Komisja ds. Pegasusa

i

Autor: PAP/Radek Pietruszka; Wojciech Olkusnik/East News

Co mu teraz grozi?

Przesłuchanie Ziobry przed komisją ds. Pegasusa nie doszło do skutku. Ziobro nie stawił się na przesłuchaniu

2024-10-14 10:23

Przesłuchanie Zbigniewa Ziobry przed komisją ds. Pegasusa zaplanowane zostało na poniedziałek 14 października. Posiedzenie komisji rozpoczęło się o godz. 10:00. Jak wynikało z porannego z wpisu Ziobry miał on się pojawić na przesłuchaniu. Tak się wydawało, jednak polityk nie przyszedł na przesłuchanie. Podjęte zostały kolejne kroki.

Wyznaczona została data przesłuchania Zbigniewa Ziobry przed komisją śledczą ds. Pegasusa. - Przesłuchanie Zbigniewa Ziobry, Ministra Sprawiedliwości w latach 2015-2023, Prokuratora Generalnego w latach 2016-2023, wezwanego w celu złożenia zeznań w toczącym się postępowaniu zmierzającym do zbadania legalności, prawidłowości oraz celowości czynności operacyjno-rozpoznawczych podejmowanych m.in. z wykorzystaniem oprogramowania Pegasus przez członków Rady Ministrów, służby specjalne, Policję, organy kontroli skarbowej oraz celno-skarbowej, organy powołane do ścigania przestępstw i prokuraturę w okresie od dnia 16 listopada 2015 r. do dnia 20 listopada 2023 r. - czytamy na stronie Sejmu.

Wiele wskazywało na to, że Ziobro pojawi się na przesłuchaniu. Tak wynikało z jego porannego wpisu: - Gdy zachorowałem, wypuściłeś hejterów by kłamali, że wymyśliłem chorobę, bo boję się komisji śledczej. Przez Ciebie @donaldtusk musiałem publicznie ujawnić śmiertelną chorobę i o złośliwym raku dowiedziały się moje małe dzieci. Teraz sprokurowaliście opinię i szerzycie kłamstwo, że jestem od dawna zdrowy, a ciężką operację i jej powikłania zmyśliłem. Nie mam wyjścia - niech wszyscy zobaczą, jakim jesteś zakłamanym, obłudnym i mściwym oszustem! - napisał Ziobro.

Ziobro nie pojawił się na przesłuchaniu przed komisją ds. Pegasusa

Komisja spodziewała się, że polityk pojawi się przed jej obliczem na przesłuchanie, ale tak się nie stało. - Rozumiem emocjonalne wpisy i publikacje natomiast opieramy się o ustawę o komisji śledczej i Kodeks postępowania karnego w tym zakresie, dlatego jako komisja musimy wypracować decyzję co do dalszego postępowania w tej sprawie - powiedziała Sorka nawiązując do porannego wpisu Ziobry. 

W czasie posiedzenia pod głosowanie został poddany wniosek o ukaranie byłego ministra sprawiedliwości. Tomasz Trela zaproponował: - Chciałbym złożyć wniosek, aby komisja zdecydowała się na wystąpienie do Sądu Okręgowego w Warszawie z wnioskiem o nałożenie kary grzywny na Zbigniewa Ziobry za niestawiennictwo na dzisiejszą komisję i za nieprzysłanie żadnego uzasadnienia swojego niestawiennictwa. Wniosek ten został poparty. 

Przesłuchanie Zbigniewa Ziobry przed komisją ds. Pegasusa, 14 października 2024

10:01

Przewodnicząca komisji Magdalena Sroka otwiera posiedzenie komisji. 

10:02

Niestety, Zbigniew Ziobro nie stawił się na przesłuchanie. Sroka: - Opieramy się o kodeks postępowania, dziś jako komisja musimy wypracować rozwiązania, co dalej. Otwieram dyskusję. 

10:03

Tomasz Trela mówi, że należy nałożyć grzywnę na Ziobrę za niestawienie się na przesłuchanie. 

10:04

Jak dodaje Trela opinia biegłego pozwoliła na to, by Ziobro się pojawił. A to, co Ziobro robi w mediach społecznościowych to jego prawo. Polityk dodaje, że nikt z członków komisji nie zaprzeczał, że Ziobro jest chory. - Wnioskuję o to, by komisja skierowała do sądu wniosek. Poproszę też o wyznaczenie kolejnego terminu wezwania pana Ziobry przed komisję. 

10:05

Marcin Bosacki: - Musimy się zastanawiać nad tym, że kolejna osoba z wierchuszki, która rządziła, wykorzystuje kolejne preteksty, by się nie stawić przed komisją. 

10:06

10:07

Bosacki podkreśla, że oponia biegłego nie pozostawiała wątpliwości i mówi jasno, ze w czasie poprzednich wezwań Zbigniew Ziobro mógł się stawić przed komisją. - Pytam, dlaczego pan Ziobro i jego koledzy tak uporczywie nie stawiają się przed komisją? - komentuje. 

10:10

Zembaczyński komentuje, że dzisiejsze nie pojawienie się Ziobry nie jest usprawiedliwione. - W historii polskiego parlamentu nikt nigdy nie lekceważył aż tak komisji śledczych. (...) Konsekwencją niestawiennictwa będzie procedura, za pośrednictwem Prokuratura Generalnego, uchylenie immunitetu świadkowi w zakresie doprowadzenia na przesłuchanie. 

10:11

10:11

Poseł Jaskulski: - Ciężka choroba nie rozgrzesza z popełnionych czynów. Aby móc wziąć stan zdrowia, świadek powinien się tu stawić. 

10:12

- Wpis pana Ziobry to gra na emocjach - komentuje poseł Patryk Jaskulski. 

10:14

Joanna Kluzik-Rostkowska: - Nie traćmy z oczu powodu, dla którego chcemy przesłuchać Ziobrę. 

10:16

- Wykorzystanie Pegasusa do walki ze zwykłymi ludźmi, prokuratorami (...)To był system mający służyć do wyłapywania terrorystów, a za rządów PiS system nielegalnie zakupiony i dopuszczony do użytkowania posłużył do walki politycznej - mówi przewodnicząca Magdalena Sroka.

10:17

Komisja zagłosowała za skierowaniem do Sądu Okręgowego o ukaranie świadka. Wniosek przegłosowany. 

10:18

Posiedzenie komisji zostało zamknięte. 

M.SROKA: ZIOBRO? CHORY TEŻ PONOSI ODPOWIEDZIALNOŚĆ