Parada Równości 2021 w Warszawie

i

Autor: Marcin Wziontek / Super Express Parada Równości 2021 w Warszawie

Historyczny moment dla społeczności LGBT

Przełomowy wyrok NSA. Małżeństwa jednopłciowe nie są wbrew Konstytucji RP

2022-11-03 15:52

Naczelny Sąd Administracyjny wydał wyrok dotyczący par jednopłciowych. Okazuje się, że zgodnie z orzecznictwem NSA w świetle polskiej konstytucji małżeństwa osób tej samej płci wcale nie są zakazane. O sprawie donosi homoseksualna para blogerów znanych w sieci jako Jakub i Dawid. Panowie, choć są 5 lat po ślubie, to w świetle polskiego prawa są sobie obcy.

Jakub Kwieciński i Dawid Mycek w małżeństwie są od lat, ale nie według polskiego prawa. Panowie chcieliby jednak we własnej ojczyźnie mieć status małżonków, dlatego od lat starają się zgłaszać do wszelkich możliwych organów administracji. - W sprawie legalizacji naszego małżeństwa po pięciu latach dotarliśmy do najwyższej instancji w Polsce - Naczelnego Sądu Administracyjnego - piszą Jakub i Dawid na swoim facebookowym blogu.

Przełomowy wyrok NSA. Związki jednopłciowe nie są zakazane przez Konstytucję RP

Zaczęło się 4 lata temu od zgłoszenia do Kierownika Urzędu Stanu Cywilnego Miasta Stołecznego Warszawy. Jakub i Dawid poprosili o transkrypcję ich aktu małżeństwa, jakie zawarli poza granicami Polski. Gdy spotkała ich odmowa, odwołali się do wojewody, który jednak decyzję odmowną podtrzymał.

Sprawa znalazła swój finał w Naczelnym Sądzie Administracyjnym i uzyskała sygnaturę akt II OSK 2376/19. W lipcu zapadł przełomowy wyrok, który Jakub i Dawid nagłośnili jednak dopiero teraz. Blogerzy przytaczają treść orzeczenia NSA.

Zgodnie z art. 18 Konstytucji RP małżeństwo jako związek kobiety i mężczyzny, rodzina, macierzyństwo i rodzicielstwo pozostają pod ochroną i opieką Rzeczypospolitej Polskiej. Przepis ten nie przesądza o niemożliwości prawnego uregulowania związków osób tej samej płci, podkreśla natomiast szczególną ochronę małżeństwa, ale jako związku kobiety i mężczyzny. Z tego względu treść art. 18 Konstytucji nie mogłaby stanowić samoistnej przeszkody do dokonania transkrypcji zagranicznego aktu małżeństwa. Konkludując, omawiany przepis Konstytucji nie zabrania ustawowego uregulowania związków jednopłciowych - zawyrokował Naczelny Sąd Administracyjny.

Jest radość, ale i brutalna rzeczywistość. Skarga kasacyjna została jednak oddalona

Radość z wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego dotyczy uznania małżeństw jednopłciowych za niekolidujące z konstytucją. Jakub i Dawid mają powody do radości, ale w gruncie rzeczy ich skarga kasacyjna, z którą zwrócili się do NSA została oddalona i transkrypcja ich aktu małżeństwa nie zostanie przeprowadzona.

Zgodnie z orzeczeniem NSA konstytucja nie stoi na przeszkodzie w zawarciu małżeństwa przez osoby tej samej płci, ale szereg ustaw regulujących pojęcie małżeństwa już tak. Chociażby Kodeks rodzinny i opiekuńczy na samym początku uściśla, że małżeństwo zawiera kobieta i mężczyzna. NSA wskazał w swoim wyroku, że bez zmiany tych ustaw nie będzie w ogóle mowy o możliwości transkrypcji zagranicznego aktu zawarcia małżeństwa przez parę jednopłciową.

Poniżej galeria, w której możecie zobaczyć, jak całuje prezes Kaczyński

Sonda
Czy osoby LGBT są w Polsce dyskryminowane?
Marek Zuber: "Rząd nie walczy z inflacją, to bzdura kompletna, którą politycy powielają" [Express Biedrzyckiej]
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany