Tadeusz Cymański , Joanna Senyszyn, Janusz Korwin Mikke

i

Autor: Jacek Domiński/ Reporter & East News Tadeusz Cymański , Joanna Senyszyn, Janusz Korwin Mikke

Wybrańcy narodu mają wysokie świadczenia

Sejmowi emeryci są za bogaci na 14. emeryturę. Dodatek trafi tylko do jednego posła!

2023-08-23 5:10

Seniorzy dostali od rządu niespodziankę w postaci 14. emerytury zwiększonej do rekordowej kwoty: 2650 zł brutto. Dla przeciętnego emeryta to znaczący zastrzyk gotówki. Ale nie dla sejmowych seniorów, którzy z racji wysokich świadczeń na czternastkę się nie łapią. Joanna Senyszyn (74 l.) z Lewicy otrzymuje z ZUS 16 tys. zł! Czternastkę dostanie za to przeciwnik tego dodatku – Janusz Korwin-Mikke (81 l.).

Rekordowa emerytura przed wyborami

Drożyzna rujnuje domowe budżety, co najbardziej odczuwają seniorzy. Rząd postanowił w kryzysie wesprzeć emerytów i wypłacić im we wrześniu, przed wyborami, dodatek w postaci 14. emerytury. Zgodnie z ustawą, czternastka musi wynieść co najmniej tyle, co emerytura minimalna (1588,44 zł brutto). Decyzją Rady Ministrów ZUS wypłaci w tym roku jednak aż 2650 zł brutto. Oznacza to, że senior ze świadczeniem wysokości 1600 zł dostanie ekstra 2200 zł.

Tusk nie musi być premierem. Były prezydent kreśli kontrowersyjny scenariusz

Przypominamy, że cała czternastka przysługuje tylko najuboższym seniorom, których świadczenie nie przekracza 2900 zł brutto. Jeśli ktoś ma wyższą emeryturę, jego dodatek zostanie zmniejszony, a osoby dostające z ZUS ponad 5500 zł, nie zobaczą już ani grosza. 14. emerytury nie dostaną sejmowi emeryci, którzy nie dość, że otrzymują uposażenie i dietę (16 tys. zł miesięcznie), to dostają zwykle wysoką emeryturę.

To, co zrobił Sławomir Mentzen, wywołało burzę. Przegięcie?

2200 zł dla Korwin-Mikkego

Chodzi m.in. o posłankę Lewicy Joannę Senyszyn, której ZUS wypłaca 16 tys. zł miesięcznie oraz o posła PSL Czesława Siekierskiego (71 l.) z emeryturą ponad 12 tys. zł. Czternastki nie dostaną również: poseł PiS Tadeusz Cymański (68 l.) z 9400 zł emerytury i polityk KO – Tadeusz Zwiefka (69 l.), który dostaje ok. 6500 zł brutto. Jednym posłem, który załapie się na 14. emeryturę jest… zagorzały przeciwnik tego dodatku – poseł Konfederacji Janusz Korwin-Mikke. ZUS wypłaca mu ok. 1500 zł, więc we wrześniu dostanie całą czternastkę, czyli 2200 zł. 

Express BIEDRZYCKIEJ - prof. Jarosław FLIS
Sonda
Czy 14. emerytura powinna być wypłacana wszystkim emerytom?
Listen on Spreaker.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany