Seniorzy

i

Autor: Getty images

Najnowsze wieści

Seniorze! Zobacz, ile zyskasz w 2023 r. Czy Andrzej Duda podpisze nowelizację ustawy emerytalnej?

2022-11-21 5:46

Marcowa waloryzacja rent i emerytur już jest zapewniona. Nowelizację ustawy emerytalnej w tej sprawie przyjęły niedawno Sejm i Senat, a być może dziś na dokumencie podpis złoży prezydent Andrzej Duda (50 l.). Emerytura minimalna ma wzrosnąć o 250 zł brutto (do 1588,44 zł), a świadczenia wyższe od 1850 zł brutto zostaną podwyższone procentowo.

Seniorzy nie mogą się doczekać marcowej podwyżki rent i emerytur, która powinna zniwelować odczuwaną przez nich drożyznę. Zasady przyszłorocznej waloryzacji są już znane. Świadczenia w wysokości od emerytury minimalnej (1338,44 zł) do 1850 zł brutto zostaną podwyższone kwotowo – o co najmniej 250 zł brutto. Z kolei wyższe emerytury zostaną podwyższone procentowo. Zgodnie z projektem ustawy przyjętym przez parlament wskaźnik waloryzacji może wynieść 13,8 proc., ale ostateczny może być wyższy, bo będzie zależał od inflacji w całym 2022 r. – Dobrze, że jest ta formuła kwotowo-procentowa, bo osoby o niższych świadczeniach na tym zyskują – komentuje dr Elżbieta Ostrowska, szefowa Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów. W ustawie zapisano ponadto, że emerytury osób, które pobierają świadczenie niższe od minimalnego, zostaną zwaloryzowane procentowo. Najniższa renta z tytułu częściowej niezdolności do pracy wyniesie zaś od marca 1191,33 zł. Z kolei dla osób pobierających emeryturę częściową przewidziano kwotę waloryzacji nie niższą niż 125 zł.

O ile wzrośnie twoja emerytura od marca 2023 r.? Sprawdź to w galerii poniżej:

Emeryci będą w szoku! Sprawdź, co się bardziej opłaca: czternastka czy druga waloryzacja?

Emerytom i tak spadnie dochód realny?

Co to oznacza? Posłuchaj rozmowy z ekonomistą!

Listen to "Emerytom na pewno będzie spadał dochód realny - ekonomista Bogusław Grabowski. EXPRESS BIEDRZYCKIEJ" on Spreaker.