Kulisy porażki Bronisława Komorowskiego z Andrzejem Dudą w wyborach 2015

i

Autor: Wojtek Wilczynski / Forum(2)

Sensacyjne kulisy porażki Bronisława Komorowskiego z Andrzejem Dudą w wyborach prezydenckich. To się nie mieści w głowie

W wyborach prezydenckich 2015 zdecydowanym faworytem był Bronisław Komorowski, który ubiegał się o reelekcję. Niespodziewanie jednak w drugiej turze wyborów musiał uznać wyższość Andrzeja Dudy. Po latach były prezydent w programie "Politycy od kuchni" Kamila Szewczyka i Piotra Lekszyckiego opowiedział o sensacyjnych kulisach porażki w wyborach prezydenckich 2015. Nie mieści się w głowie, że w ten sposób Bronisław Komorowski przegrał z Andrzejem Dudą!

Wydawało się, że zwycięstwo Bronisława Komorowskiego w wyborach prezydenckich 2015 jest formalnością. Wrażenie to jeszcze się spotęgowało po tym, gdy PiS ogłosiło, że jego kontrkandydatem będzie mało wówczas znany Andrzej Duda. Nawet w partii Jarosława Kaczyńskiego mało kto wierzył w to, że Duda jest w stanie pokonać Komorowskiego. Dla młodego europosła kampania wyborcza miała być okazją do promocji. Rzeczywistość jednak okazała się brutalna dla urzędującego prezydenta.

Wybory prezydenckie 2015. Komorowski przegrywa z Dudą 

Pierwsza tura wyborów prezydenckich 2015 odbyła się 10 maja. Andrzej Duda okazał się wówczas minimalnie lepszy od Bronisława Komorowskiego. Kandydat PiS zdobył 34,76 proc. głosów, a urzędujący prezydent - 33,77 proc. Już wtedy pojawił się potężny sygnał alarmowy dla Komorowskiego. Mimo to ciągle wydawało się, że ma on wielkie szanse uzyskać reelekcję. Kubeł zimnej wody wylał się na jego sztab w drugiej turze wyborów. Skazywany na porażkę Andrzej Duda zdobył 51,55 głosów i został prezydentem RP.  

Jak mieszka Bronisław Komorowski i co mówi o porażce z Andrzejem Dudą? Zobacz program "Politycy od kuchni" z udziałem Bronisława Komorowskiego

Politycy od kuchni - Bronisław Komorowski 2022

Kulisy porażki Komorowskiego z Dudą w wyborach prezydenckich

Bronisław Komorowski w programie "Politycy od kuchni" mówił nie tylko o swoim życiu prywatnym, lecz także o polityce. Były prezydent opowiedział Piotrowi Lekszyckiemu i Kamilowi Szewczykowi o kulisach porażki w wyborach prezydenckich 2015. Trudno w to uwierzyć, ale wygląda na to, że Komorowskiego i jego ludzi pokonała... pewność siebie! - Prawie wszyscy uważali, że mam zwycięstwo w kieszeni i to mnie zgubiło. Ja też tak uważałem - przyznał bez ogródek i wspomniał słowa swojego przyjaciela Adama Michnika, który wypalił, że Bronisław Komorowski Komorowski przegra wybory tylko wtedy, gdy... pijany przejedzie na pasach zakonnice w ciąży. 

W naszej galerii prezentujemy, jak mieszka Bronisław Komorowski w Budzie Ruskiej

Bronisław Komorowski przegrał przez gender i in vitro?!

Kolejną przyczyną porażki Komorowskiego z Dudą miały być niewygodne tematy światopoglądowe, które pojawiły się w trakcie kampanii wyborczej. - Istotnym błędem politycznym było to przekonanie, że ja to wszystko udźwignę, a realna polityka koalicji PO-PSL niestety w znacznej mierze rozbiła mój naturalny elektorat wychylony na prawo od centrum - ocenił po latach Bronisław Komorowski. 

Ten elektorat bardzo źle zareagował na tematy wrzucone w czasie kampanii - problemy genderowe, in vitro... One wywołały agresję liczącej się części episkopatu i Kościoła, co wielu ludzi, którzy mi sprzyjali i mnie cenili, jakoś odsunęło - dodał były prezydent. 

Sonda
Jak oceniasz prezydenturę Bronisława Komorowskiego?