Iran

i

Autor: AP Rosja może liczyć na Iran?

Rosja ma nowego sojusznika? Dzięki niemu zdobyła sprzęt bojowy. "Trzy statki ciężkiej broni"

2022-04-12 10:20

Brytyjski dziennik "The Guardian" ustalił, że Rosja znalazła nowego sojusznika w walce z Ukrainą, dzięki któremu w ostatnim czasie została potężnie dozbrojona. Gazeta podaje, że do jednego z rosyjskich portów przybiły niedawno trzy statki towarowe wypełnione po brzegi granatnikami, pociskami przeciwpancernymi i systemami wyrzutni rakietowych. To może znacząco zmienić układ sił w wojnie na Ukrainie.

"Rosja wykorzystuje irańskie sieci przemytnicze do sprowadzania broni i sprzętu wojskowego z Iraku, przekazywanego przez tamtejsze milicje szyickie; może również liczyć na pomoc militarną rządu w Teheranie" - można przeczytać w materiale opublikowanym w "The Guardian" we wtorek, 12 kwietnia. Gazeta ma dowody na to, że w ostatnich tygodniach do rosyjskiego Astrachania z irańskiego portu Bandar Anzali nad Morzem Kaspijskim przypłynęły trzy statki towarowe z bronią i sprzętem wojskowym, m.in. z systemami przeciwlotniczymi. "Ten typ uzbrojenia może bardzo pomóc Rosji na polu walki na Ukrainie. (...) Inne kraje, np. Chiny, odnoszą się wyjątkowo ostrożnie do militarnego wspierania Moskwy ze względu na zachodnie sankcje. Iranowi bardzo zależy jednak na tym, żeby Rosja nie przegrała wojny z Ukrainą" - komentuje w rozmowie z gazetą Mohaned Hage Ali, ekspert think tanku Carnegie Middle East Center. 

CZYTAJ TAKŻE: HORROR! Rosjanie "czyszczą" Ukrainę z ciał cywilów. Gromadzą zwłoki, by przewieźć je w TO miejsce!

Express Biedrzyckiej - gen. Stanisław Koziej: Rosja nie ma szans wygrać wojny z Zachodem

Dlaczego? "Chodzi tutaj zwłaszcza o sytuację w Syrii, ponieważ wspierany przez Iran rząd w Damaszku jest zależny od rosyjskiej pomocy wojskowej. Ponadto Rosja koordynuje działania na Bliskim Wschodzie, starając się nie dopuścić do bezpośredniego konfliktu Iranu z Izraelem" - wyjaśnia ekspert. "Nie interesuje nas, dokąd trafia ta ciężka broń, ponieważ obecnie jej nie potrzebujemy. Jesteśmy szczęśliwi, jeśli tylko ma to antyamerykański charakter" - powiedział z kolei przedstawiciel proirańskich szyickich milicji Haszid Szaabi w Iraku, którego cytuje "The Guardian". 

CZYTAJ TAKŻE: Putin ma nowego, brutalnego generała. To "rzeźnik z Syrii". Zagrożona cała Europa?

Sonda
Czy obawy związane z Rosją są zbyt duże?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE