Jan Paweł II [ZDJĘCIE]

i

Autor: CC BY-SA 4.0 / Wikipedia.org / Mondarte

Z czego Polacy są najbardziej dumni? [Raport czytelnictwa PBC]

2018-11-08 17:48

Jakie zdaniem Polaków i czytelników prasy są najważniejsze wydarzenia z ostatnich 100 lat? Jak mocno czujemy się związani z naszym krajem, Europą, czy bliskimi? Z czego powinniśmy być dumni, a co jest powodem do wstydu?

Setna rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości to nie lada okazja, więc PBC (Polskie Badania Czytelnictwa - red.) przebadało Polaków i czytelników prasy pod kątem najważniejszych wydarzeń dotyczących naszej niepodległości. W raporcie zapytano o uczucia przywiązania, dumy i wstydu, jakie odczuwamy jako społeczeństwo żyjące w niepodległym kraju.

W badaniu istotne były najważniejsze wydarzenia z ostatnich 100 lat: od powstania wielkopolskiego po wstąpienie do Unii Europejskiej. Efekty? Zdaniem badanych pontyfikat Jana Pawła II, okupacja hitlerowska i wstąpienie do UE to zdecydowanie najważniejsze, co spotkało niepodległą Polskę. Ważne miejsce zajmuje też odbudowa kraju po II wojnie światowej, wstąpienie do NATO i wydarzenia z lat 80-tych związane z Solidarnością. Jeśli chodzi o zrywy narodowyzwoleńcze, największe znaczenie przywiązujemy do Powstania Warszawskiego.

Na tle całej populacji, czytelnicy prasy różnią się przede wszystkim częstszym wskazywaniem znaczenia wstąpienia do struktur europejskich i atlantyckich. Dla przykładu, jako jedno z trzech najważniejszych wydarzeń w historii niepodległej uznaje wstąpienie Polski do UE. To 22% ogółu badanych, 30% czytelników dzienników, 29% aktywnych czytelników magazynów oraz aż 38% czytelników pism o tematyce społecznej.

Co zwróciło uwagę badaczy? Wsród ankietowanych znaczenie ma wiek, a nie miejsce zamieszkania czy grupa społeczna do jakiej należy badany. Zbliżony, ale nie identyczny obraz historii Polski ma młoda wykształcona kobieta z dużego miasta i starszy mężczyzna mieszkający na wsi. 

Z badania PBC wynika, że obecnie Polacy nadal są dumni, przede wszystkim ze swoich dzieci (68% wskazań „bardzo dumny”) i z bycia Polakami (40%), a także z bycia Europejczykami (26%), z rodzinnej miejscowości (23%) i na końcu „z tego jacy są na co dzień” (tylko 20%).

Polacy nie są bezkrytyczni wobec rzeczywistości społecznej w jakiej żyją. Są często bardzo dumni z własnego państwa (20% wskazań „bardzo dumni”, a ponadto 46% „dosyć dumni”), ze stanu polskiej kultury (15% wskazań „bardzo dumni”) i poziomu przedsiębiorczości Polaków (14%), ale dostrzegają problemy w poziomie tolerancyjności (19% wskazań „powinniśmy się wstydzić”, a ponadto 39% odpowiedzi „nie mamy powodu do dumy”) i wzajemnych relacji we współżyciu społecznym. 

Czytelnicy prasy wobec niepodległości

i

Autor: Polskie Badania Czytelnictwa Sp. z o.o.
Czytelnicy prasy wobec niepodległości

i

Autor: Polskie Badania Czytelnictwa Sp. z o.o.
Czytelnicy prasy wobec niepodległości

i

Autor: Polskie Badania Czytelnictwa Sp. z o.o.
Czytelnicy prasy wobec niepodległości

i

Autor: Polskie Badania Czytelnictwa Sp. z o.o.