Jak zapowiadał w rozmowie z dziennikarzami prezydencki minister, Krzysztof Szczerski, jednym z tematów dwustronnych spotkań będzie wzmocnienie wschodniej flanki NATO, polityka klimatyczna, relacje gospodarcze oraz sytuacja na Ukrainie. Jak uzasadniał potrzebę wyjazdu: - Kanada jest bardzo ważnym, drugim transatlantyckim partnerem sojuszniczym w ramach NATO. Ważne, by Kanada aktywnie uczestniczyła w decyzjach szczytu warszawskiego, także w sensie praktycznym, czyli obecności wojsk kanadyjskich, kanadyjskiego sprzętu bojowego na wschodniej flance.
W poniedziałkowym planie wizyty pierwszym punktem ma być złożenie wieńca pod Pomnikiem Katyńskim (ok. godziny 16 czasu polskiego). Następnie para prezydencka ma odwiedzić Polski Cmentarz Wojskowy w miejscowości Niagara-on-the-Lake, gdzie odbędzie się ceremonia przekazania flagi opiekunom polskiego cmentarza. Prezydent Andrzej Duda będzie pierwszym polskim politykiem, który przybędzie na ten jedyny polski cmentarz wojskowy na tamtym kontynencie.
Ponadto w poniedziałek prezydent z małżonką mają odwiedzić w mieście Mississauga polski kościół pw. św. Maksymiliana Kolbe, gdzie zaplanowano wystąpienie Andrzeja Dudy. To największa poza granicami kraju parafia licząca 40 tysięcy osób. Para prezydencka spotkać się ma też z Polonią w Polskim Centrum Kultury im. św. Jana Pawła II.
Plan wizyty zakłada, że we wtorek prezydent spotka się w jednostce wojskowej w Petawawie z grupą żołnierzy kanadyjskich, którzy od 2014 roku służyli w Polsce w ramach NATO Reassurance. Tego dnia w Ottawie spotka się również na lunchu z parlamentarzystami, członkami Kanadyjsko-Polskiej Parlamentarnej Grupy Przyjaźni oraz rozmawiać będzie z kanadyjskim premierem Justinem Trudeau. W środę natomiast, w ostatnim dniu wizyty, para prezydencka spotka się z gubernatorem generalnym Kanady Davidem Lloydem Johnstonem i jego małżonką.
Zobacz także: Kaczyński o marszu KOD i opozycji: Nie jest to wielkie zmartwienie