Projekt poprawki do konstytucji miałby zagwarantować określone wydatki na obronność
Prezydent Duda poinformował, że złożył u marszałka Sejmu projekt poprawki do konstytucji ws. poziomu wydatków na obronność, która wpisuje co najmniej 4 proc. PKB jako obowiązkowy próg tych wydatków.
O tę propozycję Sikorski pytany był w Sejmie. Szef polskiej dyplomacji zauważył, że propozycja Dudy "to rzecz świeża i wymaga analizy". "Jak to się ma na przykład do konstytucyjnego sufitu zadłużenia, prawda? Musimy się nad tym pochylić" - dodał.
Sikorski podkreślił jednocześnie, że "docenia intencje prezydenta", który - jak ocenił - "idzie śladami swojego poprzednika". "Bronisław Komorowski zaproponował tę specustawę, dzięki której Wojsko Polskie od 15 lat - w odróżnieniu od wielu innych krajów - miało 2 proc. PKB na obronność i pan prezydent, rozumiem, że chce podwoić stawkę" - zauważył szef MSZ.
"Dopóki niedemokratycznym prezydentem Rosji jest Władimir Putin, to zagrożenie będzie trwało i na to musi być mocna solidna i długofalowa polska odpowiedź" - podkreślił Sikorski.
Sikorski o „gigantycznych środkach” na zbrojenie Europy
W rozmowie z dziennikarzami Sikorski odniósł się również do pakietu pożyczek w wysokości 150 mld euro, proponowanych przez szefową Komisji Europejskiej Ursulę von der Leyen. Przywódcy 27 państw członkowskich UE na czwartkowym szczycie w Brukseli dali zielone światło planowi dozbrajania Europy; plan przewiduje m.in. pakiet pożyczek w wysokości 150 mld euro oraz zwiększanie wydatków na obronę poza unijną dyscypliną budżetową.
"To, co zarysowała przewodnicząca Komisji i wczoraj zatwierdziła nadzwyczajna Rada Europejska, powinno wygenerować gigantyczne środki, wielokrotnie większe od tych, którymi sami dysponujemy, więc Europa jest źródłem nadziei, oby spełnionej" - zaznaczył.
Strategiczna współpraca Polski i Korei Płd w kwestii obronności
Ministrowie spraw zagranicznych: Polski i Korei Płd. podpisali plan działań do 2028 roku w ramach łączącego oba kraje partnerstwa strategicznego.
"Podpisaliśmy z panem ministrem najnowszy plan działań na rzecz implementacji naszego partnerstwa na lata sięgające do 2028 roku" - poinformował Sikorski. Dodał, że plan określa współpracę w sektorach: politycznym, gospodarczym, obronnym, naukowym i współpracy kulturalnej.
Sikorski podkreślił na konferencji prasowej, że Polskę i Koreę Płd. wiele łączy zarówno pod względem historycznym, jak i geopolitycznym. "W historii nasze narody musiały mieć do czynienia z agresywnymi sąsiadami i stawać przed wyzwaniami związanymi z unikatową lokalizacją geopolityczną. Nasze narody okazały wyjątkową odporność i determinację, które przełożyły się na dynamiczny wzrost gospodarczy" - zauważył.
