Andrzej Duda

i

Autor: PREZYDENT.PL Andrzej Duda

Prezydent Duda podpisał ustawę o obronie ojczyzny. Uroczystość w Pałacu Prezydenckim

2022-03-18 13:30

Prezydent Andrzej Duda podpisał w piątek ustawę o obronie ojczyzny. Jej głównym celem jest zwiększenie budżetu na obronność, zwiększenie liczebności Wojska Polskiego, odtworzenie systemu rezerw oraz zwiększenie możliwości szkolenia żołnierzy. W uroczystości w Pałacu Prezydencki bierze udział m.in. premier Mateusz Morawiecki, wicepremier Jarosław Kaczyński oraz przedstawiciele sił zbrojnych.

Ustawa o obronności liczy ponad 820 artykułów, zawartych na ponad 450 stronach i dotyczy m.in. zwiększenia budżetu na obronność. Zapisano w niej, że na finansowanie potrzeb obronnych przeznacza się corocznie wydatki z budżetu państwa w wysokości nie niższej niż 2,2 proc. PKB w roku 2022 i co najmniej 3 proc. PKB w roku 2023 i latach kolejnych. Zgodnie z ustawą Rada Ministrów, uwzględniając potrzeby obronne, co 4 lata ma określać szczegółowe kierunki przebudowy i modernizacji technicznej Sił Zbrojnych na kolejny 15-letni okres planistyczny. Minister Obrony Narodowej na podstawie tych kierunków oraz stosownie do zasad planowania obronnego w Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego ma wprowadzać, w drodze zarządzenia, program rozwoju Sił Zbrojnych.

W ustawie zapisano, że na finansowanie potrzeb obronnych przeznacza się corocznie wydatki z budżetu państwa w wysokości nie niższej niż 2,2 proc. PKB w roku 2022 i co najmniej 3 proc. PKB w roku 2023 i latach kolejnych. Według ustawy, szef MON, planując wydatki na modernizację techniczną wojska, "uwzględnia polski przemysłowy potencjał obronny oraz wydatki na badania naukowe i prace rozwojowe w dziedzinie obronności państwa".

Ważne słowa Andrzeja Dudy, wspomniał Lecha Kaczyńskiego

Uroczystość podpisania ustawy odbywa się w Pałacu Prezydenckim. - Modernizacja i stałe zwiększanie gotowości polskiej armii wraz z obecnością wojsk sojuszniczych w naszym kraju, to wielki testament, który pozostawił nam śp. Prezydent Lech Kaczyński - mówił prezydent Andrzej Duda. -  Dzisiaj w całym szeregu miejsc w Polsce stacjonują sojusznicze wojska, ale o swoje bezpieczeństwo powinniśmy także zadbać sami, także poprzez modernizację i przywrócenie wojska tam, skąd je zabrano. Nasze dziewczyny i nasi chłopcy, w mundurach WOT, są pierwsi by pomagać i wspierać wojska operacyjne. Ich sprawność zdumiewa. Cieszę się, że podjęliśmy te wieloaspektowe próby rozwoju - podkreślił prezydent. 

Sedno Sprawy - bp Krzysztof Zadarek

Co przewiduje ustawa o obronie ojczyzny?

Ustawa przewiduje utworzenie w Banku Gospodarstwa Krajowego Funduszu Wsparcia Sił Zbrojnych. Środki Funduszu będą pochodzić z wpływów m.in.: z tytułu wsparcia udzielonego wojskom obcym oraz udostępniania im poligonów, specjalistycznych usług wojskowych, wpływów uzyskanych ze sprzedaży mienia, darowizn, spadków i zapisów oraz wyemitowanych obligacji.

CZYTAJ: Najnowsze zdjęcie Putina pojawiło się w sieci. Widać, że w rękach trzyma pudełeczko od leków

Sonda
Chciałbyś/chciałabyś wstąpić do Wojsk Obrony Terytorialnej?