Stanisław Koziej

i

Autor: Super Express TV

Prof. gen. Stanisław Koziej: Samoloty VIP na plus

2017-08-14 4:00

Za co pochwalić, a za co krytykować ministra Macierewicza? Na to pytanie odpowiada prof. gen. Stanisław Koziej, były szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego

"Super Express": - Czy z okazji święta Wojska Polskiego po niemal dwóch latach rządów ministra Macierewicza może pan go za jakieś działania pochwalić?

Generał Stanisław Koziej: - Oj, będzie trudno. To, co najbardziej zwraca uwagę, to jednak rzeczy negatywne.

- W "Super Expressie" nie ma łatwo.

- OK, są takie rzeczy, za które ministra Macierewicza pochwalę, choć jest ich niewiele. Na przykład za zakup środków artyleryjskich dużego zasięgu. Pochwaliłbym też ministra Macierewicza za zakup samolotów dla VIP-ów. Choć z pewnym zastrzeżeniem, bo był to zakup z wolnej ręki.

- Czyli bez przetargu.

- Tak. Ale od dawna namawiałem wiele rządów, by to szybko zrealizować. To nie tylko samoloty dla VIP-ów, lecz także ważny element kierowania państwem w sytuacjach kryzysowych. To było szybkie, dobre działanie. Będzie też odtwarzana flota samolotów specjalnych. To też dobre.

- I nic więcej?

- Kiedyś wydawało mi się, że może w sprawie modernizacji technicznej jest wola MON ruszenia do przodu, ale na razie drepczemy w miejscu. W obszarze strategii nie ma nic dalekosiężnego. Morale wojska, upartyjnianie i wciąganie wojska w politykę jest już fatalne.

- Wśród wojskowych podobają się też dwie rzeczy. Jedna to wzrost budżetu MON.

- To prawda, choć wzrost do 2 proc. PKB to jeszcze zasługa prezydenta Komorowskiego.

- Ma być 2,1 i 2,2 proc.

- W kolejnych latach, tak. To jest dobre, ale to kontynuacja tendencji wcześniejszej. I ten przełom zawdzięczamy inwazji Rosji na Ukrainę. Wcześniej wszystkie rządy miały raczej węża w kieszeni. Więc tu zasługą jest raczej to, że tego nie cofnął.

- Podoba się też wydłużenie służby szeregowych i podwyżki.

- To wydłużenie to jest jakieś rozwiązanie, ale niesie ryzyko zestarzenia się i rutynizacji kadry. Oczywiście podwyżki dla wojska muszą się podobać, bo przez lata było to zaniedbane. W tym samym momencie minister Macierewicz decyduje się jednak upartyjniać i upolityczniać armię, a z tego będziemy musieli wychodzić bardzo długo.

- Każde ministerstwo i prezydent mieli swoich generałów.

- Owszem mieli. Tyle że to się zawsze działo na poziomie bezpośredniego otoczenia ministra. To była drobna grupa kadry w MON, w gabinetach. Nigdy nie dotyczyło kadry liniowej! To się teraz zmieniło. To tworzy sytuację, która gdy za chwilę przyjdzie inna partia i zwolni generałów PiS-owskich i da anty-PiS-owskich", jest szalenie niebezpieczna. Nie można tego robić w wojsku.

- Wizerunkowo minister Macierewicz nie radzi sobie najlepiej, ale z drugiej strony naszych stosunków z USA to nie zakłóca. Amerykanie zwiększają swoją obecność w Polsce.

- Zwiększają, ale przecież nie ze względu na Macierewicza czy przeciwko niemu, ale ze względu na własne interesy. Oni chcą być obecni przy granicy z Rosją, a nasze położenie jest o tyle szczęśliwe, że nasze interesy są w tej kwestii zbieżne.

- Czyli jest w porządku?

- Nie jest. Pojawiają się odgłosy zaniepokojenia tym, co niekiedy mówi z typową dla siebie przesadą minister Macierewicz. Pewne wątpliwości wzbudza też polityka kadrowa, choć sojusznikom w NATO głośno nie wypada tego mówić. W rozmowach w węższym gronie to się pojawia. Największy problem jest jednak inny.

- Jaki?

- Osłabianie naszej obecności w Unii Europejskiej.

- Błagam, niech pan tylko nie mówi, że Kaczyński nas wyprowadza z UE.

- Nie o to chodzi. Chodzi o popsucie relacji, a to może rodzić konsekwencje zbudowania samemu sobie szarej strefy bezpieczeństwa europejskiego.

- A to nie jest trochę taki teatr polityczny? Francuzi nadymają się za rezygnację z caracali, ale za moment będą mieli kontrakt na łodzie podwodne itd.

- To szerszy problem. To ryzyko wywołane nie tylko przez ministra Macierewicza, ale generalnie cały rząd i pewną doktrynę przez nich realizowaną. To budowanie konfliktów z Niemcami, Francuzami, łudzenie się, że może to zastąpić porozumienie państw Trójmorza. Jesteśmy w takiej sytuacji, że nie może.

Drugi samolot dla VIP-ów już w Polsce! Gulfstream G550 wylądował w Bydgoszczy [ZDJĘCIA]

TYLKO U NAS! Zdjęcia wnętrza samolotów dla VIP-ów, które trafią do Polski [GALERIA]

Samoloty dla VIP. MON ogłosiło konkurs na nazwy

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE