.

Czy sondaż przełoży się na wyniki wyborów?

Jedynie 11 proc. Polaków deklarujących się jako wyborcy obozu rządowego, wskazuje na konieczność wypełnienia warunków stawianych przez Unię Europejską. 43 proc. z nich mówi jednak o dalszych negocjacjach, które mają doprowadzić do sprawiedliwszego ich zdaniem wyniku dla Polski.

Najciekawsza jednak jest grupa 42 proc. wyborców Zjednoczonej Prawicy, którzy opowiadają się za porzuceniem wszelkich porozumień w sprawie Krajowego Planu Odbudowy. Tym samym prawie połowa wyborców formacji rządzącej podziela narrację Solidarnej Polski Zbigniewa Ziobry.

Wystarczy spojrzeć w liczby, aby zrozumieć, że gdy formacja z poparciem 0,7 proc. głosów zaczyna dominować swoją narracją w połowie elektoratu Zjednoczonej Prawicy, to jej politycy mają powody do świętowania. Jak dalej przełożą się echa narracji Solidarnej Polski na kolejne sondaże poparcia politycznego? O tym przekonamy się wkrótce w sondażu poparcia dla partii politycznych.

Badanie przeprowadzono metodą CATI na grupie 1100 respondentów w dniach 3-4 czerwca.

Sonda
Czy chcesz, aby PiS wygrało wybory w 2023?
Express Biedrzyckiej - 07.06 (Jan Grabiec, Jan Piekło, prof. Magdalena Środa) Sedno Sprawy: Włodzimierz Czarzasty
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE