Zmienna wysokość czternastki
W ostatnich dwóch latach emeryci i renciści otrzymali jednorazowy dodatek – tzw. 14. emeryturę. Świadczenie to, podobnie jak płacona co roku trzynastka, było wypłacane w wysokości emerytury minimalnej. Obecnie w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów czeka na rozpatrzenie projekt ustawy, która wprowadzi czternastkę na stałe. Okazuje się, że rząd zapisał w nim zmienną wysokość czternastki, czyli może być ona wyższa od świadczenia minimalnego (w tym roku 1588 zł brutto).
Wiek emerytalny w Polsce ma zostać podwyższony! Ekspert nie ma wątpliwości. Stawia warunek
– Decyzje co do wysokości czternastej emerytury i terminu jej wypłacenia, będą określone w rozporządzeniu, które wyda Rada Ministrów. Zakładamy elastyczność, co do wysokości czternastej emerytury. Oczywiście może być ona wyższa – mówi nam Stanisław Szwed, wiceminister rodziny i polityki społecznej. – Wypłata czternastej emerytury nastąpi jeszcze przed wyborami. Zakładam, że jeśli czternastka byłaby wyższa, to na poziomie nie kilkuset złotych, ale mniejszych kwot – szacuje polityk.
Cała 14. tylko dla osób z emeryturą do 2900 zł
W ustawie zapisano, że cała 14. emerytura przysługuje osobom z emeryturą do 2900 zł brutto. Przy wyższych świadczeniach, czternastka zostanie proporcjonalnie zmniejszona. W tym roku wypłata dodatku nastąpi na przełomie sierpnia i września.