Ryszard Petru

i

Autor: TOMASZ RADZIK/SUPER EXPRESS Ryszard Petru

Ryszard Petru: nie stać nas na 500 plus i 14. emeryturę w takiej formule. Świadczenia tylko dla najbiedniejszych

2022-07-04 11:58

Ryszard Petru wypowiedział się na temat programów socjalnych PiS. Chodzi o 500 plus, oraz 13. i 14. emerytury. Zdaniem Ryszarda Petru nie stać nas na 500 plus oraz dodatkowe świadczenia emerytalne w obecnej formule. To tylko napędza inflację. Jakie rozwiązanie widzi były szef Nowoczesnej?

Ryszard Petru przewiduje, że w najbliższy czwartek 7 lipca, Rada Polityki Pieniężnej znów podniesie stopy procentowe

Kilka dni temu GUS podał najnowsze dane dotyczące inflacji, która w czerwcu wyniosła 15,6 proc. rok do roku. Tym samym poziom inflacji jest najwyższy od 1997 roku. Ryszard Petru, który był szefem Nowoczesnej, a obecnie przygląda się scenie politycznej, został zapytany o to, jak widzi sytuację ekonomiczną. W czasie rozmowy na antenie TVN24 Petru ocenił, że przewiduje, iż w najbliższy czwartek 7 lipca, Rada Polityki Pieniężnej znów podniesie stopy procentowe: -  Jestem przekonany, że to się wydarzy, bo oni są przerażeni też poziomem inflacji - powiedział Petru i dodał: - Dwa lata temu Glapiński mówił, że w ogóle będzie deflacja, czyli spadek cen. W związku z tym ewidentnie sytuacja jest poza kontrolą. Można sprawdzić prognozy Narodowego Banku Polskiego. W kółko są przestrzeliwane rzeczywistymi danymi. A jeszcze rząd dolewa oliwy do ognia. W związku z tym podwyższą. Nie chcę prognozować, o ile podwyższą. Natomiast ewidentnie jedynym, który próbuje wyhamować inflację jest Narodowy Bank Polski - mówił.

Ryszard Petru zabrał głos na temat 500 plus i 14. emerytury

Ryszard Petru zabrał też głos na temat ważnych programów społecznych, czyli 500 plus i czternastej emerytury. Jasno wskazał, że "nie ma możliwości, abyśmy mieli 500 plus w tej formule, trzynastą i czternastą emeryturę, i niską inflację"  wskazał były poseł. Petru wskazał konkrety: 

Prawie 180 mld poszło na 500 plus. Skumulowane wydatki socjalne wylały się na rynek i ludzie teraz czują, że dzisiaj kosztem tego jest właśnie inflacja. (...) Czternasta emerytura, nas na to nie stać. Nie stać nas na 500 plus w takiej formule. Trzeba to skorygować - tylko dla najbiedniejszych. Na trzynastą emeryturę też nie stać, ale powinni emeryci otrzymać rewaloryzację z tytułu wzrostu inflacji. Ale powiedzmy sobie szczerze: możemy to utrzymywać, ale kosztem bardzo wysokiej inflacji, która będzie zżerała albo jedną, albo dwie pensje miesięczne miesiące przez rok, dwa albo trzy.

Sonda
Czy 14. emerytura powinna być dla wszystkich taka sama?
Express Biedrzyckiej - dr hab. Tomasz Słomka: Opozycji wybory się teraz nie opłacają
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE