Andrzej Duda na obchodach Święta Niepodległości 2022

i

Autor: PAP/Albert Zawada Andrzej Duda na obchodach Święta Niepodległości 2022

Przemówienie prezydenta

Przemówienie Dudy 11 listopada. "Chciałem przeprosić..."

2022-11-11 14:59

Prezydent RP Andrzej Duda przemawiał w 11 listopada 2022 roku w trakcie obchodów Narodowego Święta Niepodległości na pl. Józefa Piłsudskiego w Warszawie. Mówił o dramatach II wojny światowej i trudnej drodze jaką Polska musiała przejść w drodze do uzyskania niepodległości. Co zaskakujące, prezydent stwierdził, że to również odpowiedni moment, aby "przeprosić".

Prezydent Duda na przemówieniu w Święto Niepodległości. "Chciałem przeprosić..."

Andrzej Duda uczestniczył w obchodach w raz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą oraz m.in. prezydentem Litwy Gitanasem Nausedą, a także z  przedstawicielami polskich władz. Prezydent RP podkreślał, że Polska od 104 lat mimo wielu trudów i koszmaru II wojny światowej utrzymuje swoją niepodległość

Duda zaznaczył, że wolność i niepodległość nie jest dana na zawsze i może zostać nam odebrana, a rzeczywistość w ostatnich latach uświadomiła nam, że cały czas mamy do czynienia z obowiązkiem obrony Rzeczpospolitej. Przytoczył przy tym kryzys z przełomu 2021 i 2022 roku na granicy z Białorusią, a także wojnę na Ukrainie.

- Dziękuję Polakom wspierającym ukraińskich sąsiadów; pokazaliście wielką klasę. To są działania w obronie niepodległości Polski. Chciałem przeprosić broniących polskiej granicy, że musieliście znosić obelgi - mówi.

Prezydent odniósł się do słów krytyki, które spadały na funkcjonariuszy straży granicznej, gdy migranci próbowali przebić się przez polską granicę. Jak podkreślał, atak hybrydowy był kierowany przeciwko Polsce, Litwie i UE.

Andrzej Duda o pomocy Ukrainie. "W obronie wolności waszej i naszej"

Andrzej Duda podziękował również Polakom, którzy udzielili pomocy uchodźcom z wojny na Ukrainie. Podkreślił, że pomoc Ukraińcom to także działania w obronie niepodległości Rzeczpospolitej. "To były i są działania w obronie wolności waszej i naszej części Europy" - mówił Duda.

- W 2014 roku [przy aneksji Krymu - dop. red.] nikt nie przyszedł Ukrainie ze zdecydowaną pomocą. Obecnie Ukraina, dzięki wsparciu, jest w stanie się bronić. Trzeba dalej wspierać Ukrainę - zaznaczył prezydent RP.

Warszawa przed Marszem Niepodległości 2022. Po ulicach wala się niezabezpieczona kostka brukowa
Sonda
Czy obchodzisz Święto Niepodległości?