Kancelaria prezydenta

i

Autor: Przemysław Keler / Kancelaria Prezydenta Kancelaria prezydenta

Rada bez kobiet

Człowiek Dudy gęsto się tłumaczy. Co im wytknięto?

2022-11-29 9:42

W składzie Rady ds. Szkolnictwa Wyższego, Nauki i Innowacji powinny być kobiety i będą kobiety, Rada będzie rozszerzona - powiedział w poniedziałek prezydencki minister Andrzej Dera. Ocenił, że brak kobiet w składzie tej Rady "to jest niedopatrzenie".

Rada ds. Szkolnictwa Wyższego bez kobiet

Prezydent Andrzej Duda tydzień temu w Pałacu Prezydenckim powołał Radę ds. Szkolnictwa Wyższego, Nauki i Innowacji. To dziewiąta rada powstała w ramach Narodowej Rady Rozwoju. Wraz z prezydentem liczy 18 członków, obecnie zasiadają w niej wyłącznie mężczyźni.

Jak zauważył Onet, mimo że w edukacji w większości pracują kobiety, gronu 18 mężczyzn przewodzi reprezentant akademickich klubów im. Lecha Kaczyńskiego, które wspierają Przemysława Czarnka, ministra edukacji, prof. Wojciecha Roszkowskiego, autora słynnego podręcznika do HiT, oraz kontrowersyjnego arcybiskupa Marka Jędraszewskiego. Doradcą prezydenta został też m.in. biotechnolog związany z ultrakonserwatywną fundacją Ordo Iuris.

"To też jest niedopatrzenie, powinny być kobiety, zbyt późno się zorientowano. Od razu zauważyłem: oj, będzie niedobrze" - powiedział w TVN24 Dera, który jest jednym z członków tej Rady. "My nie mamy problemu z kobietami - szefową Kancelarii jest kobieta, dyrektorem generalnym jest kobieta, ministrem u nas jest kobieta" - powiedział prezydencki minister.

Dera: "Rada będzie rozszerzona, uzupełniona"

Jak zaznaczył "w tym całym natłoku wyszła sprawa, która nie powinna wyjść". "Powinny być kobiety i będą kobiety, Rada będzie rozszerzona, uzupełniona" - przekazał Dera. Jak dodał w składach pozostałych rad są kobiety.

Do zadań Rady ds. Szkolnictwa Wyższego, Nauki i Innowacji należy m.in. przygotowywanie opinii i ekspertyz dla prezydenta RP; identyfikowanie aktualnych problemów w zakresie szkolnictwa wyższego, nauki i innowacji oraz dokonywanie analizy zidentyfikowanych problemów; przegląd i analiza rozwiązań prawnych oraz opracowywanie założeń i projektów prezydenckich inicjatyw legislacyjnych dotyczących szkolnictwa wyższego, nauki i innowacji.

Rada ma także wspierać działania prezydenta związane ze szkolnictwem wyższym, nauką i innowacją; tworzyć forum debaty i dialogu w tym zakresie; promować działania i inicjatywy służące innowacyjności w nauce i gospodarce.

"Rektorzy Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, Uniwersytetu Warszawskiego, Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie i Szkoły Głównej Handlowej zostali powołani przez prezydenta w skład Rady ds. Szkolnictwa Wyższego, Nauki i Innowacji. Tuż po nominacji przedstawiciele KRASP zgłosili Kancelarii Prezydenta konieczność włączenia kobiet w prace rady" – oświadczyła w zeszłym tygodniu Konferencja Rektorów Akademickich Szkół Polskich (KRASP).

Sonda
Czy lekcje religii powinny być organizowane w szkołach?
Nowa Szkoła Podstawowa w Rydzynie koło Leszna

Wpadka prezydenta to kompromitacja dla całego urzędu? Były premier nie ma wątpliwości!

Posłuchaj rozmowy z Kamili Biedrzyckiej z Włodzimierzem Cimoszewiczem!

Listen to "To kompromitujące dla służb i pana Dudy - Włodzimierz Cimoszewicz o wpadce prezydenta. EXPRESS BIEDRZYCKIEJ" on Spreaker.