Putin znów straszy atomem. Wyciąga pociski międzykontynentalne

i

Autor: AP Putin znów straszy atomem. Wyciąga pociski międzykontynentalne

Broń atomowa

Putin instaluje broń jądrową na Białorusi. Pentagon uspokaja

2023-03-26 7:30

"Jak zapowiedział Putin, Rosja do 1 lipca zakończy budowę magazynów do przechowywania taktycznej broni jądrowej na Białorusi. Rosyjski prezydent zapewnił, że Moskwa będzie sprawować kontrolę nad rakietami przeniesionymi na Białoruś. Reuters przypomina, że na białoruskich lotniskach stacjonuje już 10 rosyjskich bombowców zdolnych do przenoszenia taktycznej broni jądrowej."-informuje radio RMF24.

Bomby jądrowe na życzenie Łukaszenki

Według Putina takie posunięcie nie narusza układu o nierozprzestrzeniania broni jądrowej, bo "broń nuklearna Stanów Zjednoczonych jest rozmieszczona na terytorium europejskich sojuszników" Ameryki, pisze portal RMF 24 i dodaje, że 

agencja Reutera cytuje słowa Putina, który wskazał, że od dawna rozmieszczenia taktycznych rakiet jądrowych na Białorusi domagał się Alaksandr Łukaszenka, zwracając uwagę, że sojusznik Rosji graniczy z Polską i z innymi krajami NATO. Jak zapowiedział Putin, Rosja do 1 lipca zakończy budowę magazynów do przechowywania taktycznej broni jądrowej na Białorusi. Rosyjski prezydent zapewnił, że Moskwa będzie sprawować kontrolę nad rakietami przeniesionymi na Białoruś.

"Reuters przypomina, że na białoruskich lotniskach stacjonuje już 10 rosyjskich bombowców zdolnych do przenoszenia taktycznej broni jądrowej.  Komentując sytuację Departament Stanu USA przekazał, że "zapoznał się" z rosyjskim oświadczeniem o planowanej relokacji głowic jądrowych na Białoruś, zapowiadając "monitorowanie sytuacji" - informuje radio.

Pentagon uspokaja

"Nie widzimy powodu, aby korygować naszą strategiczną postawę nuklearną, ani żadnych oznak, że Rosja przygotowuje się do użycia broń jądrowej" - stwierdzono w komunikacie Pantagonu, który został ogłoszony w kilak godzin po informacji o porozumieniu Moskwy i Mińska. 

Jak wskazują zachodnie media, ujawnienie umowy Moskwy i Mińska następuje w tygodniu, w którym Stany Zjednoczone nałożyły nowe sankcje na Białoruś. Ze strony Waszyngtonu uzasadniono je zaangażowaniem Białorusi we wspieranie rosyjskiej inwazji na Ukrainę.

Amerykańskie sankcje wymierzone zostały w białoruskich urzędników wyborczych i przedstawicieli państwowego przemysłu samochodowego. Restrykcje dotyczą także wykorzystywania samolotu boening 737, którym podróżuje Łukaszenka.

Uciekinier z Rosji obnaża reżim Putina! "Są jak zahipnotyzowani"
Sonda
Czy Polsce i krajom bałtyckim grozi bezpośrednia agresja militarna Putina?
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany